Vasario 10 dieną Plungės dvaro žirgyne vyko tai, ko ne tik mūsų mieste, bet ir visoje Lietuvoje nėra buvę: surengtas respublikinis būrių rikiuotės konkursas. Pilietinė ir patriotinė iniciatyva priklauso Alsėdžių Stanislovo Narutavičiaus gimnazijai. Būtent ši įstaiga organizavo konkursą ir taip padėjo tvirtus pagrindus šio renginio tąsai ateityje. To – tapti tradiciniu konkursu – tądien linkėta, nes, kaip pastebėta, alsėdiškių parodyta iniciatyva turi kilnų ir labai reikalingą tikslą – ugdyti jaunuolių pilietiškumą, pagarbą tėvynei, moko būti atsakingu visuomenės piliečiu.
Vyko pirmą kartą
Pirmą kartą mūsų šalyje surengtas nacionalinis būrių rikiuotės konkursas turėjo tarptautinio prieskonio – svečiuose sulaukta Golub Dobžyno (Lenkija) Anos Vazos gimnazijos, kurios moksleiviai atsiliepė į kvietimą dalyvauti šiame renginyje, delegacijos. Jai vadovavo Golub Dobžyno meras Frančisekas Gutowskis.
Tą dieną žirgyno salėje susirinko apie 150 jaunų žmonių, kuriuos, kaip pažymėjo Alsėdžių Stanislovo Narutavičiaus gimnazijos direktoriaus pavaduotoja Daiva Gramalienė, vienija pagarba ir meilė savo kraštui, atsakomybė komandos draugams.
Kaip jau minėta, pirmojo šalyje būrių rikiuotės konkurso iniciatyva priklauso Alsėdžių Stanislovo Narutavičiaus gimnazijai. Renginio partneriai – Plungės rajono savivaldybė ir Lietuvos šaulių sąjungos Žemaitijos šaulių 8-oji rinktinė.
Sveikintina iniciatyva
Kad įvykis nekasdienis ir vertas dėmesio, įrodė gausus būrys garbių svečių, kurie atvyko pasveikinti konkurso dalyvių.
Plungės rajono savivaldybės meras Audrius Klišonis akcentavo, kad šiandienos aktualijų kontekste labai svarbu yra suvokti atsakomybės savo šaliai prasmę. „Pilietinis pasiruošimas apginti gimtąjį kraštą prasideda nuo mažens, nuo šeimos. Puiku, kad Plungėje vyksta šis konkursas, kad matome naujų žmonių, kurie yra pasiryžę, turi valios ir motyvacijos reikalui esant ginti savo valstybę. Džiaugiuosi, kad mūsų partneriai iš Lenkijos atvyko čia. Tikimės, kad pirmasis konkursas turės gražią ir gerą tradiciją, o šiandien mes – istorinio įvykio liudininkai. Visi šie jauni žmonės turės galimybę pasisemti patirties, pasimokyti vienas iš kito“, – kalbėjo meras.
Į Plungę atvyko Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto narys, Laisvės kovų ir valstybės istorinės atminties komisijos narys Raimundas Lopata. Svečias atkreipė dėmesį, kad, kalbant apie karą Ukrainoje, Lietuvoje vis dažniau susimąstoma apie visuotinį šaukimą į privalomąją karinę tarnybą, tačiau statistika kelia nerimą: 44 proc. jaunuolių nėra tinkami tarnybai dėl savo fizinės būklės, tik apie 60 proc. pasisako, jog reikalui esant eitų ginti savo krašto. „Šitų pastebėjimų kontekste dalyvauti šiame konkurse ir matyti tiek pilietiškai ir patriotiškai nusiteikusių jaunuolių yra be galo džiugu. Norėtųsi, kad iniciatyva plėstųsi, kad daugiau komandų jungtųsi, kad pavyzdys būtų užkrečiamas“, – linkėjo Seimo narys.
Savivaldybės tarybos Švietimo, kultūros ir sporto komiteto pirmininkė Vida Bondauskienė kalbėjo ne kaip politikė, o kaip istorijos mokytoja: „Pilietinis ir patriotinis ugdymas labai svarbus, bet per istorijos pamokas apie tai kalbėti yra viena, o matyti jaunus žmones, kurie ne kalbomis, o savo nuolatine veikla rodo, kad yra pilietiški ir patriotiški, visai kas kita. Dėkoju Alsėdžių gimnazijos vadovams. Tikiu, kad gausime gerų žinių iš ministerijos, nes ši mokykla verta kadetų vardo. Jūsų pavyzdys tikrai paskatins ir kitas mokyklas žengti pilietiškumo keliu.“
Prie sveikinimų prisidėjo Savivaldybės administracijos Švietimo ir sporto skyriaus vedėjas Gintautas Rimeikis, pasidžiaugdamas tuo, jog konkurse dalyvaujančios mokyklos turi puikią galimybę dalytis tarpusavyje turima patirtimi.
Geriausi – alsėdiškiai
Būrių rikiuotės konkurse sulaukta 9 komandų. Dėl geriausiųjų vardo varžėsi Alsėdžių Stanislovo Narutavičiaus gimnazijos 3 gimnazinės klasės komanda, taip pat šios gimnazijos šaulių būrys. Atvyko Vytauto Didžiojo šaulių 2-osios rinktinės Viktoro Kuprevičiaus jaunieji šauliai, Utenos Prano Saladžiaus šaulių 9-osios rinktinės šauliai, Mažeikių Gabijos šaulių būrys, Lietuvos šaulių sąjungos Vakarų (jūros) šaulių 3-iosios rinktinės būrys, Smalininkų Lidijos Meškaitytės pagrindinės mokyklos būrys, Generolo Povilo Plechavičiaus kadetų licėjaus komanda iš Kauno. Kaip minėta, prisijungė Golub Dobžyno Anos Vazos licėjaus karinės klasės komanda.
Konkurso dalyvius vertino kompetentinga komisija: Krašto apsaugos savanorių pajėgų Žemaitijos apygardos 3-iosios rinktinės kapitonas Edvardas Žilius (komisijos pirmininkas), Generolo Jono Žemaičio Lietuvos karo akademijos seržantas majoras Arūnas Daublys, Lietuvos šaulių sąjungos vado pavaduotojas Tadas Venckūnas ir Lietuvos šaulių sąjungos Žemaitijos šaulių 8-osios rinktinės vadas Julius Svirušis.
Įvertinusi komandų pristatytas rikiuotes, komisija nusprendė, kad geriausiai pasirodė ir nugalėtojų taurę iškovojo Alsėdžių Stanislovo Narutavičiaus gimnazijos jaunimas – 3 klasės gimnazistai. Jiems taurę įteikė ir sveikino konkursą stebėjęs Lietuvos šaulių sąjungos vadas Albertas Dapkus.
Antroji vieta atiteko taip pat alsėdiškiams – gimnazijos šaulių būriui, o trečiąją vietą užėmė Generolo Povilo Plechavičiaus kadetų licėjaus komanda.