
Žemaitės dramos teatras pasuko profesionaliojo teatro kryptimi: steigiami etatai, kviečiami profesionalūs aktoriai, režisieriai. Tačiau kol vieną laivą bandoma sukalti iš kelių profesionalių aktorių etatų lentų, kitas – mėgėjų teatro plaustas – esą finansiškai pamirštas skęsta.
Nors Žemaitės dramos teatro Suaugusiųjų teatro aktorių grupė pripažinta viena iš geriausių tarp Lietuvos mėgėjų teatrų, aktoriai pasigenda deramo dėmesio. Jų veikla šiandien Žemaitės dramos teatre praktiškai neturi jokio finansavimo, o ir aktoriai dirba vien iš pašaukimo – negaudami už tai jokio atlygio.
Yra nuomonė, jog geriau stiprinti ir puoselėti Lietuvoje jau pripažintą, senas tradicijas ir istoriją turintį Telšių mėgėjų teatrą. Kiti mano, kad Žemaitijos sostinėje turėtų užgimti profesionalusis teatras.
Antanas NEKRAŠIUS
„Telšių ŽINIŲ“ socialinėje paskyroje savo skaitytojų klausėme, kokio teatro Telšiams reikia: profesionalaus ar mėgėjų?
Atsakymų buvo įvairių. Vieni teigė, jog reikalingas tiek profesionalus, tiek mėgėjų teatras, kiti sakė, jog reikia saugoti ir puoselėti senas tradicijas Telšiuose turintį mėgėjų teatrą. Buvo ir tokių, kurie Žemaitijos sostinėje paprasčiausiai norėjo turėti daugiau teatro.
M. Bladženauskaitė: „Gebėjimas kurti po vienu stogu žymi brandą“
Bet ką apie tai mano patys teatralai? Žemaitės dramos teatre dirbanti profesionali aktorė Margarita Bladženauskaitė „Telšių ŽINIOMS“ teigė, kad šis klausimas – kokio teatro Telšiams reikia – yra skirtas žiūrovams. „Žmonės skirtingi, jų poreikiai, skoniai taip pat skirtingi, tai nemanau, kad įmanoma nuspręsti, kuri teatro kryptis reikalingesnė, – kalbėjo M. Bladženauskaitė. – Telšių Žemaitės dramos teatre žiūrovai lanko tiek mėgėjų, tiek profesionalų spektaklius, vyksta gastrolės. Vadinasi, reikalingi visi. Kadangi ir pati būnu žiūrove, lankau kolegų spektaklius, kaip žiūrovė galiu pasakyti, kad geriau, kai yra iš ko rinktis. Kam kažko atsisakyti, kai gali turėti abu? Svarbu suvokti, jog visiems pakanka vietos po saule.“
Anot aktorės, Telšių Žemaitės dramos teatras gali didžiuotis giliomis mėgėjų teatro tradicijomis, kuris taip pat turi savo vietą ir Lietuvos profesionaliojo teatro istorijoje. „Šios kryptys nemaišo viena kitai, o gebėjimas kurti po vienu stogu žymi brandą. Žiūrovai dėl to tik išlošia“, – įsitikinusi M. Bladženauskaitė.
R. Macas: „Turėti vien gražių norų ir ambicijų neužtenka“
Suaugusiųjų teatro aktorių grupėje vaidinantis aktorius mėgėjas Remigijus Macas svarstė, kad Žemaitės dramos teatras eitų profesionalumo link, pirmiausia reikia turėti bent 6–10 profesionalių aktorių komandą.
