2023-iaisiais Žemaičių kultūros draugijos iniciatyva septynios Žemaitijos savivaldybės paskelbė, kad tie metai bus „Žemaitiu kalbos metā“, ir ta proga per visą Žemaitiją nuvilnijo gausybė įvairiausių renginių skatinant tos kalbos gyvavimą tarp įvairiausių amžiaus grupių. Skaityti kaip ir pramokome, bet kaip išmokti taisyklingai rašyti? Tai pasitaikė puiki proga kitus – 2024-uosius – metus skelbti „Žemaitiu rašta metās“. Šią idėją palaikė net 14 Žemaitijos savivaldybių.
Kaip žinome, Varnių regioninis parkas įsikūręs labai gražiame gamtos prieglobstyje ir gausių kultūros vertybių vietoje. Jau trečias dešimtmetis prasidėjo, kai parko darbuotojai propaguoja žemaičių kalbos, rašto, žemaitiškų tradicijų išlikimo ir puoselėjimo tradiciją. Todėl paskelbti „Žemaitiu rašta metā“ mums buvo labai gera proga draugėn sujungti mokyklas, esančias parko ir šalia parko teritorijose. Daugelis jau žino, kad Varnių regioninio parko teritoriją dalija, o tiksliau – per patį parko vidurį eina riba, skirianti žemaičius dūnininkus nuo dounininkų, tad puiki proga buvo išsiaiškinti tarp savęs, kokie „kieti“ žemaičiai čia gyvena.
Su Varnių Motiejaus Valančiaus gimnazijos pagalba suorganizavome renginį – žemaitiškas varžytuves „Paveiziekiam, kuoks esi kėits i kīts žemaitis i žemaiti“. Renginio tikslas – paskatinti jaunuomenę domėtis savo krašto istorija, tradicijomis, papročiais, nesigėdyti kalbėti žemaitiškai ne tik namuose, bet ir viešoje aplinkoje, išmokti žemaičių kalbos rašybos pradmenis ir vieniems su kitais pabendrauti.
Varžytuvėse dalyvavo Laukuvos Norberto Vėliaus, Luokės Vytauto Kleivos, Varnių Motiejaus Valančiaus, Tverų gimnazijų ir Telšių „Kranto“ progimnazijos 6–8 klasių moksleiviai ir jų palaikyti iš visų mokyklų atvykęs gausus būrys komandų sirgalių.
Renginio dalyvius pasveikino Varnių Motiejaus Valančiaus gimnazijos direktorius Egidijus Stonys. Po direktoriaus tarto sveikinimo žodžio renginio vedėjas Varnių regioninio parko kultūrologas Linas Šedvilas pristatė garbingą komisiją, visą tolesnę varžytuvių eigą ir kas visų laukia po varžytuvių.
Pradžia prasidėjo nuo trumpo komandų žemaitiško prisistatymo. Paskui – kultūrologo pasakojimas apie žemaičių kalbą, tos kalbos patarmes, žemaitiško rašto subtilybes. Nedaug kas težinojo, kad nuo 2010 metų žemaičių kalba pripažinta pasaulyje ir turi tarptautinį ISO kodą. Pasaulio kalbų registre žemaičių kalba įregistruota atskiru kodu ISO 639-3 kaip tebegyvuojanti atskira savarankiška kalba.
Vėliau į darbus kibo jau varžytuvių dalyviai. Jiems reikėjo parašyti trumpą diktantą padarant kuo mažiau gramatikos klaidų, išversti iš žemaičių kalbos į lietuvių kalbą po 20 žodžių. Po to kiekviena komanda delegavo po du savo narius žemaitiškų tekstų skaitymo varžytuvėms ir pačioje pabaigoje visų laukė protmūšis Motiejaus Valančiaus „Palangos Juzės“ tema.
Komisijai susumavus balus pasirodė, kad patys „kėičiausi i kīčiausi žemaitē“ gyvena Luokėje. Antri buvo svečiai iš Žemaitijos sostinės Telšių „Kranto“ progimnazijos, o trečiąja vieta džiaugėsi svečiai iš Šilalės rajono Laukuvos Norberto Vėliaus gimnazijos. Šį kartą truputėlį mažiau pasisekė varniškiams ir tveriškiams, nors nuo trečiosios vietos komandas skyrė vos pusė balo.
Išsidalijus Varnių regioninio parko ir Telšių rajono savivaldybės įsteigtus prizus, dalyvius ir palaikymo komandas pakvietėme į Varnių regioninio parko Lankytojų centrą, kur vaikams papasakojome, koks gražūs ir istoriškai turtingi Telšių ir Šilalės rajonai. Po kultūringo pabendravimo išsiskirstėme iki kitų metų su viltimi vėl pasivaržyti dėl „tropniausio“ žemaičio vardo.
Varnių regioninio parko kultūrologas Linas ŠEDVILAS