Telšių rajono savivaldybės Sporto tarybos organizuotuose geriausių sportininkų apdovanojimuose „Metų sportininko“ nominaciją pelnė sunkiaatletis Linas Kvietkauskas. Sportininką treniruoja Modestas Šimkus ir Zigmontas Šimkus.
Apie šią sporto šaką, apie ją sklandančius įvairiausius mitus ir prastas darbo sąlygas „Telšių ŽINIOS“ kalbasi su treneriais ir „Metų sportininku“.
Aurelija SERVIENĖ
Pasak Z. Šimkaus, jau nuo antikos laikų svarmenų kilnojimo įtaka kūno tobulinimo procesams buvo žinoma ir plačiai taikoma. Pirmosios olimpinės žaidynės nebuvo suvokiamos be tvirto kūno sudėjimo ir didelės jėgos demonstravimo, kur pagrindiniai kriterijai tam pasiekti buvo, yra ir bus svarmenų kilnojimas, bėgimai, šuoliai ir mėtymai, be kurių neapsieina nė viena sporto šaka.
„Šiandien galima sakyti, kad visų sporto šakų motina yra lengvoji atletika, o tėvas – sunkioji atletika, duodantys pagrindą tobulėti visoms kitoms sporto šakoms ir žaidimams“, – tvirtino Z. Šimkus.
Ilgamečiam sunkiosios atletikos treneriui labai skaudu, kad šiandien sunkioji atletika yra niekinama, kaltinama nepagrįstais dalykais: „Atsigirstu, jog kai kurie medikai savo pacientams – paaugliams – bando teigti, kad sunkioji atletika mažina ūgį ar sukelia kitas sveikatos bėdas. Tai grynas melas! Kaip tik yra priešingai! Sunkiosios atletikos sportininkai yra atletiškos formos. Į juos pažvelgus iškart pastebima jų išvaizda – nauda akivaizdi. Mano treniruojamų vaikų tėvai didžiuojasi savo atžalų kūno sandara. O kur dar visos kitos per sportą lavėjančios savybės. Tai charakterio bruožai, tikslo siekis, o kartu ir mokslo srityje pasiekiama geresnių rezultatų.“
Dopingo skandalas
Z. Šimkus minėjo, kad jam labai nesmagu girdėti apie sklandančius gandus dėl dopingo, kad pastaruoju metu norima būtent šiai sporto šakai priklijuoti šią negatyvią etiketę.
„Dopingas – tai ne kvaišalai, ne narkotikai, o medicininiai preparatai, skatinantys svorio, ištvermės didėjimą, kuriuos medikai pacientams skiria po įvairių sunkių ligų ir operacijų. Sveikam paaugliui ar sportininkui tai vartoti griežtai draudžiama, nes natūraliu būdu sveikas kūnas privalo tvirtėti ir tobulėti, o radus neleidžiamų preparatų sportuojančiųjų organizme yra taikomos griežtos sankcijos tiek sportininkui, tiek jų treneriui“, – pabrėžė pašnekovas. Jo nuomone, nė vienas treneris neskatins sportininko vartoti draudžiamų preparatų, kurie organizme išlieka iki 3 metų ir daugiau: „Kam toks atletas reikalingas trenerio sąrašuose, juk per bet kurias varžybas jį gali patikrinti? Ir čia baigiasi sportininko karjera ir trenerio darbas. Pasitaiko atvejų, kai paaugliai šių medikamentų įsigyja internete ir vartoja treneriui net nežinant – taip nori pasiekti kuo aukštesnių rezultatų.“
Treneris tikina, jog dauguma dopingo vartojimą stengiasi primesti būtent sunkiajai atletikai. Šiuos mitus Z. Šimkus nori išsklaidyti pateikdamas 27 metų trukmės diskvalifikuotų sportininkų analizę, kur akivaizdžiai matosi, kad sunkiosios atletikos diskvalifikuotų sportininkų procentas, lyginant su kitomis sporto šakomis, labai nedidelis. Per 27 metus jų diskvalifikuota tik šeši.
„Kiekvienas treneris nori matyti augančią sveikos dvasios ir sveiko kūno kartą, kuria galėtų didžiuotis, o ji gintų miestų, rajonų ir Lietuvos garbę“, – sakė pašnekovas.
Prasta patalpų būklė
„Telšių ŽINIOS“ užsuko pasižvalgyti, kur sportuoja Telšių jaunimas ir varžyboms ruošiasi „Metų sportininku“ nominuotas L. Kvietkauskas – Lietuvos sunkiosios atletikos vyrų čempionato nugalėtojas svorio kategorijoje 109 kg.
Sunkiosios atletikos sporto klubas „Gintarinė saulė“ įsikūręs „Ateities“ progimnazijos patalpose – rūsyje. Tik pravėrę duris išvystame nekokį vaizdą, nosį riečia dulkių kvapas, trūksta oro. Nusileidus laiptais į rūsį, pasitinka krūvos senų vamzdžių, visokių statybinių atliekų. Kyla minčių: ar čia pataikėme? Ieškant salės akys užkliūva už ant durų pakabinto plakato: „Šiame urve treniruojasi Lietuvos čempionai, Europos ir pasaulio čempionatų dalyviai“.
