Gebėjimas pasirūpinti savimi, savarankiškumo ugdymas – į tai buvo orientuota aštuonias dienas Renavo apylinkėse vykusi Žemaitijos skautų organizacijos stovykla „Skautas gamtoje 2023“.
Draudžiamų daiktų sąrašas
Palapinė, išlankstoma kėdė ar pripučiamas čiužinys – draudžiami, šašlykinė ar degtukai – draudžiami.
Ugniai įdegti naudojamas akmens skeltuvas, valgiui gaminti – pačių sumeistrautas ugniakuras. Visi prietaisai: mobilus telefonas, ausinukas, fotoaparatas, laikrodis ir pan. – paliekami stovyklos štabo specialiai įrengtoje nereikalingų daiktų vietoje, telefonu naudotis galima tik po vakarienės, nustatytu laiku – iki stovyklos programos pradžios.
Stovyklos komendantas, skautas vytis Andrius Byčius sakė, kad tokios taisyklės išgyvenimo stovykloje galioja jau penkerius metus, tai yra tiek, kiek stovykla organizuojama.
„Ir tai yra svarbu – juk norime jaunimą išmokyti išgyventi ekstremaliomis sąlygomis, o tam reikia priimti nepopuliarius sprendimus ir apsieiti be buitį lengvinančių daiktų. Visa, ką draudėme, galima pasigaminti patiems iš gamtoje randamų medžiagų“, – kalbėjo stovyklos vadovas.
Išbandymus atlaikė ne visi
Renave šiais metais susibūrė 35 stovyklautojai iš viso Žemaitijos regiono, nusprendę per aštuonias dienas išbandyti save.
Pagal pasiruošimo lygį jie buvo suskirstyti į pastovykles.
„Ąžuolyne“ veikė stovyklautojai, neturintys praktinės stovyklavimo patirties ar nepakankamai jos turintys, skautai, jau įgiję pagrindinių stovyklavimo įgūdžių, pateko į „Pelkės“ pastovyklę, buvo suformuotos skautų vyčių ir vyresniųjų skaučių pastovyklės, o visi likusieji suburti į „Pievos“ pastovyklę.
A. Byčius pažymėjo, kad dėl vienokių ar kitokių priežasčių ne visi praktinės patirties neturintieji sugebėjo išbūti visą stovyklavimo laiką – iš devynių tokių stovyklautojų finišavo tik du.
Apsilankė karo paramedikė
Oro sąlygas stovyklos vadovas pavadino idealiomis – ir saulutė šildė, ir lietus merkė… O veiklos netrūko. Reikėjo įsirengti stovyklavietę ir „gyvenamąją vietą“, pagal pateiktus žemėlapius vyko „lobių paieška“ Sedos girioje, turizmo ir alpinizmo technikos išbandymas – įrengus 220 metrų lyną, praktiniai užsiėmimai: vandens filtravimas lauko sąlygomis, miško augalų pažinimas ir pan.
„Pas mus apsilankė karo paramedikė, kuri supažindino su pirmosios pagalbos teikimu lauko sąlygomis, pamokė, kaip sutvarstyti žaizdą, pademonstravo, kaip suteikti pagalbą įsipjovus, nusibrozdinus ar patyrus rankos lūžį. Manau, kad sukuriant neįprastas, nepatogias, sunkias gyvenimo sąlygas sugebėjome suteikti vaikams žinių, kurios jiems padės ir kasdieniame gyvenime“, – sakė A. Byčius.
Stovyklavimas ir žygiai – skautų veiklos kasdienybė. Dabar Žemaitijos skautai ruošiasi tradiciniam penkių dienų pėsčiųjų žygiui iš Mažeikių į Pakutuvėnus.
Vidas STANKUS