Sausio 29 dieną Vyriausioji rinkimų komisija paskelbė kandidatų, dalyvaujančių 2011 m. vasario 27 dienos savivaldybių tarybų rinkimuose, sąrašus. Iš viso Lietuvoje savivaldybių tarybos mandatų sieks 16 551 politinių partijų keliamas kandidatas ir 515 save iškėlusių kandidatų.
Telšių rajono savivaldybės tarybą šturmuos 11 politinių partijų (iš viso 252 kandidatai) ir 6 nepriklausomi kandidatai. 258 kandidatai susikaus dėl 27 vietų Telšių rajono savivaldybės taryboje (9,5 kandidato į vieną Tarybos nario vietą).
Kandidatų sąrašai
Vasario 27 dieną vyksiančiuose rinkimuose į Telšių rajono savivaldybės tarybą pareiškė norą dalyvauti 11 politinių partijų: gausiausiu kandidatų sąrašu galėtų pasigirti partijos Tvarka ir teisingumas Telšių skyrius – „tvarkiečiai“ galimiems 27 Tarybos narių mandatams pateikė net 40 kandidatų. Antroje vietoje lieka Lietuvos socialdemokratų partijos Telšių skyrius – 34 kandidatai, o trečioje – Darbo partijos Telšių filialas – 30 kandidatų. Nebe tokias prizines vietas dalijasi šių partijų Telšių skyriai: Krikščionių partija ir Lietuvos Respublikos liberalų sąjūdis – abi partijos pateikė po 22 kandidatus, Liberalų ir centro sąjunga – 21 kandidatas; Naujoji sąjunga (socialliberalai) – 20 kandidatų; Lietuvos valstiečių liaudininkų sąjunga ir Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai – po 17 kandidatų; Lietuvos krikščioniškosios demokratijos partija – 15 kandidatų; Žemaičių partija – 14 kandidatų.
Šešių nepriklausomų kandidatų sąrašas išliko toks pats, kokį neseniai skelbė „Telšių ŽINIOS“.
Kandidatų amžiaus vidurkis šalies savivaldybėse
Iš 17 066 (16 551 iškėlė politinės partijos ir 515 patys save iškėlę kandidatai) kandidatų į šalies savivaldybės tarybas dvidešimtmečių, pateikusių norą užsivilkti Tarybos nario mundurą, yra 35. 21–30 metų amžiaus grupėje iš viso kandidatų skaičiuojama 2 551, 31–40 m. amžiaus grupėje – 3 057, 41–50 m. amžiaus grupėje – 4 838, 51–60 m. amžiaus – 4 520, 61–70 m. amžiaus grupėje – 1 707, 71–80 m. amžiaus grupėje – 337 ir 81–90 m. amžiaus grupėje – 21.
Daugiausiai jaunimo (iki 30 metų) savo kandidatų sąrašuose pasiūlė partija Tvarka ir teisingumas – 349. Jaunai atrodo ir Lietuvos Respublikos liberalų sąjūdžio sąrašas – amžiaus grupėje iki 30 metų puikuojasi net 245 kandidatai, trečioje vietoje liko Lietuvos socialdemokratų partija, pasiūliusi 236 kandidatus (iki 30 metų). „Socdemai“ taip pat neatsiliko ir kaip viena iš daugiausiai savo kandidatų sąrašuose turinčių senjorų partija – amžiaus grupėje nuo 71 iki 90 metų puikuojasi 54 politikai. Tačiau su didžiausia senjorų armija į rinkimus išsiruošė Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai. Pastarieji savo kandidatų sąrašuose (amžiaus grupėje nuo 71 iki 90 metų) pateikė net 78 kandidatus.
Bendras šalies kandidatų į savivaldybių tarybas amžiaus vidurkis siekia 45,9 m. – moterų – 44,9 m., vyrų – 46,6 m. Kandidatų į Telšių rajono savivaldybės tarybą amžiaus vidurkis – 47,6 metai.
