„Teatras, kuriame nėra žiūrovų, kur kiekvienas, esantis salėje, turi savo vaidmenį“, – taip apie renginį, skirtą Rietavo bibliotekos veiklos 85-erių metų jubiliejui paminėti, kalbėjo Oginskių kultūros istorijos muziejaus direktorius Vytas Rutkauskas.
Į jubiliejinę šventę Rietavo savivaldybės Irenėjaus Oginskio viešoji biblioteka visus pakvietė gruodžio 1-osios vakarą. Bibliotekos istoriją nuo 1937 metų, kai ji buvo įkurta, iki šių dienų ir jos darbuotojų veiklą apžvelgė įstaigos direktorė Erika Pranckevičienė.
Tos veiklos būta įvairiausios – naujų knygų pristatymai, susitikimai su įdomiais žmonėmis, edukacijos, parodos. Biblioteka buvo ne tik knygų namais, bet ir bendruomenės susitikimų vieta, o darbuotojų kolektyvas užmezgė ne vieną gražią ir tvirtą draugystę. Todėl jubiliejinis renginys tapo padėkos vakaru šios įstaigos draugams, partneriams, bičiuliams, lankytojams.
Visiems, kurie savo geru žodžiu, darbu, draugyste tiesiogiai ar netiesiogiai prisilietė prie bibliotekos veiklos, direktorė įteikė padėkos raštus ir knygų skirtukus, kuriuos nupiešė bibliotekos bičiuliai – Rietavo lopšelio-darželio „Kačiukų“ grupės vaikai, Lauryno Ivinskio gimnazijos 2a, 2b, 3c klasių mokiniai, sutrikusio intelekto žmonių globos bendrijos „Rietavo viltis“ nariai.
Išdalytas kalnas padėkos raštų, sraunia upe liejosi gražūs žodžiai. Už ilgametį nuoširdų darbą Rietavo savivaldybės Irenėjaus Oginskio viešojoje bibliotekoje pagerbtos buvusios įstaigos vadovės ir darbuotojos – Jovita Jovaišienė, Ara Budreckienė, Nijolė Krajinienė, Romualda Durkienė, Ilona Dovidavičienė, Zita Beniulienė.
Kaip jau minėjome, šventinį vakarą bibliotekos bičiulis Oginskių kultūros istorijos muziejaus direktorius V. Rutkauskas pavadino teatru be žiūrovų, kuriame kiekvienas dalyvis turi savo vaidmenį.
Gražūs sveikinimai skriejo ir į sukaktuvininkų pusę. Kolektyvą sveikino Rietavo savivaldybės administracijos direktorius Vytautas Dičiūnas ir Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vyriausioji specialistė (kultūrai) Jolanta Bertauskienė, Seimo narys Jurgis Razma, Rietavo kultūros ir švietimo įstaigų atstovai, bibliotekos bičiuliai ir partneriai.
O kai visi žodžiai buvo išsakyti, dalyviams dovanota muzikinė dovana – aktorės Aldonos Valiutytės ir muzikanto, autorinių dainų atlikėjo Andriaus Zalieskos-Zalos muzikos ir poezijos programa „Pasinesusikalbėjimai“.
Koncertui pasibaigus vakaro svečiai vaišinosi jubiliejiniu tortu.
Rietavo bibliotekos istorija
Bibliografė Vilma Piliuvienė parengė trumpą bibliotekos istorijos apžvalgą.
Pirmoji rašytiniuose šaltiniuose minima Rietavo biblioteka, susijusi su kunigaikščių Oginskių vardu. 1855 m. Irenėjus Oginskis dvare atšventė įkurtuves. Rūmuose buvo ne tik puošnių salių, bet ir biblioteka. Yra išlikęs 1859-ųjų bibliotekos knygų ir kitų periodinių leidinių sąrašas. Jame rasite 102 pavadinimų, 187 tomus knygų ir periodinės spaudos komplektų lenkų, vokiečių, prancūzų, rusų ir lietuvių kalbomis. 1909-aisiais, mirus kunigaikščiui Bogdanui Oginskiui, dvaro reikalai pašlijo. Netrukus rūmuose kilo gaisras, per kurį sudegė ir biblioteka.