Taip pat reikalingos gausesnės meninės dalies specialistų pajėgos, neužtenka vieno scenos ir dekoracijų techniko. „Taigi iškart susiduriame su personalo trūkumu, o Telšiuose tai problema, – kalbėjo R. Macas. – Antra, tam, kad teatro repertuaras būtų kintantis, patrauklus ir įdomus žiūrovams, kartkartėmis į Telšius turėtume prisikviesti atvykti kurti spektaklių ir kitus patyrusius Lietuvos režisierius bei aktorius. Deja, kaip rodo praktika, dauguma žymių režisierių ir aktorių turi daug veiklos didmiesčiuose, be to, važinėti iš didmiesčio į regioną jiems nepatrauklu. Be abejo, visa tai atsiremia ir į Telšių Žemaitės dramos teatro finansines galimybes.“
Kitas dalykas, anot aktoriaus, – Telšiuose teatras niekada neturės tiek žiūrovų, kiek turi mūsų kaimynai, pavyzdžiui, Valstybinis Šiaulių dramos teatras ar Klaipėdos dramos teatras, kurie yra išlaikomi iš valstybės biudžeto. „Potencialių žiūrovų skaičius skiriasi 5 kartais ir daugiau. O kur dar komerciniai teatrai, vis dažniau užklystantys į Telšius. Nepamirškime ir kaimynystėje esančių profesionalių Kelmės mažojo teatro ir Šilutės kamerinio dramos teatro, – dėstė R. Macas. – Kitaip tariant, ar pavyktų sėkmingai Žemaitės dramos teatrui įsitvirtinti profesionalų rinkoje, nežinau. Turėti vien gražių norų ir ambicijų neužtenka, realybė yra visai kitokia.“
Pašnekovo teigimu, Telšių Žemaitės dramos teatro suaugusiųjų mėgėjų trupė viena seniausių Lietuvoje. Joje vaidinantys mėgėjai aktoriai dažnai nenusileidžia savo meistriškumu ir profesionalams, dirba be jokio atlygio skirdami tam savo laisvalaikį. „Šio mėgėjų teatro tradicijos pažymėtos gausiais apdovanojimais ir nominacijomis. Štai ir dabar, šių metų rugsėjį, Telšių Žemaitės dramos teatro mėgėjų trupė su spektakliu „Vaižgantas“ yra kviečiama atstovauti Lietuvos mėgėjų teatrui Švedijoje vyksiančiame Šiaurės Europos šalių mėgėjų teatrų festivalyje. Telšiai festivalyje bus pristatyti kaip gilias teatro tradicijas turintis miestas, – sakė R. Macas. – Tad ar verta paleisti vėjais dešimtmečiais kurtas mėgėjų teatro tradicijas Žemaitijos sostinėje ir bandyti pagauti sėkmės žvaigždę tarp daugybės kitų žvaigždžių? Gal kaip tik mėgėjiškų tradicijų išsaugojimas ir puoselėjimas būtų ta sėkmės istorija, daranti Telšius išskirtiniu miestu Lietuvos teatro padangėje.“
D. Žilinskas: „Vietos yra abiem teatrams“
„Pirmiausia Telšių Žemaitės dramos teatras turi senas mėgėjų teatro tradicijas ir, manau, jos yra puoselėjamos, – „Telšių ŽINIOMS“ teigė Telšių Žemaitės dramos teatro vyr. režisierius Donatas Žilinskas. – Mano nuomone, turime stiprią mėgėjų teatro aktorių trupę, kuri kviečiama į festivalius, vyksta tarpusavio bendradarbiavimas su kitais teatrais ir kultūros įstaigomis. Ar Žemaitijos sostinėje vietos yra tik profesionaliam teatrui? Manau, kad ne. Veikiančios vaikų ir jaunimo, šokių studijos, suaugusiųjų (mėgėjų) trupė – taip pat neatsiejama Žemaitės dramos teatro dalis.“
D. Rajunčius: „Žiūrovas atsirinks“
Ką apie tai mano pats Žemaitės dramos teatro direktorius Deividas Rajunčius bei kokie šių metų prioritetiniai teatro planai, kiek planuojama pastatyti spektaklių ir kada premjeros?
„Manau, kad reikia tiek profesionalaus, tiek mėgėjų teatro, ką nuo pat savo atėjimo pradžios ir minėjau, o žiūrovas atsirinks, kas jam reikalingiau, ir atsakys mums į šį klausimą, – „Telšių ŽINIOMS“ kalbėjo teatro vadovas. – O mūsų prioritetiniai planai – tai du festivaliai (2022 m. rugsėjo–spalio ir spalio–lapkričio mėn.) ir dvi premjeros (viena – rugsėjo 30 d., kita – gruodžio mėnesį, jeigu tik spėsime su tokiu intensyviu rudens laikotarpiu, arba ji persikels į kitus metus). O apie sezono planus plačiau papasakosime rugsėjo pradžioje.“
Taip pat D. Rajunčiaus klausėme, koks skiriamas finansavimas mėgėjų bei profesionalių spektaklių statymui ir kiek vidutiniškai per metus tiek vieni, tiek kiti „į teatro kasą“ suneša pinigų.
