Degaičių Užupės gatvė po šalčių atšilus orams tampa tikru purvynu. Anot gyventojų, nė kiek ne geresnė situacija ir spaudžiant šaltukui – sušalęs išvažinėtas žvyruotas kelias būna su labai giliomis duobėmis, tad bijoma sugadinti automobilius. Prasta ir kitų kelių būklė.
Dalis miestelio gyventojų neviltyje: ar kada bus išgirstos jų problemos?
Monika GIRDVAINĖ
Gyventojo skundas
Į „Telšių ŽINIŲ“ redakciją kreipęsis gyventojas rašė: „Gyvename Degaičiuose, Užupės gatvėje. Prasidėjus lietums, po šalčių atšilus orams, nuolat susiduriame savo gatvėje su važiavimo problemomis, kadangi ji tampa sunkiai išvažiuojama ar išeinama. Jei nespėji pakankamai įsibėgėti ar ne taip pasuki vairą tame purvyne, kurį kartais sunku pavadinti gatve, tai tenka užklimpti ir traukti mašiną ar prašyti kaimynų pagalbos. Situacija nuo rudens dar labiau pablogėjo, nes seniūnija sugalvojo išpilti žvyro ant gatvės. Na taip, vasarą gal tai ir geras sprendimas buvo, nes sumažėjo duobių, tačiau, mano nuomone, žvyras kitu metų laiku dar labiau pablogino situaciją, nes dabar šis gruntas yra netvirtas, susidaro tiesiog purvynas, per kurį tampa sunku važiuoti ir eiti. Praktiškai be guminių batų geriau net nebandyti eiti.“
Pasak gyventojo, kai purvynas sušąla į ledą, kelias tampa ne mažiau pavojingas, nes sušalęs išvažinėtas žvyruotas kelias būna su labai giliomis duobėmis ir smailiais atsikišimais, todėl netinkamai pasukus vairą automobilį galima rimtai apgadinti.
„Siekdami išvengti savo turto apgadinimo važiuojame pievomis ir kelkraščiais, tačiau ir ten išvažiuoti sunku, be to, labai gaila, kad tenka išdraskyti pievas ir kelkraščius, bet kitaip neišeina. O nevažiuoti negalime, nes reikia vykti į darbus, vaikus vežti į darželius, keliauti į parduotuves ar pas artimuosius“, – apmaudą išreiškė gyventojas.
Seniūnija gerino dangos būklę
Degaičių seniūnijos seniūno Leonido Jegorovo teigimu, po šalčių tirpstant sniegui, esant lietingiems orams, neretai keliai su žvyro ar grunto danga tampa nekokybiški. Aptariamu atveju Užupės gatvė Degaičiuose nėra išimtis.
„Užupės gatvės gyventojai seniūnijos prašė bent minimaliai pagerinti gatvės dangą, t. y. užpilti žvyro. Siekiant pagerinti šios gatvės būklę 2021 ir 2022 metais buvo išpilta ir paskleista po 14 kubinių metrų žvyro. Užupės gatvės gyventojai į seniūniją dėl gatvės kapitalinio remonto nesikreipė, prašydavo pagerinti tik dangos būklę. Be to, šią žiemą gatvės dalis (apie 15 metrų) dėl reljefiškai žemos vietos ir ypač didelio lietaus, tirpstančio sniego kiekio yra nuolat apsemta, todėl gatvės danga (žvyras) nėra tvirta“, – apie problemą kalbėjo seniūnas.
Dėl Užupės gatvės būklės gyventojai teigė šią žiemą kreipęsi raštu į Savivaldybę. Kol kas esą jokių veiksmų dėl kelių infrastruktūros gerinimo iš savivaldos institucijų nematoma.
„Suprantame, kad asfaltuoti galbūt šiuo metu ir nėra pats tinkamiausias laikas, taip pat tai brangu, tačiau gal savivaldos pareigūnai galėtų užtikrinti kokių kitų kelio grunto sutvirtinimo priemonių, pavyzdžiui, skaldos užpylimo ar panašiai“, – dėstė degaitiškis.
