
Pagal Kinų Saulės kalendorių 2021-ieji – Jaučio metai. Sakoma, jog šie metai bus sėkmingi ne tik gimusiems po Jaučio ženklu, bet ir tiems, kas augina šiuos raguočius. Nors mūsų rajone jaučių augintojų gana nemažai, tačiau žmogaus, turinčio Jaučio pavardę, rasti nepavyko – VĮ Registrų centro duomenimis, ponas Jautis mūsų savivaldybėje negyvena.
Įžengus į naujus metus, „Telšių ŽINIOS“ kviečia susipažinti su Telšių rajono ūkininkų sąjungos pirmininkės Zitos Dargienės ūkyje auginamais ypatingais prancūziškųjų aubrakų veislės mėsiniais raguočiais.
Aurelija SERVIENĖ
Raguoti, stambūs ir didingi
Telšių rajone, Degaičių seniūnijoje, Jonauskių kaime, įsikūrusiame ekologiniame mėsinių galvijų ūkyje auga prancūziškųjų aubrakų veislės mėsiniai galvijai.
Po akimis neaprėpiamas pievas aubrakai ganosi laisvi, minta tik čia pat išaugintu ekologišku pašaru. Kiekvienam galvijui ūkyje sukurta natūrali, jo veislei tinkamiausia aplinka. Kasdien kruopščiai rūpinamasi galvijų gerove, jie niekada nerišami, tad turi puikiai išsivysčiusį raumenyną. Dėl didelio ganymosi ploto aubrakai auga visiškai saugūs, yra raguoti, stambūs ir didingi.
Ūkiuose – 350 galvijų
Prieš trylika metų nuo nulio pradėję kurti mėsinės galvijininkystės ūkį, dabar Dargių šeimos nariai valdo du ūkius: Z. Dargienė – mėsinės gyvulininkystės, sutuoktinis D. Dargis – pieninių galvijų. Abiejuose ūkiuose šiuo metu yra beveik 350 galvijų, iš kurių – 100 karvių žindenių.
„Tokiose nederlingose žemėse, kokios yra Nevarėnuose, Jonauskių kaimo apylinkėse, vienam galvijui būtina skirti 2,5 ha žemės ūkio naudmenų“, – sakė ūkininkai.
Z. Dargienė įsitikinusi, kad mėsinė galvijininkystė yra strategiškai svarbi ūkio šaka, nes žmonėms per amžius reikėjo ir reikės kokybiškos mėsos. Jos teigimu, valstybė turėtų daugiau remti šią ūkio šaką, nes lengvesnės duonos paragavę žemdirbiai į ją atgal vargu ar besugrįš.
Ekologiškas ūkis
Per visus ūkininkavimo metus Dargiai nė karto nėra pirkę nei trąšų, nei pesticidų. Ūkis – ekologiškas.
Z. Dargienės ūkis priklauso Lietuvos mėsinių galvijų augintojų ir gerintojų asociacijai, taip pat ir Lietuvos ekologinių ūkių asociacijai.
Kokybiška mėsa
Gyvulininkystė yra tokia sritis, kur viskas dėliojasi dešimtmečiais ir staigūs posūkiai gali viską labai greitai išbalansuoti. Anot Telšių rajono ūkininkų sąjungos pirmininkės, gyvulininkystė turėtų būti kertinis nejudinamas akmuo – strategiškai svarbi šaka valstybei.
Kodėl mūsų parduotuvėse nėra kokybiškos jautienos? „Todėl, kad esame lietuviai. Prekybininkai, pajutę, kad pirkėjai jau įprato pirkti kokybišką mėsą, pradėjo iš ūkininkų reikalauti mažinti kainas. Prisiviliojo pirkėją, ir mūsų, augintojų, jau nebereikia. Vartotojai tiesiog klaidinami – jiems vietoj jautienos siūloma „karviena“. Didžioji dalis lietuviškos jautienos eksportuojama į kitas šalis. Mūsų srityje veikia atvirkštiniai konkurencijos dėsniai: kuo daugiau mėsinių gyvulių augintojų, tuo mes turėsime stipresnį pirkėją. Pirkėjams reikia kiekio, o kol kas su savo turimais kiekiais mes to tikrojo pirkėjo vis dar negalime prisišaukti. Kuo daugiau bus mėsinių galvijų augintojų, tuo bus geresnė produkcijos kaina“, – kalbėjo ūkininkė.