XX a. pradžioje Blaivybės draugija pastato, kuris dabar priklauso Rietavo parapijai (iki 2013 m. rugsėjo 28 d. jame buvo įsikūręs Rietavo kultūros centras), pirmame aukšte atidarė arbatinę. Joje rietaviškiai galėjo paskaityti ir lietuviškų laikraščių. 1914-ųjų sausį atidaryta Blaivybės skyriaus biblioteka-skaitykla, kurioje buvo 457 knygos. Tuo metu biblioteka turėjo beveik pusšimtį skaitytojų. Rietaviškiai skaitydavo čia pat arba, sumokėję po 20 kapeikų už knygą, galėdavo parsinešti leidinį keturioms savaitėms į namus. Skaitykla veikdavo turgaus dienomis. Arbatinę, biblioteką-skaityklą, išlaikė patys rietaviškiai. Simboline Rietavo miesto bibliotekos įkūrimo data laikomi 1937-ieji metai.
Nuo 1955 m. Rietavo rajono bibliotekai vadovavo S. Zalepūgienė – pirmoji Rietavo bibliotekininkė, turėjusi specialų išsilavinimą, savo darbu pelniusi didelę žmonių pagarbą.
1963 m., panaikinus Rietavo rajoną, čia veikė Rietavo miesto biblioteka.
1965–1973 m. bibliotekai vadovavo A. Strodumskytė-Petkevičienė. Vėliau – J. Jovaišienė. Jai 1982 m. suteiktas kultūros žymūnės vardas. 1995–2001 m. Rietavo miesto bibliotekai vadovavo I. Dovidavičienė.
2000 m. rugsėjo 1 d. bibliotekai suteiktas Rietavo savivaldybės viešosios bibliotekos statusas, prie jos buvo prijungtos septynios Rietavo savivaldybės teritorijoje veikusios kaimų bibliotekos – Labardžių, Liolių, Daugėdų, Tverų, Medingėnų, Pelaičių ir Girdvainių. Nuo 2001 m. kovo mėnesio Rietavo viešajai bibliotekai ėmė vadovauti A. Budreckienė.
2002 m. biblioteka tapo savarankiška asignavimų valdytoja. Nuo 2004 m. bibliotekoje veikia Lietuvos integrali bibliotekų informacinė sistema (LIBIS, http://www.libis.lt).
Nuo 2008 m. lapkričio mėnesio Rietavo viešosios bibliotekos direktore pradėjo dirbti N. Krajinienė.
2010 m. viešoji biblioteka įsikėlė į renovuotas patalpas. Jai suteiktas Irenėjaus Oginskio bibliotekos vardas. Nuo 2012 m. rugpjūčio mėnesio bibliotekos direktorės pareigas eina E. Pranckevičienė.
2013 m. Rietavo Irenėjaus Oginskio viešosios bibliotekos Vaikų literatūros skyrius įsikėlė kartu su Kultūros, verslo ir informacijos centru į naujas patalpas Parko g. 5.
2022 m. viešosios bibliotekos tinklą savivaldybėje sudaro Irenėjaus Oginskio viešoji biblioteka ir 6 kaimo filialai. Juose saugoma 67 915 dokumentų, prenumeruojami 72 pavadinimų periodiniai leidiniai, bibliotekoje yra 1 346 registruoti vartotojai, per metus nuperkamos 3 799 knygos.
Be knygų išdavimo, bibliotekoje veikia skaitykla, vyksta edukacijos, renginiai, parodų pristatymai.
2022 m. Rietavo savivaldybės Irenėjaus Oginskio viešoji biblioteka mini 85-erių metų sukaktį.