Visoje šalyje negerėjant epidemiologinei situacijai, kai kuriose savivaldybėse renginiai uždarose patalpose iki pavasario uždrausti. Telšių rajono savivaldybėje kol kas griežti reikalavimai atšaukti renginius netaikomi – dalyvauti ar ne didesnio susibūrimo renginiuose – pačių gyventojų apsisprendimas.
Monika GIRDVAINĖ
Sprendimai priklausys nuo situacijos
Pastarosiomis savaitėmis sergančiųjų koronavirusine infekcija skaičius Telšių rajone vis didėja. Vasario 3-osios Statistikos departamento duomenimis, serga 1 312 asmenų. Per dieną pastaruoju metu mūsų rajone nustatoma daugiau kaip 200 naujų ligos atvejų. Tai, rodos, verčia sunerimti, tad atsirado besidominčių, kodėl, esant prastai epidemiologinei situacijai, rajone vis dar vyksta renginiai, į kuriuos kartais susirenka pilnos salės žiūrovų.
Pavyzdžiui, Mažeikių ir Akmenės rajonų savivaldybėse kultūros renginiai uždarose patalpose uždrausti jau nuo sausio 24-osios iki kovo pradžios.
Renginių organizavimo klausimas mūsų rajone buvo svarstytas vasario 1-ąją vykusiame Telšių rajono savivaldybės Ekstremalių situacijų komisijos posėdyje.
Šios komisijos pirmininkas, Telšių rajono savivaldybės administracijos direktorius Tomas Katkus informavo, kad išnagrinėję esamą situaciją gydymo, ugdymo, kultūros, socialinėse įstaigose komisijos nariai vienbalsiai pritarė renginių neuždrausti, tačiau pasiliko teisę stebint padėtį sprendimą keisti.
„Kiekviena savivaldybė turi teisę įvertinti laikinų pandemijos valdymo priemonių įvedimą, tačiau kultūros sektorius yra ta sritis, kuri viena iš labiausiai buvo ir tebėra paliesta ir nukentėjusi nuo pandemijos, o renginiai dar ir dabar nėra tokie, kokie buvo iki pandemijos pradžios. Dėl įvairių priežasčių neįvykusių renginių organizatoriams valstybės parama šiuo metu nėra numatyta, todėl, įvertinę situaciją rajone, griežto reikalavimo atšaukti visus renginius šiuo metu netaikome ir kol kas to neplanuojame. Kalbant apie mūsų rajone vykstančius renginius, artimiausiu metu labai didelių, masinių nėra suplanuota. Tokių renginių kaip didžiuosiuose miestuose neturime, tad ir užsikrėtimo rizika nėra tokia didelė“, – trečiadienį „Telšių ŽINIOMS“ komentavo T. Katkus.
Atsakomybė paliekama gyventojams
Ekstremalių situacijų komisijos pirmininkas pažymėjo, kad svarbiausiu prioritetu šiuo metu laikoma ligoninės apkrova COVID-19 ligos skyriuje, t. y. lovų užimtumas.
„Privalome užtikrinti galimybę gyventojams teikti įprastas gydymo paslaugas ir, žinoma, nuolat stebėti situaciją ugdymo įstaigose. Savivaldybės biudžetinėms ir viešosioms įstaigoms, Savivaldybei pavaldžioms kultūros, socialinių paslaugų įstaigoms rekomendavome atidėti renginius ar pažiūrėti į situaciją lanksčiai ir perkelti juos į virtualią ar lauko erdvę. Privačiame sektoriuje remiamės Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro, valstybės lygio ekstremalios situacijos valstybės operacijų vadovo sprendimuose numatytais reikalavimais. Privataus sektoriaus renginių organizatoriai turėtų apsvarstyti perkelti organizuojamus renginius į laiką, kai susirgimų situacija bus palankesnė, tačiau paliekame teisę įvertinus apsaugos priemonių laikymąsi, finansines galimybes apsispręsti patiems“, – dėstė T. Katkus.
Komisijos pirmininko teigimu, kalbant apie dalyvavimą didesnio susibūrimo renginiuose, atsakomybę dėl savo sveikatos turėtų prisiimti kiekvienas gyventojas. Anot T. Katkaus, labai svarbu, kad gyventojai, turintys gretutinių ligų ir jautresni užsikrėtimo galimybei, tinkamai įvertintų aplinkybes ir šiuo metu susilaikytų nuo nebūtinų renginių, susibūrimų, siekiant užkirsti kelią ligos plitimui. Žinoma, būtina nepamiršti ir reikalavimų būtinoms apsaugos priemonėms (šiuo metu FFP2 tipo respiratorių dėvėjimas renginiuose), rankų dezinfekcijos, skiepų.
Žmonės pasiilgę renginių
Žemaitės dramos teatro direktorius Deividas Rajunčius tvirtino, kad net ir esant prastai epidemiologinei situacijai telšiškių dalyvavimas renginiuose nėra sumažėjęs. Anot teatro vadovo, kultūros renginių išsiilgusiems gyventojams draudimas dalyvauti renginiuose būtų gana skaudus.
„Žmonės nori gyventi pilnavertį gyvenimą, nori kultūros. Kad jie baimintųsi dalyvauti renginiuose dėl epidemiologinės situacijos – nesijaučia. Jau turbūt prisitaikėme prie tokio gyvenimo. Kiek žmonių susirenka į renginį, labiau priklauso nuo jo specifikos, turinio. Pavyzdžiui, praėjusią savaitę mūsų rodytame spektaklyje, liūdna, buvo vos per dvidešimt žiūrovų, o savaitgalį „Domino“ teatro spektaklyje, rodytame du kartus per dieną, ryte ir vakare, abi salės buvo pilnos“, – apie renginių lankomumą kalbėjo D. Rajunčius.
Direktoriaus teigimu, kai kuriose savivaldybėse renginiai pastaruoju metu neretai atšaukiami dėl tam tikrų problemų kultūros sektoriuje, sergančių darbuotojų. Pastebima, kad mūsų savivaldybėje su tokiomis problemomis nesusiduriama, tad renginiai sklandžiai organizuojami.
„Ligos židiniu netapome. Renginių lankytojai atsakingai žiūri į savo sveikatą, laikosi visų nurodytų rekomendacijų. Nuo vasario 5-osios planuojami nauji reikalavimai dėl ribojimų ir galimybių paso. Stebėsime, kaip situacija keisis po to. Jei galimybių pasų nebereikės, turėtume sulaukti dar daugiau žiūrovų“, – trečiadienį sakė D. Rajunčius.
jau nuo renginiu reiketu atsiriboti kol dar nepraejo pandemija neleiskim užkresti vieni kitus
Svarbiausia visuos renginiuose ar susirinkimuose naudoti kaukes ar respiratorius. O eiti ar neiti sprendžiame patys laisva valia. Neičiau į kino teatrus, nes ten geria ir valgo be kaukių. Galėtų sodinti žmones į kas antrą eilę, paliekant tarpus