Atvėrus šias duris, vaizdas nė kiek ne geresnis: prietema, slegia žemos lubos. Džiugina tik tai, kad sportuojančių vaikų būrys nemažas, jų nuotaika gera, visi dirba, treniruojasi, įrenginius kilnoja – veiksmas vyksta. Štangos dunksi, palikdamos po savęs dulkių kamuolius, o ventiliacijos nėra, tad tenka viskuo kvėpuoti. Čia pat šalti lašai krenta ant kaktos, o pakėlus akis matosi stipriai aprasoję vamzdžiai – kaupiasi kondensatas.
Treneris Z. Šimkus tikina, jog tokiomis sąlygomis sportininkai treniruojasi jau keleri metai. Siekdami aukštų rezultatų jie nepraranda vilties, tiki, jog kada nors šiai sporto šakai bus parodytas didesnis dėmesys, o svarbiausia – bus suteiktos geresnės treniravimosi sąlygos.
Z. Šimkui antrina jo sūnus sunkiaatletis, treneris Modestas Šimkus. Darbo sąlygas rūsyje jis vadina kenksmingomis. Jo nuomone, rajone daugeliui sporto šakų yra suteiktos nors minimalios darbo sąlygos. Pavyzdžiui, kiek dėmesio skiriama futbolui, krepšiniui, tenisui ir pan., o sunkioji atletika tarsi pamiršta. Nors sportuojančiųjų yra gana nemažai ir pasiekiami rezultatai – gana aukšti.
Geros darbo sąlygos – geresni rezultatai
„Jei sąlygos būtų geresnės, rezultatai būtų dar geresni“, – įsitikinęs sunkiaatletis L. Kvietkauskas. Sportininkas atvirauja, jog jam jau treniravimosi sąlygos nėra tokios svarbios kaip jaunimui, paaugliams, kurie nori gražios, modernios aplinkos. L. Kvietkauskas sunkiąja atletika jau užsiima daug metų, todėl jos neketinantis atsisakyti. „Geresnių patalpų reikėtų ne dėl suaugusių sportininkų, reikia stengtis dėl jaunosios kartos“, – sako Linas.
Šiuo metu L. Kvietkauskas aktyviai treniruojasi Europos čempionatui, kuris vyks balandžio mėnesį Rusijoje.
Taip neturėtų būti
Telšių rajono savivaldybės Sporto tarybos pirmininkas Tomas Lekavičius „Telšių ŽINIAS“ patikino, jog sporto klubo „Gintarinė saulė“ treniravimosi sąlygos jam žinomos: „Jos yra blogos. Beje, nė kiek ne geresnės yra ir sąlygos Degaičiuose, kur sunkiaatlečius treniruoja Bronislovas Šiaudkulis. Sportavimo sąlygos primena prieš 25 metus daugiabučių rūsiuose vaikystėje įsirengtas sportavimo sales iš įvairių rakandų. Šiandien nebeturėtų būti tokių sąlygų. Patiems vaikams ir treneriams nėra daug motyvacijos bei malonumo sportuoti tokioje aplinkoje.“
T. Lekavičiaus teigimu, yra pradėta rekonstruoti salė Kęstučio gatvėje, kurios dalis bus specialiai pritaikyta ir sunkiajai atletikai. Kol vyksta statybos darbai, Telšių rajono savivaldybė, kad nenutrūktų treniruotės, pasiūlė klubui „Gintarinė saulė“ patalpas, esančias „Ateities“ progimnazijoje. Sporto tarybos pirmininkas informavo, jog pasiūlytos patalpos rūsyje yra laikinos, todėl dabar nėra tikslo jų ar kokių kitų patalpų remontuoti, kai jau yra ruošiamos naujos šiuolaikiškos patalpos su visa įranga.
„Kadangi sunkiaatlečiai ruošiasi varžyboms ir jiems šiandien reikia palankesnių sąlygų, tai bandome ieškoti naujų laikinų patalpų. Sportininkai treniruojasi su didžiuliais svoriais, tad surasti tinkamų patalpų nėra taip paprasta“, – pasakojo T. Lekavičius.
Ieško galimybių
Telšių rajono savivaldybės administracijos Teisės ir administravimo skyriaus vyriausioji specialistė Skaistė Sadonytė informavo, kad Administracijos atstovai buvo nuvykę apžiūrėti ir įvertinti klubo „Gintarinė saulė“ patalpų būklės.
„Sprendimas dėl tolesnių veiksmų dar nėra priimtas, bet galime užtikrinti, kad galimybių suteikti sportininkams geresnes sąlygas ieškoma“, – patikino S. Sadonytė.
Ruošiasi varžyboms
Kovo 13–15 dienomis Telšių sporto arenoje vyks tradicinis – 30-asis – tarptautinis sunkiosios atletikos turnyras, skirtas Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo metinėms pažymėti. Savo jėgas demonstruos Lietuvos, Latvijos, Estijos ir kitų šalių atletai. Varžybose dalyvaus nuo jauniausių iki gana pagyvenusių senjorų. Renginys nemokamas!