Telšių vyskupo Vincento Borisevičiaus kunigų seminarijos pastato tvarkybos darbų projektas buvo pradėtas rengti dar 2011 m., tvarkymo darbai – 2015 m.
Šiandien jau visiškai sutvarkyti IV ir V pastato aukštai, likę darbai pamažu eina link pabaigos.
Užbaigti objektą planuojama kitais metais.
Aurelija SERVIENĖ
Pirmasis etapas baigėsi
Apie Telšių vyskupo Vincento Borisevičiaus kunigų seminarijos pastato tvarkymo darbus „Telšių ŽINIOMS“ pasakoja VĮ „Lietuvos paminklai“ direktoriaus pavaduotojas Jaunius Kavaliauskas.
2011–2012 m. buvo parengtas tvarkybos darbų projektas, kuriame numatyti tvarkybos darbai suskirstyti į du etapus. Projekto ir su projekto parengimu susijusios išlaidos sudarė 95,4 tūkst. eurų.
2012 m. viešuoju pirkimu buvo parinkta rangovė UAB „Irdaiva“, ir iki 2015 m. buvo vykdomi I etapo tvarkybos darbai.
Ruošiantis Žemaitijos krikšto jubiliejaus paminėjimo renginiams, buvo pakeisti pastato langai, sutvarkyta dalis fasadų, IV a. pastato dalies stogas, perdengtas ir papildomai apšiltintas V a. pastato dalies stogas, papildomai sustiprinant stogo ir sienų konstrukcijas, įrengta lifto šachta, evakuacinė laiptinė, patalpos ketvirtajame seminarijos pastato aukšte, atlikta didžiosios aulos apdaila, dalies patalpų pirmajame aukšte ir rūsyje parengiamieji darbai, įrengtos pastato šildymo, vėdinimo, gaisro signalizacijos sistemos, dalinai įrengtos pastato vandens, nuotekų apsaugos signalizacijos, kompiuterinių tinklų ir kitos inžinerinės sistemos.
I etapo darbams atlikti panaudota 1252,6 tūkst. eurų.
Antrasis etapas
2015 m. pradėti II etapo darbai: vykdomi pirmojo, antrojo, trečiojo pastato aukštų patalpų įrengimo ir apdailos darbai, tęsiami pastato inžinerinių sistemų įrengimo ir derinimo darbai.
Per 2015 m. atlikta tvarkybos darbų už 221,6 tūkst. eurų.
Pasak J. Kavaliausko, šiais metais numatoma tęsti pradėtus seminarijos patalpų įrengimo bei apdailos darbus, montuoti pastato inžinerines sistemas, jei bus tinkamos oro sąlygos, užbaigti pastato fasadų tvarkybos darbus.
2016 m. tikimasi gauti apie 288,8 tūkst. eurų.
2017 m. liktų neužbaigtų II etapo tvarkybos darbų už 273,5 tūkst. eurų.
„Viena iš pagrindinių problemų – tvarkybos darbų finansavimo ištęstumas. Nuo ilgą laiką besitęsiančių darbų nukenčia visi: statytojas (šiuo atveju – Telšių vyskupija) nuo 2012 metų negali tinkamai pagal paskirtį eksploatuoti pastato; rangovas ilgam laikui „įšaldo“ statybos priemones; dėl periodiškai nutraukiamo darbo padidėja statybos kaštai, mažėja pelnas; miestas praranda galimybes bendradarbiavimo su Vyskupijos kurija pagrindais naudotis kultūriniams tikslams tinkamomis erdvėmis“, – tvirtino pašnekovas.
Kultūros paveldo pastatas
Seminarijos vicerektoriaus Remigijaus Saunoriaus teigimu, restauruojant seminarijos pastatą, bus išsaugotas jo autentiškumas – niekas nepakis nei viduje, nei išorėje. Darbų atlikta jau daugiau nei pusė – ketvirtasis ir penktasis aukštai jau visiškai įrengti.
