
Rugpjūčio 19 dieną Telšių apskrities vyriausiajame policijos komisariate (AVPK) lankėsi Lietuvos policijos generalinio komisaro pavaduotojas Arūnas Paulauskas. Kartu su Klaipėdos apskrities vyriausiojo policijos komisariato viršininko pavaduotoju, atliekančiu Telšių AVPK viršininko funkcijas, Raimondu Vaitkevičiumi, Telšių AVPK viršininko pavaduotoju Vaclovu Akavickiu pristatė ateities planus – eksperimentą Šiaulių apskrities vyriausiajame policijos komisariate ir Telšių apskrities vyriausiajame policijos komisariate, veiklą nuo rugsėjo 1 dienos organizuojant apygardos principu.
Nuo rugsėjo 1-osios Telšių AVPK vadovaus Šiaulių AVPK vadovas Ramūnas Sarapas.
Aurelija SERVIENĖ
Permainoms pasirengta
Policijos generalinio komisaro pavaduotojas A. Paulauskas spaudos konferencijoje supažindino, kokie pokyčiai nuo rugsėjo 1 dienos laukia Telšių AVPK pareigūnų, o kartu ir visos visuomenės.
Pasak A. Paulausko, kalbant apie ateities viziją, visa policija planuoja pereiti prie apygardų veiklos principo. Šiandien Lietuvoje yra dešimt apskričių – dešimt vyriausiųjų apskričių komisariatų. Būtent šią struktūrą ir ketinama stambinti.
„Matome, jog kaip valstybė ir kaip organizacija esame tam pasirengę – pereiti prie penkių apygardų valdymo principo. Liktų Vilnius, Kaunas, Klaipėda, Šiauliai ir Panevėžys. Mažosios mūsų apskritys būtų prijungtos prie didesniųjų apskričių ir taptų tų apygardų dalimi“, – sakė policijos generalinio komisaro pavaduotojas.
Gyventojai pokyčių nepajus
Nuo šių metų rugsėjo 1 dienos Telšių apskritis jungiasi prie Šiaulių. Atsakingas už visą šią apygardą taps Šiaulių AVPK viršininkas R. Sarapas.
Dirbti apygardos principu A. Paulauskas mato didžiulį privalumą: „Telšiai, būdami maža apskritimi, tikrai daug ko sau negali leisti. Ypač kalbu apie sunkų nusikalstamumą, organizuotą nusikalstamumą, nusikaltimus elektroninėje erdvėje, būtent, kur yra reikalingos specialiosios kompetencijos. Dirbant apygardos principu tą jau galima įgyvendinti, nes yra ženkliai didesni resursai, gali būti tam pasitelkiamos ir kompetencijos. Tai ne Telšiai eina į Šiaulius, o Šiauliai ateina į Telšius su savo policijos jėga, galimybėmis, su savo kompetencijomis, aprūpinimu ir pan. Telšių apskrities gyventojai turėtų dėl to jaustis tik saugesni.“
Policijos generalinio komisaro pavaduotojui antrina R. Vaitkevičius. Anot jo, gyventojams visiškai niekas nesikeičia. Sujungus komisariatus į apygardas, žmonės gaus dar geresnę paslaugą ir galės jaustis saugesni: „Todėl, kad turėsime gerokai stipresnę kriminalinę policiją, kuri vykdo žvalgybinę veiklą. Turėsime geresnį materialinį aprūpinimą, aukštesnės kompetencijos darbuotojų. Atvirai galiu pasakyti… Kadangi atėjau čia iš Klaipėdos ir turiu galimybę palyginti, didelėje apskrityje visai kitokios galimybės. Stambinti padalinius yra teisingas sprendimas.“
Pokyčiai
A. Paulauskas ramina žmones, kad jie, išgirdę, jog policija iškeliauja į Šiaulius, neišsigąstų. Ji kaip buvo čia – Telšiuose, taip ir lieka.
Kas keičiasi? Nuo rugsėjo 1 dienos Telšių policijos komisariate nebeliks licencijavimo pareigūnų, kurie išduoda leidimus ginklams ir vykdo jų kontrolę, tačiau, kad gyventojai nenukentėtų, etatai bus įsteigiami Šiaulių AVPK, bet darbuotojai bus Telšiuose ir toliau aptarnaus gyventojus, važiuoti niekam niekur nereikės – paslauga bus teikiama čia.
Anot V. Akavickio, Telšiuose taip pat nelieka budėtojų dalies. Ji iškeliama į Šiaulius. Telšių policijos komisariato pastatas naktimis nebedirbs – bus uždarytas. Prie pastato yra įrengtas domofonas. Žmogus, atvykęs pagalbos, vieno mygtuko paspaudimu praneš savo atvykimo tikslą ir per kelias minutes prie jo privažiuos artimiausias policijos ekipažas, suteiksiantis visą reikalingą pagalbą.
Darbuotojų Telšių policijoje nesumažės, o gatvėje dirbančių pareigūnų tik padaugės.
Telšiai – pirmieji Lietuvoje
Lietuvos mastu šiems pokyčiams Telšiai buvo pasirinkti pirmieji. Anot A. Paulausko, nesinorėjo eksperimentuoti su labai didelėmis apygardomis. Šiuo atveju Telšiai ir Šiauliai nėra nei patys mažiausi, nei didžiausi. Antra, visai neseniai Telšiuose buvo atliktas išsamus veiklos auditas, todėl bus labai lengva įvertinti, kaip vyksta šis eksperimentas ir kokie gaunami rodikliai.
Kol kas eksperimentas yra numatytas pusei metų. Jei eisis sklandžiai ir matysis, kad pasiteisino, tada viskas bus tęsiama. O nuo 2022 m. sausio 1 d. pokyčiai apims visą Lietuvą. „Šiaulių vadovai į šiuos pokyčius žiūri geranoriškai, manau, jie tikrai rodys didelį dėmesį Telšių apskrities pareigūnams“, – tikino R. Vaitkevičius ir dar kartą patvirtino, kad, vykdant eksperimentą, nenukentės nei gyventojai, nei darbuotojai. Pastariesiems sudarytos maksimalios darbo sąlygos: vykimas į Šiaulius tarnybiniu transportu, kelionės laikas iš Telšių iki Šiaulių yra įskaičiuojamas į tarnybos laiką, o jei darbuotojas patiria nepatogumų, jam yra numatytas priedas prie atlyginimo.
Pareigūnai – seniūnijose
A. Paulauskas pranešė ir dar vieną naujieną: Policijos departamentas, norėdamas policiją dar labiau priartinti prie žmonių, planuoja pareigūnams skirti kabinetus seniūnijose, kur jie periodiškai atvykę į seniūnijas numatytomis valandomis priimtų gyventojus. Toks planas jau yra parengtas ir seniūnai jam pritaria.
Kokia policijos kabinetų seniūnijose prasmė? Kažkam atsitikus policiją kvieti nedelsiant. Į kabinetą pareigūnas atvyks periodiškai, kaip periodiškai, kas savaitę, kas mėnesį, per užgavėnes,prieš Kalėdas?
Galų gale. Suprato, kad tokiuose miestukuose kaip Telšiai, Tauragė ir t. t. nereikalingi AVPK su visais viršininkais, motociklais, kitais brangiais žaisliukais.
Juk ir taip dalis seniūnų buvę policajai….