Daugiau nei 20 metų darbo patirties skubiosios ir neatidėliotinos pagalbos srityje turintis specialistas, Greitosios medicinos pagalbos (GMP) skyriaus vedėjas Linaras Vaitkus kartu su kolektyvu užtikrina savalaikes ir kokybiškas paslaugas. Jaučia prasmę ir yra atsidavęs darbui.
Išskirtinis interviu su neseniai 48-tą gimtadienį pasitikusiu Telšių rajono GMP skyriaus vedėju L. Vaitkumi apie tai, kodėl pasirinko darbą greitosios medicinos pagalbos skyriuje, apie reformą, motyvaciją bei su kokia realybe susiduria medikai.
Meida GAIŽAUSKAITĖ
– Papasakokite apie save. Kodėl būtent pasirinkote šią profesiją?
– Medicina kaip sritis, į kurią noriu nuolat gilintis, traukė jau vaikystėje. Mokykloje puikiai sekėsi humanitariniai mokslai. Mokyklą baigiau 1991 m., tuo metu buvusioje šeštoje Telšių vidurinėje mokykloje. Biologijos egzaminą išlaikiau aukščiausiu įvertinimu.
Baigęs mokyklą bandžiau stoti į Kauno medicinos akademiją, bet neįstojau, pritrūko balų. Kadangi nepavyko, tai pasirinkau Šiaulių medicinos aukštąją mokyklą. Ją baigiau puikiai, tuo metu kursinių darbų dar nebūdavo, reikėjo laikyti tik egzaminus, teorines ir praktines užduotis, už kurias gavau 10 balų įvertinimą. Buvau vienintelis gavęs aukščiausią įvertinimą – tuo labai džiaugiausi.
Greitosios medicinos pagalbos darbas man atrodė prasmingas bei įdomus, todėl jį ir pasirinkau.
– Kokių savybių reikia jūsų profesijai?
– Pajuokausiu sakydamas, kad reikia būti šiek tiek ,,maniaku“, t.y. būti labai atsidavusiu šiam darbui. Iš tikrųjų reikia mėgti greitąją pagalbą, turi ,,skaudėti“ už tą žmogų, turi jausti norą padėti žmonėms. Be abejonės, labai svarbu profesionalumas, turi ateiti į darbo vietą norėdamas dirbti, o ne tik pasėdėti ir gauti atlyginimą. Šiuo metu pats dirbu 1,5 etato.
Darbas GMP yra labai sunkus ir atsakingas, bet be galo įdomus, jame daug adrenalino. Brigados Telšiuose dirbame taip: vienas vairuotojas-paramedikas, kitas – skubiosios pagalbos slaugos specialistas. Į iškvietimus vykstame dviese. Visokių būna situacijų, kartais reikėtų papildomos pagalbos, bet jeigu nėra kam dar atvažiuoti, nes iškvietimų yra tikrai daug, privalome patys greitai priimti savarankiškus ir teisingus sprendimus.
Skubioji medicina sparčiai keičiasi: atnaujinama įranga, keičiasi gaivinimo algoritmai, teisės aktai ir daug kitų dalykų. Todėl šiame darbe reikia nuolat mokytis.
– Kas labiausiai motyvuoja šiame darbe?
– Savirealizacija, kai jauti, kad šiame darbe daug prasmės. Šiais metais dar neskaičiavau, bet 2021-aisiais per metus atlikome 30–40 gaivinimų, vienu metu turėjome gaivinti 8 žmones! Patikėkite, kaip tie atgaivinti žmonės motyvuoja, kai matai juos sveikus ir gyvus gatvėje. Todėl labiausiai šiame darbe įkvepia išgelbėtos gyvybės.
– Kokios patirtys labiausiai įstrigo atmintyje?
– Labiausiai įstringa atmintyje gimdymai, ypač pirmieji, nes buvo labai baisu. Juokais pasakysiu, tada ,,prakeikiau“ savo mamą, kad mane pagimdė, o vėliau ,,prakeikiau“ save, jog pasirinkau tokią profesiją. Na, bet juokas juokais, baimė yra tada, kai viskas nauja, kai nežinai ką daryti, kada pirmas kartas. Įgijus praktikos, kada jau žinai kaip elgtis, nebelieka baimės, nes paprasčiausiai nebelieka ir laiko bijoti.
Per ilgametę patirtį tikrai iškvietimų buvo įvairiausių, kada reikia gelbėti nuo utėlių, blakių ar išmatų. Tikrai yra buvę ir kuriozinių situacijų, pavojingų iškvietimų, pvz., viena situacija, kai pilietis į mus sviedė kirvį. Tenka vykti pas psichinėmis ligomis sergančius ligonius, kurie yra agresyvūs ir pikti.