Būtina kruopšti ir nuosekli atranka ūkyje
Z. Dargienės nuomone, aubrakų veislės galvijus tinka auginti ekstensyvaus ūkininkavimo sąlygomis. Anot moters, būtina kruopšti ir nuosekli atranka ūkyje. Laikoma 100 karvių žindenių, tad per metus gimsta iki 100 veršelių. Pusė jų būna telyčaitės, iš kurių maksimaliai 15 atrenkama veislei, o kitos paauginamos ir parduodamos mėsai.
„Kitaip tariant, iš trijų gimusių telyčių veislei paliekama viena. Atrinkdama geriausius gyvulius, vadovaujuosi principu: atėjai į tvartą ir iš karto į akis krenta trečdalis blogų. Dar trisdešimt procentų privalai atrūšiuoti iš likusių. Žinoma, reikia atsižvelgti ir į motinas: gal ji tik kas antrą veršį išsaugojo, gal motinystės instinktas per silpnas ir pan.“, – apie gyvulininkystę pasakojo ūkininkė.
Prancūziškieji galvijai lietuviškose pievose
Aubrakai Prancūzijoje ganosi 1,5 km virš jūros lygio, kalnuose, kur augmenija nėra vešli, tad lietuviškų pievų žolės jiems sočiai užtenka.
„Prancūzijoje, kai pavasarį galvijai išgenami į laukus, būna aiškiai išryškėję pirmieji trys šonkauliai, o mūsų bandoje to nebūna – taigi gyvuliai net per daug nupenėti“, – apie ypatingos veislės raguočius kalbėjo ūkininkė.
Aubrakų virškinimo sistema šiek tiek kitokia – žarnynas ilgesnis negu šarolė ar limuzinų veislės galvijų, todėl jie visiškai neišrankūs pašarams. Jų net išmatos skiriasi nuo kitų galvijų – labiau panašios į arklio.
Aubrakai ne tik ištvermingi, bet ir ilgaamžiai. Ūkyje yra karvių, kurios jau atsivedusios po keturioliktą veršelį.
Per žiemą galvijai laikomi šalto tipo tvartuose palaidi. Vasarą nevaržomi ganosi pievose. 100 karvių žindenių suskirstytos į grupes po 30–33, veršiukai prie motinos būna apie 7 mėnesius.
Pasak Z. Dargienės, labai svarbu žinoti, jog naują karvę į bandą galima įvesti tik pavasarį, kai jos išgenamos į lauką: „Jei įvestume rudenį, kai suvarome į tvartą, tai naujokę karvę bandos senbuvės mirtinai užbadytų. Labai aštri konkurencija.“
Deja, susirgę gyvuliai negydomi – laikomasi principo, kad bandoje turi būti natūrali atranka.
Palinkėjimai
Z. Dargienė teigė, jog Jaučio metų horoskopas žada sėkmę pradedantiems ūkininkavimo verslą. Esą šiais metais investicijos duos ilgalaikę ir stabilią grąžą. Tad Naujųjų metų proga Telšių rajono ūkininkų sąjungos pirmininkė visiems linkėjo sveikatos, vienybės, susitelkimo, kantrybės ir sėkmės darbuose!
Ponas Jautis Telšiuose negyvena
Registrų centro Komunikacijos skyriaus projektų vadovė Inga Dautartienė „Telšių ŽINIOMS“ suteikė informacijos, jog šiuo metu nėra asmenų Jaučio pavarde, deklaravusių gyvenamąją vietą Lietuvoje.
Panašaus skambėjimo pavardes – Jautakis, Jautakas, Jautžemis, Jautakienė ir kt. – turi 407 asmenys visoje Lietuvoje, 3 iš jų deklaravę savo gyvenamąją vietą Telšių rajono savivaldybėje.
Kokie bus Jaučio metai?
2021-ieji – Metalinio Jaučio metai. Horoskopas šiais metais žada gerus metus visiems Zodiako ženklams. Į viską žiūrėsime pozityviau, nestokosime energijos ir turėsime daugiau progų džiaugtis. Nestigs motyvacijos siekti užsibrėžto tikslo.