Per 2020 metus ugniagesiai gelbėtojai Telšių rajone užgesino 132 gaisrus. Lyginant su 2019 metais, kai gaisrai gesinti 161 kartą, jų sumažėjo 18 procentų. Ugniagesių teigimu, viena iš priežasčių, taip pakoregavusių gaisrų statistiką, galėtų būti ir karantinas, mat dažniau namuose būnantys gyventojai labiau prižiūri savo turtą.
Monika GIRDVAINĖ
Dominuoja gaisrai namuose
Telšių priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos (PGT) viršininkas Raimundas Šakinis informavo, kad 2020 metais daugiausiai gaisrų, 63, kilo gyvenamosios paskirties patalpose. Palyginus su ankstesniais metais, tokių gaisrų skaičius padidėjo 23,5 proc. Ugniagesiams gelbėtojams praėjusiais metais 20 kartų teko gesinti gaisrus, kilusius pagalbinio ūkio paskirties pastatuose. Toks pat skaičius užfiksuotas ir 2019 metais. Fiksuojama, kad per pastaruosius metus, nuo 18 iki 10, sumažėjo gaisrų transporto priemonėse.
Lyginant su 2019 metais, net 50 procentų sumažėjo gaisrų atvirose teritorijose. Pernai lauke kilo 21 gaisras. Bendrai išdegė 2,49 ha atvirų teritorijų.
Dešimčiai tūkstančių Telšių rajono gyventojų tenka 33,1 gaisro ir 47,6 gelbėjimo darbų.
Gaisrų metu pernai ugniagesiai išgelbėjo du žmonės, dvylika pastatų, aštuonis gyvūnus ir vieną transporto priemonę.
„Jau ne vienerius metus daug dirbame gaisrų prevencijos klausimais. Nors dėl pandemijos negalėjome visus metus vykdyti akcijos „Gyvenkime saugiai“, lankydamiesi pas gyventojus dalyti dūmų detektorių, tačiau tas įdirbis yra nemažas ir iš ankstesnių metų. Žinoma, gaisrų galėjo sumažėti ir dėl to, kad per karantiną dažniau namuose būdami gyventojai labiau prižiūri savo židinius, kietojo kuro krosnis“, – kalbėjo R. Šakinis.
Vaikų žūtys – dėl elektros instaliacijos gedimo
Pernai gaisruose neišvengta ir skaudžių nelaimių. 2020 metų gegužės 5-ąją Telšių rajone, Viešvėnų seniūnijoje, Plepų kaime, kilus gaisrui gyvenamajame name žuvo du mažamečiai vaikai. Pas močiutę besisvečiavę anūkai žuvo dėl elektros instaliacijos avarinio darbo režimo name įsiplieskus ugniai.
Telšių priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos viršininko teigimu, daugiausiai, 30,3 proc., gaisrų Telšių rajone kilo dėl krosnių, židinių, dūmtraukių įrengimo ir eksploatavimo taisyklių pažeidimų. Nemažai gaisrų (17,4 proc.) fiksuota ir dėl neatsargaus žmonių elgesio su ugnimi bei elektros įrenginių, prietaisų, elektros instaliacijos gedimų (14,39 proc.). 12,8 proc. gaisrų kilo dėl pašalinio ugnies šaltinio. Rečiau pasitaikančios gaisrų kilimo priežastys – transporto priemonių elektros instaliacijos gedimai, neatsargus rūkymas, vaikų išdykavimas ir tyčinė žmonių veikla bei kitos priežastys.
Dažnai teikė pagalbą buityje
Be gaisrų gesinimo, ugniagesiams gelbėtojams dažnai tenka padėti medikams išnešti sunkiasvorius gyventojus, atrakinti duris, išgelbėti gyvūnus ir teikti kitokią pagalbą. Pernai telšiškiai ugniagesiai dėl gelbėjimo darbų kviesti 190 kartų. Lyginant su 2019 metais, tokių darbų skaičius padidėjo neženkliai, beveik 7 procentais.
Ugniagesiai gelbėtojai 78 kartus teikė pagalbą gyventojams buityje, 61 kartą talkino specialiosioms tarnyboms, 16 kartų šalino padarinius įvykus cheminėms avarijoms ir 13 kartų įvykus transporto avarijoms. 9 kartus budėta sprogmenų neutralizavimo vietose ir tiek pat kartų atlikta darbų vandenyje. Fiksuoti pavieniai kiti gelbėjimo darbai.
Koronavirusas koreguoja darbus
Gruodį Telšių priešgaisrinėje gelbėjimo tarnyboje buvo įsisukęs koronavirusas. Vienoje iš keturių pamainų susirgo du pareigūnai, kitiems teko izoliuotis. Kurį laiką tarnyba dirbo trimis pamainomis, ugniagesiams teko didesni darbo krūviai, tačiau į visus iškvietimus buvo reaguota laiku, pagalba teikta įprastai.
„Pandemijos metu mums tikrai sunkiau dirbti. Pavyzdžiui, padėdami medikams išnešti sunkiasvorius žmones, pareigūnai visada naudoja papildomas apsaugos priemones, o gesinti gaisrų atvykę ugniagesiai gelbėtojai niekada nežino, ar ten esantys asmenys serga, ar ne. Tokiais atvejais nėra kada galvoti, būtinos papildomos saugumo priemonės ar ne“, – kalbėjo R. Šakinis.
Pašnekovas apgailestavo, kad koronavirusas trukdo ir prevenciniam darbui. Akciją „Gyvenkime saugiai“ buvo galima vykdyti tik iki šalyje paskelbiant COVID-19 pandemiją. Jos metu aplankyti 47 gyvenamieji būstai, dalyvauta keturiose vasaros stovyklose.
Pažymima, kad Telšių PGT pareigūnai kontroliuoja 504 objektus. Per 2020 metus buvo atlikti 106 planiniai ir 43 neplaniniai priešgaisriniai techniniai patikrinimai. 38 kartus dalyvauta Valstybinės statinių užbaigimo komisijos darbe, 20 statinių pripažinta tinkamais naudoti.
„Pažeidusiems priešgaisrinės saugos taisyklių reikalavimus paskirta dvidešimt administracinių nuobaudų ir penkios žodinės pastabos“, – informavo Telšių PGT viršininkas.