Visuomenė dabar apskritai yra pikta, aplink daug negatyvo ir agresijos. Prieš daug metų, kada pradėjau dirbti, to tikrai nebuvo, į greitosios medicinos pagalbos darbuotoją buvo žiūrima su pagarba. Ir pati medicina buvo vertinama palankiau.
– Kokius pokyčius jaučiate po GMP reformos? Dirbate naujose patalpose, papasakokite plačiau.
– Iki reformos Lietuvoje buvo 47 GMP įstaigos: skirtingi vadovai, skirtinga buhalterija, tradicijos, veiklų aprašymai, darbuotojų atlyginimai, nors darbas visur buvo tas pats, ligos – taip pat visur tokios pačios. Mano manymu, seniai reikėjo šios centralizacijos.
Nuo reformos praėjo pusę metų. Ar kažkas labai ženkliai pasikeitė? Tikrai ne. Telšių rajono GMP skyrius dabar priklauso Šiaulių filialui. Mokėjimo tvarka darbuotojams iki 2024 m. sausio 1 d. liko ta pati, kokia buvo. Didieji pokyčiai dar laukia ateityje. Dabar nuo sausio mėnesio visos Lietuvos GMP darbuotojai turėtų gauti vienodus atlyginimus, turėtų būti vienodos apmokėjimo tvarkos. Bus diegiamas Audito centras, kuris vertins darbuotojų darbo kokybę. Ateityje visoje Lietuvoje bus vienodi geltonos spalvos greitosios pagalbos automobiliai.
Pagal Telšių rajono savivaldybės tarybos sprendimą, mūsų GMP skyrius turėjo išsikraustyti iš senų patalpų iki 2024 m. sausio 1 d. Atvykus iš Kauno mūsų generaliniam direktoriui Nerijui Mikelioniui, parodėme keletą pasirinkimų ir jis išrinko šias naujas patalpas. Čia yra daugiau erdvės, kiemas automobiliams pastatyti, yra elektros įvadai, visos sąlygos automobilių įrangai įkrauti. Persikėlimo į naujas patalpas tikslas ir buvo, kad nebūtų blogiau, nes praeityje ilgą laiką dirbome daug prastesnėmis sąlygomis. Dabar tikrai galime pasigirti: turime erdvias, šiltas, naujas patalpas, kuriose turime net salę, kurią ketiname pritaikyti mokymams. Tiesa, naujosios patalpos nėra miesto centre, bet labai svarbu pabrėžti, jog dabar ypač patogu išvykti į Varnių, Rainių, Degaičių, Ubiškės, Pavandenės pusę, nebereikia vykti per miestą. Mums svarbiausias dalykas yra operatyvumas, todėl iš šios vietos mažiau reikia važiuoti per miestą, kuriame labiausiai nukenčiame laiko atžvilgiu.
– Su kokiais sunkumais susiduriate darbe?
– Pagrindinė problema šiandien yra tai, kad trūksta darbuotojų. Ypatingai jaunų darbuotojų, kadangi tai atsakingas ir sunkus darbas. Be to, reikia sveikatos: pavyzdžiui, su visa įranga užbėgti į daugiabučio penktą aukštą, o vien defibriliatorius sveria 20 kilogramų! Fiziškai sunkus darbas yra ir dėl to, jog mes dirbame paromis. Mano nuomone, paromis dirbti yra labai sunku, tai kenkia darbuotojų sveikatai. Taip pat didelė bėda – žmonių sukurti mitai, esą jeigu moku mokesčius, galiu kviesti greitąją pagalbą tada, kada tik noriu, net ir be reikalo. Pas šeimos gydytojus – itin ilgos eilės, todėl reikia kviesti greitąją pagalbą. Dar: atvykus į ligoninę su greitąją esą iškart suteikiama geresnė ir greitesnė pagalba. Be to, pagalba teikiama pagal sunkumo kategoriją. GMP turi 2 kategorijas: pirmąją ir antrąją. Neretai žmonės pameluoja, kad GMP greičiau atvažiuotų. Todėl noriu paminėti, jog GMP reikia kviesti tada, kada tikrai jos reikia, nes iškvietimų turime tikrai labai daug.
– Kaip, jūsų nuomone, būtų galima pritraukti medicinos darbuotojų dirbti Telšių rajono GMP?
– Geriausia motyvacija būtų, jog atsirastų savanorių, kuriuos galėtume apmokyti ir motyvuoti. Turime puikų pavyzdį: jauna slaugytoja atliko praktiką, įžvelgėme joje potencialą – mergina yra gabi, nebijo ir turi noro dirbti tokį darbą. Motyvacija nenuėjo veltui – ši mergina jau treti metai dirba GMP kolektyve.
– Kiek žinoma, Telšiuose dirba 3 pažangaus gyvybės palaikymo GMP brigados, yra 5 automobiliai. Ar pakanka? Ar visur suspėjate?
