Atnaujintų daugiabučių namų gyventojai jau spėjo įsitikinti, kad renovacija jiems naudinga: sumažėja išlaidos šildymui, gyvenamoji aplinka tampa patrauklesnė ir jaukesnė, išauga pastato vertė. Todėl gyvenantiems senuose daugiabučiuose verta apsispręsti – lapkritį paskelbtas naujas kvietimas gauti paramą daugiabučiams renovuoti numato ne vieną patrauklią naujovę. Tarp jų yra ir naujos kompensuojamos priemonės – priedangų, dviračių saugyklų įrengimas, balkonų transformacijos, laiptų pakopų remontas.
Aplinkos projektų valdymo agentūros (APVA) Pastatų modernizavimo departamento direktorė Gintarė Burbienė ragina gyventojus, daugiabučių administratorius, savivaldybes nedelsti ir pasinaudoti proga gauti paramą. Pagal naują kvietimą tai padaryti bus kur kas paprasčiau, o viena iš sąlygų gauti finansavimą – atnaujinus daugiabutį, pasiekti ne mažesnę kaip B pastato energinio naudingumo klasę ir šiluminės energijos sąnaudas sumažinti ne mažiau kaip 40 proc.
„Kviečiame teikti paraiškas, jau galima ruošti ir investicijų planus. Ši investicija duoda ilgalaikę grąžą – ne tik leidžia sumažinti šildymo sąskaitas, bet ir padidina būsto vertę, pagerina gyvenimo kokybę. Renovacija kuria ir aplinkosauginę naudą – mažėja energijos resursų vartojimas, oro tarša“, – sako ji.
Daugiabutis V. Mačernio g.45, Plungėje prieš ir po renovacijos. Nuotrauka iš APVA archyvo.
Renovacijos idėja plungiškiai „užsikrečia“ vieni nuo kitų
Daugiabučio, esanje problemų kėlė pasenę santechnikos įrenginiai.
„Gyvenamojo namo renovacijos metu buvo atnaujintas šilumos punktas ir šilumos sistema – įdiegta daliklių sistema, įrengti individualūs šilumos prietaisai, termostatiniai ventiliai, izoliuoti vamzdžiai, pertvarkyta karšto vandens sistema ir sutvarkyta natūralaus vėdinimo sistema. Taip pat buvo apšiltintas stogas, išorinės sienos ir cokolis, įstiklinti balkonai, pakeisti langai ir bendrojo naudojimo durys bei pritaikytos kitos modernizacijos priemonės“, – pasakoja projektą administravusios įmonės vyr. inžinierė Vilija Budreckienė.
Daugiabučio renovacija prasidėjo 2021 m. liepą, o statybos užbaigimo aktas gautas 2022 m. gruodį, taigi darbai truko maždaug 17 mėnesių. Atnaujinimai leido pasiekti B energinio naudingumo klasę iš prieš tai buvusios F klasės, o po namo modernizacijos gyventojams pavyko pasiekti net 61,34 proc. šilumos energijos sutaupymus.
Numatyta ne viena patraukli ir naudinga naujovė
Dabartinis kvietimas pasižymi keliomis patraukliomis naujovėmis: pirmiausia – parama bus teikiama pagal nustatytus fiksuotus įkainius, todėl sumažės dokumentacijos, bus paprasčiau administruoti projektus ir per trumpesnį laiką pavyks renovuoti daugiau daugiabučių, o juose gyvenantiems žmonėms ne taip ilgai teks kentėti nepatogumus.
Be to, G. Burbienė primena, kad nuo šiol gyventojai galės gauti paramą ir tokioms būsto vertę didinančioms priemonėms, kaip rūsio patalpų pritaikymas priedangai ar dviračių saugyklos įrengimas. Finansavimas gali būti skiriamas ir langų ir balkonų durų angoms išplėsti, naujiems balkonams išplėsti ir įrengti ar laiptinėms sutvarkyti, ne tik jas perdažant, pakeičiant laiptų turėklus, bet ir nudilusias laiptų pakopas išklijuojant akmens masės neslidžiomis plytelėmis.
Paraiškoms nebus taikomas konkursinis atrankos būdas
Planuojantys pasinaudoti galimybe atnaujinti savo daugiabutį turėtų nepamiršti, kad paraiškos kvietimui bus priimamos tol, kol bus išnaudotos jam skirtos lėšos arba kol pasibaigs kvietimo galiojimo laikotarpis – iki 2025 m. spalio 1 d. Jei kvietimas bus stabdomas anksčiau dėl viršijančios pateiktų paraiškų prašomos valstybės paramos sumos, pateiktos paraiškos gali būti įtrauktos į rezervinį sąrašą.
Daugiau informacijos apie Daugiabučių atnaujinimo (modernizavimo) programą ir naujojo kvietimo sąlygas rasite APVA tinklalapyje www.apva.lrv.lt. Paraiškos teikiamos per APVA informacinę sistemą APVIS.
Marija VASILIAUSKAITĖ