„Atskirai finansai nėra diferencijuojami spektaklių statymams: ar mėgėjų, ar profesionalų, nes biudžetas skiriamas arba projektai teikiami veiklai vykdyti ir įgyvendinti įstaigos strateginius tikslus, tvirtinamus Telšių savivaldybės rajono tarybos, – atsakė direktorius. – Suaugusiųjų mėgėjų aktorių trupė yra viena, dvi vaikų ir jaunimo studijos (teatrinės bei choreografinės krypties). Šiandien teatre dirba viena profesionali aktorė, kiti du etatai bus užpildyti šių metų rudenį, kaip jau esame sutarę su būsimais aktoriais. Spektaklių diferenciacija skaičiuojant įstaigos pajamas netaikoma, tokiu atveju galime nerasti konsensuso, kas yra mėgėjų, o kas profesionalų darbai, nes beveik visuose teatro spektakliuose dirba skirtingi aktoriai: mėgėjai, profesionalai ar jaunimo ir vaikų studijų aktoriai.“
Savivaldybės strategija
Telšių rajono savivaldybės administracijos Kultūros ir turizmo skyriaus vyr. specialistės, laikinai einančios vedėjos pareigas, Monikos Domarkienės teigimu, Savivaldybės strateginio plėtros plano iki 2030 m. vienas iš tikslų – sustiprintas kultūros ir paveldo potencialas, šiam tikslui įgyvendinti viena iš priemonių yra profesionalaus žemaičių teatro sukūrimas.
Minėtą strateginį dokumentą šių metų pradžioje patvirtino Telšių rajono savivaldybės taryba. Vadovaujantis jo nuostatomis, Žemaitės dramos teatrui ir jo vadovui kasmet formuojamos užduotys siekti profesionalaus teatro statuso.
M. Domarkienės tvirtinimu, pagrindiniai motyvai siekti profesionaliojo teatro statusą yra tai, kad dar XX a. viduryje Telšiuose veikė profesionalus dramos teatras. Esą laikui bėgant, užėjus sunkmečiams kurį laiką neveikęs teatras Telšiuose atgimė turėdamas mėgėjų teatro statusą. „Taigi dėsninga ir natūralu, kad Telšiuose būtų atkurtas profesionalus dramos teatras, – aiškino vyr. specialistė. – Kitas motyvas – Telšių išskirtinumas Šiaurės vakarų Lietuvos kontekste būtent dėl dramos teatro ilgametės tradicijos. Taip pat didesnės galimybės pritraukti projektinių lėšų iš valstybinių ir kitų finansinių fondų.“
Anot laikinai vedėjos pareigas einančios Kultūros ir turizmo skyriaus vyr. specialistės, gavus profesionaliojo teatro statusą Telšių Žemaitės dramos teatrui atsivertų ir kitos Lietuvos kultūros tarybos ir Kultūros ministerijos koordinuojamos projektinio finansavimo programos.
„Be minėtų motyvų, ne mažiau svarbi pačios įstaigos plėtra ir vystymasis, siekimas progreso savo veiklos srityje. Lietuvos teatrų srityje profesionaliojo teatro statuso suteikimas – didelis pasiekimas ne tik teatrui, bet ir visam miestui, juolab kad Telšiai save pozicionuoja menų miestu, – pažymėjo M. Domarkienė. – Atkreiptinas dėmesys, kad profesionaliojo teatro statusą turinčiuose teatruose sėkmingai veikia mėgėjų teatro trupės, jų veikla suaktyvėja, t. y. pavyksta pritraukti daugiau mėgėjų teatralų. Kaip žinome, Telšių Žemaitės dramos teatre naujų narių į suaugusiųjų mėgėjų trupę pritraukimas pastaruoju metu sudėtingas procesas. Taip pat pažymėtina, kad profesionaliojo teatro statuso siekimas – netrumpalaikis procesas, reikalaujantis nemažo įdirbio, šiame procese labai reikšmingas ir mėgėjų teatralų vaidmuo. Mėgėjams teatralams būtų suteiktos didesnės saviraiškos galimybės, dirbant scenoje kartu su profesionaliais aktoriais ir pan. Taigi, pasiekus profesionaliojo teatro statusą, mėgėjų aktorių trupės, tiek suaugusiųjų, tiek jaunimo bei vaikų, ir toliau tęsdamos mėgėjų teatro tradicijas, sėkmingai vykdytų savo menines veiklas.“