Švęsdama 19-ąjį veiklos gimtadienį, didžiausia šalyje nevyriausybinių jaunimo organizacijų sąjunga – Lietuvos jaunimo organizacijų taryba (LiJOT) paskelbė „Jaunimo stipendijos“ nugalėtoją. Ja tapo telšiškė, Telšių rajono savivaldybės administracijos Švietimo skyriaus vyriausioji specialistė ir Jaunimo reikalų tarybos narė Irena Daubarienė.
Stipendijų konkursui teiktuose magistro darbuose nagrinėjamos temos apie jaunimo neformalųjį ugdymą, jaunimo organizacijų pridėtinę vertę, savanorišką veiklą ir jaunimo informavimą.
Darbai vertinti pagal originalumą, rezultatų pritaikomumą, tyrimų ir jų rezultatų interpretavimą, įvertinimą mokslo institucijoje ir kt.
I. Daubarienė konkursui pateikė šių metų gegužės 13 d. Kauno technologijos universitete apgintą magistro darbą „Neformaliojo vaikų švietimo politikos įgyvendinimas: Telšių rajono savivaldybės atvejis“. Darbas jo autorei atnešė sėkmę – I. Daubarienei skirta 1 000 Lt vienkartinė stipendija.
„Laimėtoju pasirinktas I. Daubarienės darbas, nes komisijos nariams jis pasirodė labiausiai atspindintis visą šiandieninį neformalųjį ugdymą, turintis didžiausią praktinę reikšmę. Autorė pateikė išties išsamią analizę ir labai aiškių bei argumentuotų rekomendacijų sąrašą. Sveikiname ir tikimės, kad kitame etape „Jaunimo stipendija“ sulauks ir daugiau tokių puikių tyrėjų dėmesio bei jų darbų“, – sako LiJOT prezidentas Šarūnas Frolenko.
Postūmiai į priekį
I. Daubarienė nuoširdžiai džiaugiasi pergale. Puikias žemaitės emocijas lemia ne iškovota stipendija, o moralinis paskatinimas. „Kartais kapstaisi, darai tai, kas svarbu, kuo tiki, bet atrodo, kad trūksta patvirtinimo, ar iš tikrųjų tai yra teisinga“, – teigia veikli moteris.
Patvirtinimo, kad eina teigiama linkme, moteris sako sulaukianti ne pirmą kartą. 1994-aisiais, būdama dvidešimt vienerių, telšiškė pradėjo mokytojauti. „Pirmi žingsniai buvo labai sudėtingi: pradedanti mokytoja, atrodžiau labai jaunai – manęs neskyrė nuo mokinių… 20 darbo dienų mane lydėjo abejonės, ar sugebėsiu dirbti, ar tai mano pašaukimas. Pamenu, buvo rugsėjo 20 d., dalyvavau laidoje „Moki žodį – žinai kelią“. Nugalėjau ir laimėjau kelionę į Izraelį. Aš nepasikeičiau, bet tuomet mokiniai mane pamatė tarsi kitomis akimis. Jie sakė: Mokytoja, kiek daug Jūs žinote“, – reikšmingą paskatinimą prisimena I. Daubarienė.
Gabi studentė
Lietuvių kalbos išsilavinimą turinti Telšių rajono savivaldybės Švietimo skyriaus vyr. specialistė 2009-aisiais nusprendė patobulinti savo žinias. Moteris pasirinko viešojo administravimo magistro studijas Telšiuose.
Rinkdamasi baigiamojo darbo temą, I. Daubarienė svarstė: rašyti apie Savivaldybės etiką, jaunimo nevyriausybines organizacijas… Moteris sako, kad pasirinko tai, ką išmano labiausiai, t. y. neformalųjį švietimą.
Magistro darbo rašymas telšiškei kainavo daug laiko ir jėgų. Svarbi darbo dalis – tyrimas, per kurį apklausta apie 400 jaunuolių tėvų. Be to, darbe tirtas ne tik neformalusis švietimas. I. Daubarienė teigia, kad šios sąvokos samprata yra gana plati: „Tai – ne tik švietimas, bet ir kultūra, socialinė sritis, jaunimo reikalai, dienos centrai, kuriuose vaikai yra užimti. Mes turime matyti visumą. Nėra svarbu, kurioje stityje vaikas užimtas. Svarbiausia – kad jis yra užimtas ir gali augti kaip asmenybė.“
Darbe taip pat nagrinėtos problemos, kylančios tarp įvairių institucijų. „Analizavau, kaip nevienodai skirtingos ministerijos žiūri į tą patį dalyką ir net nežino, kad yra programų partnerės“, – pastebi pašnekovė.
Už magistro darbą I. Daubarienė gavo 10 balų ir studijas baigė su pagyrimu.
Telšių rajono savivaldybės Švietimo skyriaus vyr. specialistė sako, kad studijos buvo be galo vertingos: paskaitas dėstė profesoriai, baigiamajam darbui vadovavo buvęs švietimo ir mokslo ministras.
Džiugi žinia
Dalyvauti konkurse, kurio prizas – 1 000 Lt stipendija, I. Daubarienę pastūmėjo noras įrodyti, kad Telšių rajono savivaldybė eina teisinga linkme, taip pat siekis parodyti, kad telšiškiai nėra atsiskyrę nuo pasaulio.
Istorijos, pasibaigusios pergale, pradžia buvo tokia: vasarą į elektroninį paštą I. Daubarienė gavo laišką, informuojantį, kad konkursui galima teikti darbus apie neformalųjį švietimą. „Ėmiau svarstyti, kam galėčiau persiųsti laišką. Iš mūsų grupės daugiau niekas šia tema nerašė. Telšių rajone neradau kam perduoti informacijos, tad nusiunčiau savo darbą. Tai padariusi apie konkursą pamiršau – nebuvo laiko apie jį galvoti. Tačiau praėjusią savaitę sulaukiau Š. Frolenko skambučio. Jis pasakė, kad turi man gerą žinią. Apsidžiaugiau“, – pasakoja I. Daubarienė.
„Jaunimo stipendija“ įsteigta LiJOT Alumni, atsižvelgiant į tai, kad iki šiol Lietuvoje trūksta tyrimų apie konkrečias jaunimo ir nevyriausybinio sektoriaus problemas.
Stipendiją įsteigė LiJOT kartu su labdaros ir paramos fondu „Jauniems“.