– Turime 5 automobilius. Nuolat eksploatuojame tris, du yra rezerviniai. Automobiliai yra 2018, 2019 m. Per metus nuvažiuojame apie 70 tūkst. kilometrų. Ateityje yra planuojama pirkti naujus automobilius.
Kaip ir minėjau, trūksta darbuotojų. Dabar iš Telšiuose nuolat dirbančių 3 brigadų, kartais dirba tik 2. Pagal seną skaičiavimą, 10 tūkst. gyventojų priklauso viena brigada. Telšių rajone gyvena 30 tūkst. gyventojų, tai visada turėtų būti 3 brigados. Kai tiek dirba, spėjame tikrai, kai 2 – yra sunkiau. Didelė bėda yra ir pervežimai, jie atima daug laiko. Iš Telšių ligoninės mes vežame ligonius dažniausiai į Klaipėdą arba Šiaulius. Regioninėje Telšių ligoninėje nebėra Psichiatrijos skyriaus, todėl iš Telšių asmenis, sergančius psichinėmis ligomis, kartu su policijos palyda, vežame į Šiaulių ligoninės Psichiatrijos skyrių. Taip pat sudėtingas teritorinis Telšių rajono išdėstymas, miestas yra rajono teritorijos kampe, todėl yra dideli tarprajoniniai atstumai. Nuolat stengiamės operatyvumą gerinti, kartais padirbėti į Telšius atvyksta GMP brigada iš Plungės.
Truputi pervertintas grąžus aprašas. Kalbėkime realybėje nesigirdami. Žinomas tas darbas GMP. Nekelkim savo karūnos. Kas geriausias vertintojas? Arvtas kuris save giria? Kuris nori dirbtinis užuojautos … Taip grąžus straipsnis. Bet kartojuosi. Nesigirk Linarai. Kada tapsi greitosios pacientu, tada suprasi kaip gražiai nusispalvinai. Buvau dirbęs GMP. Turiu daug metų darbo patirties. Bet kada išėjau į kitą darbovietę. Esu paprastų žmonių pusėje. Ir suprantu vieną. Kol esi savas. Tol visi gražiai kalba. Kada esi pacientas. Neduok dieve susirgti. Atvažiuos greitosios paramedikai. Kurie tik gaivinti temoka. Ir su neštuvais pirmyn atgal. O realių medicinos žinių apie vaistus ir ligas tiesiog nulis. Mat greitoji nebegydo. Taip neduok dieve paramedikai gydymu užsiims. Viskas prieš akis. Kada praeis 10-15 metų. Pažiūrėsim kaip patys medikai bijos greitosios kviestis. ….. Geriausias vertintojas GMP yra aptarnaujamas pacientas. Ne veltui atvažiavusi greitoji pamato sukrautas tašes į ligoninę. Kodėl visus vežat? Todėl kad bijote skundų. Ir tam kad visų nevežti gazdina greitoji. Neva be reikalo kviečiasi, apmokestinti. Juokaujate. Iš kur žmogui žinoti. Juk ne medikai visi. GMP kviečiasi kad filtruoti. Reikia į ligoninę ar pagalbos patarimo tabletės užteks. Nereikia verkti gąsdinti ne greitosios kvietimas. Buvo laikai felčeriai filtravo. Nes tam buvo paruošti. O dabar verkiate. Jums greitojije blogai. Kam blogai tas nedirba. O ką tenkina ramiai dirba. O kam blogai. Tai nei dirba nei išeiti nori. Tiesiog giriasi ir verkia. Jums duotu 3000€ į rankas. Tikrai nepradėtumėte geriau dirbti. Būkim realistai.Ačiū už supratimą ir manau pacientai su tuo sutiktu. O jei komentarus užvers kolegos kad netiesa. Varnas varnui akies nekerta viename lizde.
Nu va niekaip nuojauta nepaleidžia, kad Algis ištikro yra moteris😄
Ponas Algis, kazkokius laikus prisiminti bando, gal vel su malonumu sovietmeti prisimena…o buvo taip😉kazka bando atkrapstyti, kazkam ikasti, tik nei faktu, nei aiskaus minties destymo.
O geras. Bet teisybė. Sovietmečiu greitoji dirbo. Niekas nesiskundė. Kaimuose įstaigose felčeriniai punktai buvo. Kurie rūpinosi. Atėjo laikai. GMP taksistai. Algis teisinga nuomonę parašė. Dabar greitoji …. Kam dirbti jei galima nedirbti ir reikalauti pinigų tipo nuskriaustieji. Netgi kaimynė Ukrainietė su vaiku GMP iškvietė paramedikas pasakė. Apie gydymą ligas nesuprantu. O Ukrainietė nustebusi. Sako Ukrainoje GMP atvykęs medikas net recepta išrašo ir neveža. Juokiuosi. Papa pala. Ukraina paliks laisva. Ateis paramedikai. Baigsis receptai ir apžiūra. Greitoji negydo. Veža tik įdomu kur veža?
