
Praėjusią savaitę Telšių rajono savivaldybės tarybos Kolegija pritarė siūlymui pakeisti sovietinę santvarką propaguojančius gatvių pavadinimus Telšių rajone. Politikai imasi keisti J. Janonio g., L. Giros g., P. Cvirkos g., S. Nėries g. ir V. Montvilos g. pavadinimus.
Telšių rajono savivaldybės administracijos Kultūros ir turizmo skyriaus vedėjos Eglės Tarvainytės teigimu, sprendimas parengtas atsižvelgiant į tai, kad Telšių rajone yra gatvių, kurių pavadinimai propaguoja sovietinę santvarką ir sovietinius herojus. Esą šių dienų įvykių, t. y. Rusijos karo veiksmų Ukrainoje, kontekste sovietinę santvarką propaguojantys elementai ir jų išbraukimas iš nepriklausomos valstybės gyvenimo tapo itin aktualiu klausimu.
Antanas NEKRAŠIUS
Ne visi gyventojai sutinka su tokia iniciatyva
Dar prieš Kolegijos posėdį socialinėje erdvėje „Telšių ŽINIŲ“ skaitytojų klausėme, ar jie pritaria Savivaldybės planams pakeisti J. Janonio g., L. Giros g., P. Cvirkos g., S. Nėries g. ir V. Montvilos g. pavadinimus. Sulaukėme daugiau kaip šimto komentarų. Gyventojai pasidalijo į kelias stovyklas: vieni sveikino sprendimą, kiti piktinosi, esą kuo užkliuvo garsūs poetai ir rašytojai, treti ragino valdžią spręsti svarbesnes rajono problemas, užuot užsiėmus tokiais menkniekiais.
Štai Arnas Simutis teigė, jog visi išvardyti veikėjai buvo Lietuvos išdavikai, lietuvių tautos priešai ir sovietų kolaborantai: „Gatvės pavadintos dar sovietų laikais ir ne už tų veikėjų literatūrinę veiklą (neapsimeskime naivuoliais), o už jų politinę veiklą. Kai kurių iš jų rankos suteptos Lietuvos gynėjų krauju. Dėl tiesioginės jų išdavikiškos veiklos buvo nužudyti Lietuvos gynėjai ir partizanai. Nesusipratimas ir tragedija, kad Lietuvos (tiek viešųjų erdvių, tiek visos valstybės) desovietizacija nebuvo įvykdyta dar prieš 30 metų. Todėl ir turime tiek daug klaikių komentarų šioje diskusijoje, kurie rodo absoliutų telšiškių valstybinės ir tautinės sąmonės nebuvimą (arba mažų mažiausiai trūkumą).“
Į savo komentarą A. Simutis sulaukė kitos skaitytojos – Sonatos Ulbienės atsakymo: „Tai kodėl nekeitė gatvių pavadinimų tik atgavus nepriklausomybę, t. y. 1991 metais? Matai, tada gerai buvo. Kodėl iki pat šiol literatūros vadovėliuose jų buvo pilna, kimšo mokytis jų eilėraščius, skaityti jų apysakas ir panašiai. Na, nenuprotėkime iki nulinuko lygio. Gatvė yra gatvė.“
Birutės Nor nuomone, nėra reikalo keisti gatvių pavadinimus, kadangi tai – istorija. „Gal manote, kad kai pakeisite gatvių pavadinimus, tai mes nebeskaitysime S. Nėries ar kitų to meto rašytojų? Nustokit švaistyti pinigus nereikalingiems dalykams“, – svarstė skaitytoja.
„Gerbiami politikai! Jūs ką, veiklos nebeturit? Imkite bažnyčias griauti, juk bažnyčia žudė kitatikius, – į rajono valdžią kreipėsi Gintaras Petronavicius. – Kuo jums prasikalto rašytojai, poetai? Pamirštate santvarką, kurioje jie gyveno, kokias galimybes kūrybai turėjo. Gal pagaliau baikit spręsti patys su savimi pasitardami. Pirma žmonių paklauskite, nori jie to ar ne. Nejau nei mieste, nei rajone nėra problemų, kur kas svarbesnių už gatvių ar vietovardžių pavadinimus. Gal gerinkite paprastų žmonių gerbūvį, o ne š**malyste užsiiminėkit.“
Regina Andrijauskiene taip pat pasisakė, jog prieš priimdama tokius sprendimus rajono valdžia turėtų pasitarti su gyventojais.