L. Jegorovas teigė, kad dėl techninių sprendimų, kaip būtų galima pagerinti gatvės būklę, seniūnija tariasi su Telšių rajono savivaldybės administracijos Statybos ir urbanistikos skyriaus darbuotojais. Radus tinkamus technologinius sprendimus bei įvertinus finansines galimybes bus imtasi priemonių gerinti gatvės būklę.
Telšių rajono savivaldybės administracijos Statybos ir urbanistikos skyriaus Statybos poskyrio duomenimis, Degaičių kaimo Užupės gatvė nėra įtraukta į Kelių priežiūros ir plėtros 2022–2024 metų programą.
Dėmesys Parko gatvei
„Telšių ŽINIŲ“ redakcija neretai sulaukia degaitiškių skundų ir dėl itin prastos būklės Parko gatvės. Esą šia gatve praktiškai neįmanoma važiuoti arba judėti tenka labai lėtai dėl milžiniškų duobių, į kurias įvažiavus galima labai rimtai apgadinti automobilį, prakirsti padangas.
„Dažniausiai visi važiuoja ne gatve, o tiesiog kelkraščiais ir pievelėmis, nes taip tiesiog saugiau, tačiau vėlgi – bendras gatvės vaizdas tampa dar baisesnis. Kiek teko girdėti, yra planuojami kažkokie Parko gatvės rekonstrukcijos darbai, tačiau jie nuolat atidėliojami“, – dėstė gyventojas ir prašė pasidomėti, kokia situacija dėl Parko gatvės atnaujinimo.
Telšių rajono savivaldybės administracijos Statybos ir urbanistikos skyriaus Statybos poskyrio vyriausiasis specialistas Karolis Tilindis informavo, kad Kelių priežiūros ir plėtros 2022–2024 metų programoje numatytas Parko gatvės dalies nuo Anulėnų g. iki Tryškių g. kapitalinis remontas.
„Programoje gatvę numatyta rekonstruoti 2023 m., bet dėl nepakankamo finansavimo buvo atlikti ne visi 2022 m. suplanuoti darbai, todėl remontas gali nusikelti į kitus metus. Remonto metu bus įrengtas gatvės apšvietimas, lietaus nuotekų surinkimo sistema, pėsčiųjų ir dviračių takas bei atliekamas asfalto dangos su pagrindais atnaujinimas“, – informavo K. Tilindis.
Specialistas pažymėjo, kad 2022 m. buvo atnaujinta asfalto danga Parko gatvėje nuo Žalgirio g. iki valstybinės reikšmės krašto kelio Nr. 160.
K. Tilindis pripažino, kad kelių būklė Degaičių miestelyje nėra pakankamai gera, tačiau, anot specialisto, tai liečia ne tik Degaičius, bet ir visus kitus Telšių rajono miestelius ir kaimus.
„Didžiausia problema, kad vietinės reikšmės keliams remontuoti ir prižiūrėti yra skiriama per mažai Kelių priežiūros ir plėtros programos lėšų“, – komentuodamas situaciją dėl prastų kelių sakė vyr. specialistas.
Problema yra ta, kad savivaldybė niekur prie projektų neprisideda savo lėšomis, taip kaip kitos savivaldybės, PVZ: Kaunas, Plungė, Naujoji Akmenė ir kitos. Dabar projektai vykdomi 3-5 metus, kur galėtu projektą įgyvendinti per 1 m. ar 2 m. Kuo ilgiau tęsiasi projektai, gaunasi taip, kad niekas nepadaryta, juk pabaigus projektą per ilgesnį laiką, pradinis projekto taškas būna jau atgyvenęs.
Gyventojai, darykite išvadas, kaip įgyvendinami projektai. Juk savivaldybė susirenka pinigėlių iš mokesčių, o prisidėti prie projektų nenori ar nesugeba. ne taip paskirstomi biudžeto pinigai.
Kitos savivaldybės net imdamos kreditus ar paskolas iš bangų ir įgyvendinamos projektus, greičiau pasiekia rezultatų, taip gerindamos infrastruktūrą, keldamos gyventojų pritraukimą, apyvartiniu lėšų naudojimą