Festivalio istorija
Praeitame amžiuje Žemaitijos sostinėje pasodintas stebuklingas augalas Popa. Tuomet dar niekas nežinojo, kokių galių turi šis pupinių šeimos, vikių genties augalas. Botanikos knygoje minimas vienmetis augalas išgyveno dvidešimt metų, kas antrus metus jį gaivino ir kedeno ypatingi lankytojai: 1998 m. uodas – kuisys, o po poros metų dar visai nedidelę pupą lankė jaunimo būriai iš užsienio, dar po poros metų aplink pupą šoko vabalų tuntas, o kai Pupos festivalyje pasirodė Žvirblis su alumi, ne juokais teko pupą paramstyti – bet ne nuo apynių gėrimo, o nuo gausybės muzikos ir dainų gaudesio.
Dvidešimtus metus gyvenanti Popa, kaip ir įprastoji, pražys birželio 16–19 dienomis. Jos grožį apdainuos festivalio dalyviai, aprašyti Telšių poetai.
Kone ketvirtį amžiaus toji Popa sūpavo savo sėklas, jas dalino tolimų kraštų atvykėliams ir leido neštis į vietinius darželius, tačiau nė viena nebuvo tokia aukšta ir svetinga kaip festivalio Popa. Ji savo aksominiu liaunu stiebu iš tolo lenkiasi svečiui, kviesdama burtis į draugystės ratą, kad garsas apie Telšių dainorėlius ir tautos kultūros lobius nusidriektų per visą Žemės rutulį. Prie Viduržemio jūros šaknis įleidusi, drauginga Popa, matyt, keliaus per pasaulį ne tik kaip kultūrinis augalas, bet kaip žemaičių kultūros ambasadorius…
Šių metų jubiliejinė Popa į savo šventę sukvietė būrį bičiulių, kurie susispietę į draugingus spiečius tarsi bitelės, gerdami iš Pupos žiedų nektarą, apdainuos septynias kalvas, kad visi drauge, bičiulystėje, patirtų neapsakomą bendrumo laimę.
Tad pristatome pirmuosius Tarptautinio vaikų ir jaunimo folkloro festivalio „Aš pasiejau vėina popā“ svečius – Vaikų ir jaunimo folkloro grupę „Pherkhisa“ (Tbilisis, Gruzija).
Ansamblį 2008 m. subūrė vadovė Natia Daruashvili. Pirmą kartą kolektyvas pasirodė 5-ajame Gruzijos tradicinės polifonijos tarptautiniame simpoziume, didžiojoje Tbilisio konservatorijos salėje.
Grupė savo repertuare pateikia tradicinius folkloro kūrinius bei bažnytines giesmes, surinktas iš visos Gruzijos. Pagrindinis mokymosi įrankis – archyvuoti giesmių įrašai, kurie yra Giesmių centre. Nuo pat veiklos pradžios grupė aktyviai dalyvavo įvairiuose koncertuose, labdaros renginiuose, be to, rengė panašius koncertus Tbilisyje bei kituose Gruzijos regionuose. 2011 m. Tel Avive (Izraelis) suorganizavo tradicinės folkloro muzikos bei giesmių renginį, į kurį suvažiavo įvairios grupės. 2012 m. birželį kolektyvas surengė labdaros renginį, skirtą skurstantiems Badiano vaikams. 2015 m. kovo mėnesį „Pherkhisa“ dalyvavo pirmajame nacionaliniame Gruzijos vaikų ir jaunimo chorų konkurse, kuriame laimėjo aukso medalį.
Šiais metais kolektyvas pelnė apdovanojimą „FunArt“ festivalyje, kuris vyko Tbilisyje.
Grupės „Pherkhisa“ repertuaras auga kiekvienais metais. Dainuojantys bei giedantys vaikai vis sparčiau mokosi groti tradiciniais gruzinų instrumentais.
Rita MACIJAUSKIENĖ