Greitoji greitas saugus taksi su deguonimi. Man tinka. Mane vyrukai su neštuvais nunešė. Nei pusė žodžio. Iš ligoninės grįžau tą pačią dieną su taxi. Ar reikėjo vežti nežinau. Vežė nešė matyt reikėjo. Nieko nesakau. Maloni komanda buvo.
Sovietmečiu žmonės greitukę dievino. O dabar….tyliu. Greitai apmokestins. Bus baisu kviestis.
Įdomu. Kas greitukėj nutiko?. Seniais laikais kada kvietė tada važiavo. Niekas iš felčerių neverkė kasdienybe. Atėjom i Europa greitukė baugina apmokestinti iškvietimus neva už tai kad kviečia. Tai pala. Nori greitukė gulėti ant minkštasuolių 24val.ir gauti alga. O jei iškviesi mieganti gausi susimokėti. Opapa karūnuoti…. Kaip greitukei blogai…. O ką prieš 30m.miegodavo greitukėj?
Natūralu. Seniau greitukėj dirbo felčeriai kaip gyd užcentus. O dabar paramedikai greitukėj nori budėti miegoti, žaisti šachmatais ir gauti algą. Jei nemiršti ne autoįvykis . Nekviesk greitosios. Nes užsitrauksi nemalone, jei pajudinsi verkiančius persidirbusius.nuo tinginystės. Nuo pasivažinėjimų pervargę……..
Sveiki komentaraų daug..! Aš tai PAT už kokybišką skubios pagalbos medikų aptarnavima! Teisingai žmones rašė , nėra rūšiavimo visus veža į priėmimą! Susidaro didele grūstis ! Priėmime dirba mažai medikų reikia visus atrišiuoti! Susidaro dideles eiles! Žmonių nepasitenkinimas! Jai greitosios medikams duotų daugiau savarankiški Au dirbti ir spręsti , ka su Pacientu daryti, viskas butų gerai! Bet manau, jog visi bijo “atsakomybes”!
Sveiki,
Norėčiau paklausti pacientų, kai serga savaitėm, mėnesiais ir metais ta pačia liga, į polikliniką nesikreipia, nes ten daug reiks vaikščioti, daryt tyrimus, ar šeimos gydytojas paskui gydys telefonu ar iš vis neskambins…..tai guli lovoj ,surenki trumpą nr.ir nori į lovą visų specialistų paslaugų: nd,pilno ištyrimo, receptų ir tt….. tai reiktų po 1 brigadą kiekvienoj gatvėj. Užtai ir veža į stacionarą. Nes žmonės dabar moka tik reikalaut iš kitų, o sau nieko nepadeda, net prie temperatūros nežino kokią arbatą gert šiais laikais kai pilna informacijos ir medicinos nereikia baigt. Medikai susirgę irgi laukia tose pačiose eilėse pas specialistus, jei neturi pažįstamų…. būkit sveiki
Komentatoriai šaukia iš savo varpinės, pabandykit atvažiavę į pvz autoįvykį susitvardyti ir dirbti savo darbą šaltais nervais, arba kad ir tą gaivinimą, ar turėtumėt drasos tai daryt? Čia jums ne fūrą vairuoti, aimanuojat, „neduok dieve paramedikai gydys”,atsižvelgiant į šiūdienos aktualijas, džiaugsitės, kad išvis jus kas nors gydys. Pagarbos medikams ir visiems geros dienos
Toks jausmas kad greitoji tik gaivina ir autoįvykius aptarnauja. O daugiau rušiavimo ligų nebereikia. Visus veža kad priėmimas rušiuoti. O ten kiekvienam gydytojai po pusė valandos istorijas tašo. Todėl priėmimo skyriai užversti kurių visiškai atrūšiavus neteikia vežti. Ko veža su spaudimu su nugaros radikulito skaismu. Sakot a va bus bauda specialiai vežu. Ne. Jūs vežat, nes nepakanka smegenų atsakingai atrinkti reikia ligoninės arba ne. Jum slengviau būtų rėkti apmokestinti iškvietimus. Nebevežkit visų ir bus laisvi priėmimo skyriai. O jei namie gerai atrinksite ir patarsite. Pusė ligonių ir i polikliniką eiti nereikės. Sovietmečiu UAZ net neužkurdavo. Pakako felčerinio punkto kaime. Ir nei kito gyd.nereikėjo nei i ligonine vežė tik kada reikėjo. Tiesiog felčerinio punkto pakaka. Ką taip labai mirdavo? Ne. Tiesiog dabar laikai tyčiotis. Prigamintu paramedikų. Kurie miegotu kaip priežgaisrinė. Gėda