Iniciatyvai nepritarė ir Daiva Bukinienė. Jos teigimu, praeityje garsūs ir dabar žinomi poetai, rašytojai visai nesusiję su dabartine situacija: „Kiekvienas laikotarpis turi savo istoriją, žmogų galima greitai pakeisti kitu, o istoriją keisti jau ne mūsų valia. Turėtume mes patys evoliucionuoti ir daugelis mus supančių dalykų mums nebetrukdytų.“
„Gerb. komentatoriai, atskirkite psichologinio poveikio priemones nuo fizinių statinių ir žmonių, – ragino skaitytojus Marius Bytautas. – Agresoriaus atributikai ir pavadinimams yra ir kitų vietų priminti apie save – muziejai ir panašios specialiai lankytinos vietos, o ne viešosios erdvės.“
Siūlymui keisti penkių gatvių pavadinimus pritarė ir Stanislovas Švederas. Anot jo, tai puikus sprendimas, kadangi Telšiai turi daug istorinių asmenybių, datų, kurios tik sustiprins Žemaitijos įvaizdį visuomenėje.
Rasa Daukantiene Judeikienė siūlė politikams atkreipti dėmesį į praktinę šios iniciatyvos pusę: pagalvoti, kiek gyventojai turės išlaidų pakeitus gatvių pavadinimus.
Ona Kasnauskaite-Berziene piktinosi, jog Savivaldybė taško pinigus, kur nereikia, o kai žmonėms reikia atlikti gyvybiškai svarbius darbus, atšaunama – „nėra lėšų“.
Buvo ir siūlymą pašiepiančių komentarų. Jūratė Tendziagolskienė svarstė, ar valdžia nesugalvos nugriauti dar ir visų sovietiniais metais statytų namų. Esą tokiu atveju daugeliui telšiškių tektų išsikraustyti į nakvynės namus.
Monika Jankauskaite siūlė pakeisti visus sovietmečiu gimusius Tarybos narius ir valdžią užleisti jauniems žmonėms, gimusiems nepriklausomoje Lietuvoje.
Na, o Lina Songailienė pasiūlė J. Janonio gatvę pervadinti Telšių rajono savivaldybės mero – Kęstučio Gusarovo – vardu.
Gyventojų nuomonės klausti neketina
Praėjusią savaitę Kolegijos posėdyje svarstant siūlymą pakeisti sovietinę santvarką propaguojančius gatvių pavadinimus Telšiuose Kultūros ir turizmo skyriaus vedėja E. Tarvainytė sakė, jog tokių pavadinimų Žemaitijos sostinėje nėra daug. Tačiau bendrinėmis sąvokomis pavadintų gatvių, kaip antai Melioratorių gatvė, Draugystės aikštė ir pan., nemažai yra tiek Telšiuose, tiek mažesniuose rajono miesteliuose.
„Šią dieną reikalingas strateginis sprendimas: ar pradedame procedūras (pakeisti sovietinę santvarką propaguojančius gatvių pavadinimus Telšiuose, – red.), ar ne, – posėdžio metu kalbėjo E. Tarvainytė. – Jeigu keisime, pirmiausia turime turėti į ką. Savivaldybėje yra sukurtos kolegialios institucijos, kurios ir vertins bei pateiks naujus gatvių pavadinimus tvirtinti Telšių rajono savivaldybės tarybai.“
„Vienas žodis skamba galvoje – tai „pagaliau“, – sveikino Kolegijai teikiamą siūlymą Tarybos narė konservatorė Giedrė Nagienė. – Teko gyventi V. Montvilos gatvėje, ir jokios garbės tos gatvės gyventojams tariant šitą pavadinimą nebuvo.“
Kolegijos narys Kazys Lečkauskas taip pat pritarė siūlymui. Tačiau politikas ragino atsiklausti ir gyventojų nuomonės. Jam antrino kolega Algirdas Tarvainis: „Turėtų būti gyventojų apklausa. Neskubant viską apsvarstyti ir priimti sprendimą. Svarbiausia – nesuskaldyti bendruomenės.“
Tačiau Kultūros ir turizmo skyriaus vedėja E. Tarvainytė purtė galvą. Esą apklausa tik suskaldys visuomenę. „Yra gatvių pavadinimų parinkimo komisija, Kultūros ir meno taryba – jos ir spręs, klausti gyventojų nuomonės ar ne, – kalbėjo vedėja. – Bet suteikti gatvei pavadinimą yra Tarybos kompetencija ir Taryba žengs politinį žingsnį.“
Telšių rajono savivaldybės meras Kęstutis Gusarovas teigė, jog naujus pavadinimus gatvėms parinks gatvių pavadinimų parinkimo komisija bei Kultūros ir meno taryba, o Taryba, tvirtindama juos, privalės numatyti finansavimą, kad išlaidos, susijusios su šia iniciatyva, negultų ant gyventojų pečių. „Noriu akcentuoti, kad gyventojams tai nieko nekainuos“, – pabrėžė meras.
Galiausiai bendru sutarimu siūlymui – pakeisti sovietinę santvarką propaguojančių gatvių pavadinimus Telšių rajone – pritarta.