Kandidatų sąrašuose labiau dominuoja testosteronas
Iš 17 066 kandidatų į šalies savivaldybių tarybas pretenduoja 7 260 dailiosios lyties atstovių (iš jų net 143 save iškėlusios kandidatės) bei 9 806 stipriosios lyties atstovai (iš jų 372 save iškėlę kandidatai).
Turinti daugiau moterų nei vyrų savo kandidatų sąrašuose gali pasigirti tik vienintelė Krikščionių partija. Jos sąrašuose įrašytos 457 moterys ir 443 vyrai. Likusių partijų, dalyvausiančių Savivaldos rinkimuose, kandidatų sąrašuose labiau dominuoja testosteronas, tačiau ir moterų skaičių stengtasi išlaikyti: dailiosios lyties atstovės gavo apie 40–50 proc. vietų kandidatų sąrašuose.
Ar išrinktas kandidatas atsisakys pareigų, nesuderinamų su Tarybos nario mandatu?
Į Telšių rajono savivaldybės tarybą kandidatuoja net 252 politinių partijų keliami ir 6 nepriklausomi kandidatai. Rinkėjas ypač turėtų būti akylas, mat daugelio politinių partijų keliamų kandidatų sąrašuose yra asmenys, kurių einamos pareigos yra nesuderinamos su Tarybos nario pareigomis. Aišku, kiekvienas iš tokių „sąrašinių“ tik gavęs mandatą galės pasirinkti: jo atsisakyti ir išduoti už jį balsavusius gyventojus, ar atsisakyti savo einamų, pabrėžiame, su Tarybos nario mandatu nesuderinamų, pareigų. Tačiau nebūkime naivūs – vargu ar kuris šiltoje vadovo kėdėje sėdintis „sąrašinis“ iškeistų gaunamą algą į Tarybos nario kelis šimtus litų per metus ir kompensacijas už kanceliarines išlaidas…
Sąrašuose daug žinomų asmenų, užimančių pareigas, nesuderinamas su Tarybos nario pareigomis, kurių pagrindinis tikslas – pritraukti balsą. Pavyzdžiui, rinkėjui Petrui labai patinka kandidatas Jonaitis, kuris užima Savivaldybei priklausančios įstaigos vadovo pareigas. Petras už jį balsuoja, ir Jonaitis yra išrenkamas. Tačiau Jonaitis nenori skirtis su savo valdininko atlyginimu ir Tarybos nario mandato atsisako. Į jo vietą patenka pagal sąrašą žemiau esantis, galbūt nei vieno balso negavęs, Pilypaitis. Taigi, ar rinkėjas nesijaus apgautas?
Tokių asmenų ir mūsų kandidatų į Telšių rajono savivaldybės tarybą sąrašuose apstu: štai Darbo partijos Telšių filialo pirmininkas Valentinas Bukauskas – išrinktas į Tarybą jis privalės pasirinkti – likti Seimo nariu ar imti Tarybos nario mandatą.
Lietuvos socialdemokratų sąrašuose: Danutė Mažeikienė, kuriai tektų atsisakyti Švietimo skyriaus vedėjos kėdės, Antanas Gudauskas, kuris turėtų pagalvoti, ar verta prarasti užimamas Telšių PSPC vyr. gydytojo pareigas.
Toliau – partija Tvarka ir teisingumas: Danielius Rupšys – UAB „Telšių šilumos tinklai“ direktoriaus pareigos, Adomas Žvirzdinas – Telšių rajono savivaldybės administracijos Statybos ir komunalinio ūkio skyriaus vedėjo pareigos, Rimas Radavičius – Savivaldybės priešgaisrinės tarnybos direktoriaus pareigos, Irena Levickienė, Artūras Liauzginas ir t. t.
Prieš dėdamas varnelę ant politinės partijos kandidato pavardės, pats rinkėjas turės pasverti, ar politikas atstovaus jo interesams, ar pavardė sąrašuose įrašyta tik dėl „grožio“.