Prieš keletą savaičių Seimas priėmė Miškų įstatymo pataisas, numatančias, kad privačių miškų savininkai privalės už parduotą žaliavinę medieną ir nukirstą mišką mokėti papildomą 5 proc. pajamų mokestį. Įstatymo pataisų iniciatorių teigimu, papildomi mokesčiai prisidės tenkinant bendrąsias miško reikmes, o didžioji dalis lėšų neva būtų nukreipiama miškų keliams tvarkyti, organizuojant jų priežiūrą. Jeigu Įstatymą pasirašys Prezidentė Dalia Grybauskaitė ir jis įsigalios – nuo liepos 1 d. už parduotą žaliavinę medieną ir nukirstą mišką privačių miškų savininkai turės mokėti papildomą 5 proc. pajamų mokestį. Surinktos lėšos bus pervestos į specialų fondą, iš kurio esą bus tvarkomi miškų keliai, priešgaisriniai įrenginiai, sausinimo sistemos.
„Anksčiau miškų savininkai patys prižiūrėdavo, taisydavo miškų keliukus, – Įstatymo pataisas „Telšių ŽINIOMS“ komentavo Telšių rajono savivaldybės tarybos narys Alfredas Balsys. – Tai ką dabar – turėsiu dėl kelio remonto skambinti į Seimą?“ A. Balsio teigimu, privačių miškų savininkai ir taip moka nustatytą 15 proc. mokesčio tarifą už kiekvieną parduotą kubinį metrą medienos. Pridėjus dar 5 proc. – miškininkai patirs didelių nuostolių. „Įstatymų leidėjai patys neria sau kilpą. Gerai, aš sutinku: imkit tuos papildomus 5 proc., bet ir sutvarkykite visus kelius, – kalbėjo A. Balsys. – Tačiau aš abejoju, jog visi keliai bus sutvarkyti. Tad realios naudos miškų savininkai nepajus.
Pajus tik papildomą mokesčių naštą, dėl kurios į užsienį pabėgs dar keletas gyventojų…“
Anot Savivaldybės tarybos nario, Lietuvoje praktiškai pusę medienos parduoda privačių miškų savininkai, todėl padidinus mokestinę prievolę susidarys milžiniškos sumos. Esą taip pat nereikia užmiršti, jog kiekvienas iš jų turi transporto priemones – už degalus moka akcizo mokestį ir mokesčius už krovinines transporto priemones. Surinktos lėšos skiriamos finansuoti visų kelių, taip pat ir miškų, tvarkymui ir priežiūrai.
Privačių miškų savininkų asociacijos duomenimis, šiuo metu šalyje yra apie 250 tūkst. privačių miškų savininkų, kurie valdo apie 40 proc. visų šalies miškų.