Seminarija – kultūros paveldo pastatas, stovintis ant archeologinio Insulos kalno, tad atlikti kokius nors pastato pokyčius nebuvo leidžiama. Viskas išliks kaip ir buvo: pirmajame seminarijos aukšte – auditorijos ir dėstytojų kambarys; antrajame – klierikų gyvenamieji kambariai, refektorius (valgykla); trečiajame – gyvenamieji kambariai ir aktų salė; ketvirtajame – koplyčia ir zakristija; viršutiniajame – salė, apžvalgos aikštelė. Pastaroji erdvė – ypatinga, tai aukščiausia Telšių miesto apžvalgos aikštelė, iš kur atsiveria nuostabus horizontas. Atlikus pastato remonto darbus, seminarijoje bus įrengtas tiesioginis liftas, leisiantis turistams ar svečiams pakilti į apžvalgos aikštelę, netrikdant seminarijos darbo.
Seminarijos istorija
1927 m. spalio 4 d. Telšiuose atidaryta Telšių kunigų seminarija. Į pirmus du kursus įstojo 43 studentai. Pradžioje buvo sunku dėl patalpų. Seminarija pradėjo veikti senosiose bernardinų vienuolyno patalpose.
1928 m., pradedant naujus mokslo metus, jau buvo naudojamasi naujais pastatais. 1930 m. Telšių kunigų seminarijoje jau buvo 90 auklėtinių.
Svarbiausiu uždaviniu seminarijoje laikytas kunigo asmens auklėjimas, jo kunigiškojo charakterio susiformavimas, o antruoju – jo mokslinis pranašumas.
1932 m. birželio 12 d. kunigais buvo įšventinti pirmieji seminarijos auklėtiniai.
1927–1940 m. čia nuolat mokydavosi nuo 41 iki 122 klierikų.
1936 ir 1939 m. seminarija reorganizuojama. 1935 m. seminarija buvo pasiekusi savo apogėjų – joje studijavo 122 klierikai.
Iki 1940 m. kunigų seminarija parengė apie 150 kunigų, kurie pasklido po Žemaitijos parapijas.
1940 m. sovietų valdžia Telšių kunigų seminariją uždarė. O 1941 m. rudenį ji vėl buvo atidaryta, tačiau 1946 m. pavasarį sovietų valdžia jos veiklą vėl sustabdė.
Uždarius seminariją, jos patalpose veikė mokytojų seminarija, vėliau buvo įrengta kurčiųjų internatinė mokykla. Visoms Lietuvos vyskupijoms kunigus ruošė viena Kauno tarpdiecezinė seminarija. Kunigų stygius buvo labai didelis. Per metus buvo išleidžiama tik po 5 kunigus.
1989 m. buvęs šios seminarijos auklėtinis Telšių vyskupas Antanas Vaičius išleidžia dekretą, kuriuo atkuriama Telšių kunigų seminarija. Į pirmąjį kursą 1989 m. įstoja 22 studentai. Seminarija pradeda savo veiklą. Pradžia buvo labai sunki: reikėjo remonto atgautiems sugriuvusiems pastatams; reikėjo įrengti koplyčią, auditorijas, konferencijų salę; suremontuoti ir įrengti gyvenamąsias patalpas; parūpinti butus dėstytojams.
Šiuo metu Telšių kunigų seminarijoje mokosi 9 klierikai. Nuo 2015 m. seminarijos rektorius – kun. teol. dr. Ramūnas Norkus.
Dėl Telšių vyskupijos pastato
Telšiškiai ir miestą lankantys svečiai, turistai pastebi ir stebisi, jog itin prastos būklės yra Telšių vyskupijos pastatas.
R. Saunorius prasitarė, jog kaip tik yra ruošiami dokumentai ir jau parengtas projektas šiam pastatui tvarkyti – tad laukiama Vyriausybės patvirtinimo. Ir jei jis bus gautas, vyskupijos pastato tvarkymo darbai turėtų prasidėti jau šiemet.