Gadūnavo seniūnijos Gedrimų kaimo gyventojai sunerimę: geriamojo vandens kokybė kaime tai trumpam pagerėja, tai vėl suprastėja. Kai kurie gedrimiškiai teigia, jog jiems jau ne vieną mėnesį tiekiamas vanduo su pelėsio kvapu. Tokį vandenį naudojant pablogėjo sveikatos būklė, pakito rūbų spalva ir kvapas, kilo kitų nepatogumų. Praėjusią savaitę gedimai pašalinti, vanduo, rodos, geresnis, tačiau gyventojams jau nusibodo nuolat besikartojančios problemos – ar vandens kokybė Gedrimuose kada nors pagerės visam laikui?
Monika GIRDVAINĖ
Vanduo – su pelėsiu
Praėjusių metų gruodį „Telšių ŽINIOS“ rašė, kad Gedrimuose tiekiamas rudos spalvos, pilnas nuosėdų, dumblu smirdintis vanduo. Po beveik pusmetį trukusių gyventojų kančių vandens kokybė buvo pagerinta. Vandenį tiekiančios UAB „Telšių vandenys“ atstovai tąkart teigė, kad Gedrimuose yra mažai vartotojų, tad vanduo tinkluose užsistovi ir dėl to jo kokybė gali suprastėti.
Šių metų vasarį gedrimiškiai vėl buvo priversti vartoti nekokybišką vandenį, tik šįsyk problemos kitos – iš čiaupų bėgo pelėsiu smirdintis vanduo.
„Nuo tokio vandens niežti ir beria odą, džiūva akys, kyla viduriavimas. Tokio vandens negeriame, tačiau praustis, plauti rūbų neturime kitos galimybės kaip tik su smirdančiu vandeniu. Pinigus už vandenį mokame nemažus, o kokybės nėra“, – piktinosi į redakciją paskambinusi gedrimiškė. Moteris nepatenkinta, kad jau bemaž metus laiko „Telšių vandenys“ galutinai neišsprendžia vandens kokybės problemų, o dėl to kenčia visi gyventojai.
Vykdo stebėseną
Telšių valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba, gavusi skundą dėl pablogėjusios geriamojo vandens kokybės, vasario 19 d. atliko neplaninį patikrinimą. Jo metu Gedrimuose iš gyvenamojo namo paimti geriamojo vandens mėginiai cheminiam ir mikrobiologiniam tyrimui.
Telšių valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos viršininko pavaduotojas-valstybinis maisto produktų inspektorius Ričardas Končius informavo, kad tirtame mėginyje drumstumas, amonis ir spalva atitiko nustatytus higienos normų reikalavimus, o bendrosios geležies kiekis normų neatitiko.
Nustatyta, kad žarninių lazdelių, koliforminių bakterijų, žarninių enterokokų, lūžinių klostridijų skaičius atitinka higienos normos reikalavimus.
Atkreiptinas dėmesys, kad mėginyje nustatytas kultivuojamųjų mikroorganizmų skaičius siekė daugiau kaip 300 viename ml vandens. Didžiausias leistinas kultivuojamųjų mikroorganizmų skaičius – 100 viename ml.
„Tas ir galėjo nulemti nepriimtino kvapo atsiradimą“, – komentavo R. Končius. Pašnekovas tvirtino, kad vanduo, kuriame padidėjęs kultivuojamų mikroorganizmų skaičius, žmogaus sveikatai nepavojingas ir tinkamas vartoti.
Gedimus šalino
UAB „Telšių vandenys“, siekdama pagerinti vandens kokybę, įsipareigojo atlikti vandentiekio skirstomojo tinklo dezinfekavimo darbus bei pakeisti vandens gerinimo įrenginių užpildą.
„Telšių vandenų“ Vandentiekio cecho viršininkė Irena Norkienė informavo, kad vasario 29 d. buvo sutvarkyti vandens gerinimo įrenginiai, pakeistas užpildas, išplautos talpos. Vėliau taip pat bus vykdomi skirstomojo tinklo dezinfekavimo darbai.
„Buvo pablogėjęs vandens gerinimo įrenginių darbas, vanduo tiektas neišvalytas, todėl jo kokybė buvo prastesnė. Gedimai pašalinti, vykdomas dezinfekavimas, o kol sistemoje pasikeis vanduo, įrenginiai vėl pradės tinkamai funkcionuoti, savaitę laiko vanduo dar gali būti ne itin geros kokybės“, – kalbėjo I. Norkienė.
Gedrimų kaimo bendruomenės pirmininkė Sandra Valančienė kovo 1-ąją „Telšių ŽINIOMS“ pasakojo, kad atlikus darbus geriamojo vandens kokybė pagerėjo tą pačią dieną. Kaimo gyventojai tikisi, kad šį kartą problemos išspręstos visiems laikams.
Atliktų darbų efektyvumui įvertinti kovo 7 d. Telšių valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos specialistai paėmė geriamojo vandens mėginius. Apie jų rezultatus informuosime „Telšių ŽINIOSE“.
Nelabai suprantamas vandentekio ” SPECIALISTU” paaiskinimas, kad vanduo uzsistovi trasose nes mazai naudotoju jei visas uzterstumas jau yra ju grezinyje ir filtruose, kal reikia filtrus keist o neburti is tirsciu ir kazka tai plauti arba keisti ” SPECIALISTUS”