Priėmimas
Paskutinį vasario trečiadienį (2024 02 28) Vilniaus miesto rotušėje Japonijos ambasada Lietuvoje surengė priėmimą Japonijos imperatoriaus Naruhito gimtadienio proga. Vasario 23 dieną Jo Didenybė šventė šešiasdešimt ketvirtuosius gyvenimo metus. Jis šiuo metu yra vienintelis imperatorius pasaulyje, šimtas dvidešimt šeštasis savo dinastijos palikuonis.
Renginyje dalyvavo daug valstybės pareigūnų, parlamentarų, verslininkų, kultūros veikėjų ir diplomatų iš kitų šalių ambasadų.
Japonijos ambasadorius Ozaki Tetsu padėkojo už sveikinimo laiškus Jo Didenybei, gautus iš LR Prezidento Gitano Nausėdos bei Seimo pirmininkės Viktorijos Čmilytės-Nielsen, ir antrindamas Jo Didenybės žodžiams nuoširdžiai dėkojo už užuojautos žinutes ir palaikymą, gautus iš įvairių šalių po sausio 1 d. Noto pusiasalyje įvykusio žemės drebėjimo.
Kalbėdamas apie Lietuvos ir Japonijos ryšius, ambasadorius džiaugėsi aktyviais aukštų pareigūnų vizitais. Taip pat jis reiškė dėkingumą daugybei žmonių, prisidėjusių prie kultūrinių mainų, kurie yra tarpvalstybinio bendravimo pagrindas. Tradiciškai buvo pasiūlyta išgerti taurę už imperatoriaus ilgą gyvenimą bei gerą sveikatą. Šį kartą svečius tai padaryti pakvietė LR generalinis garbės konsulas Fukujamoje Shigehiro Komaru. Vasario 26 dieną jam už nuopelnus puoselėjant Lietuvos ir Japonijos dvišalius santykius bei iniciatyvas įteikta Lietuvos diplomatijos žvaigždė.
Po atidarymo ceremonijos dalyviai galėjo pasimėgauti ambasadoriaus virėjo Eiji Hagemoto vietoje gaminamais skaniais sušiais, japoniška sake, kitais gardumynais bei pabendrauti tarpusavyje.
Įdomūs žmonės
Bene nuo 2004 metų į šiuos priėmimus kviečiama Telšių Žemaitės gimnazijos mokytoja Elė Kakanauskienė. Mokytojai tai ne tik proga pasimėgauti japoniškos virtuvės skanėstais, bet ir susipažinti su naujais bendraminčiais, kurie žavisi Tekančios Saulės šalies kultūra, bei susitikti su senais pažįstamais ir sužinoti, kaip jiems sekasi.
Štai beveik kaimynas – Vytautas Dumčius. Mokytojas, vertėjas, išvertęs daugybę haiku į lietuvių kalbą. 2016 metais jam buvo įteiktas Tekančios saulės ordinas su aukso ir sidabro spinduliais už nuopelnus skleidžiant japonų kalbą ir kultūrą Lietuvoje, plėtojant studijas apie Japoniją. Šiuo metu jis dirba Klaipėdoje, Martyno Mažvydo progimnazijoje.
2016 metais Japonijos ambasados apdovanojimai buvo įteikti ir trejetui pedagogių – padėkos raštais už japonų kultūros ir kalbos populiarinimą apdovanotos telšiškė mokytoja Elė Kakanauskienė, druskininkietė Rovena Kvaraciejutė ir Kauno Jurgio Dobkevičiaus progimnazijos direktorė Lina Viršilienė. Susitikusios pedagogės stebėjosi, kad per aštuonerius metus mokytojų, puoselėjančių Tekančios Saulės šalies kultūrą, nepagausėjo – kaip buvo trys, taip ir liko.
Tiesa, Elė galėjo pasidžiaugti savo buvusia mokine, Žemaitės gimnazijos abituriente Agne Andriuškaite, kuri pasirinkusi japonų kalbos studijas sėkmingai apsigynė magistro laipsnį ir dirba Japonijos ambasadoje Lietuvoje.
Nauja pažintis – tai pranciškonas vienuolis brolis Benediktas Sigitas Jurčys. Jo iniciatyva Klaipėdos Šv. Pranciškaus Asyžiečio vienuolyne įsteigta meno galerija „1252“, kurioje surinkta gausi Tekančios Saulės šalies meno objektų kolekcija.
Kostas ANTANAITIS