Mažeikių rajone atminimo ženklu pagerbtas dar trijų mūsų krašte partizanavusių ir žuvusių laisvės kovotojų atminimas.
Vienuoliktas atminimo ženklas pastatytas Paviliotėje, keliui nuo Židikų sukant Račalių link.
Žūtys įamžinamos atminimo ženklais
Atminimo ženkle įamžintas ir dar dviejų už Tėvynės laisvę žuvusių partizanų atminimas. Vienas iš jų – Viliotės kaimo gyventojas Juozas Buta, kuris žuvo 1947 metų birželio 4 d.
Pasak K. Sidabro, čia vyko šeimos drama – J. Butos giminaitis buvo užverbuotas saugumo, atėjusį partizaną jis nugirdė ir iškvietė sovietų garnizono (įgulos) karius. Pagal žinomą versiją, nenorėdamas pasiduoti į nelaisvę, partizanas nusišovė.
„Trečias pagerbtas partizanas yra Akavickas Adomas-Šoferis, žuvęs Sedos girioje 1951 metų rugsėjo 16 d. Žinoma, kad jis partizanavo nuo 1944 metų Alberto Jašmonto būryje, 1951 metais jau siautėjo agentai provokatoriai, kurių užduotis buvo susekti ir, esant progai, likviduoti pavienius likusius partizanus. Šis partizanas ir buvo nušautas prie Sedos girios, daugiau jo žūties detalių nežinoma“, – sakė K. Sidabras.
Didžiąją dalį medžiagos apie šiuos, kaip ir kitus Mažeikių krašto partizanus, surinko amžinybėn išėjęs muziejininkas Algimantas Muturas.
Prižiūri seniūnijos ir visuomenininkai
Mažeikių rajono Savivaldybės administracijos Kultūros, sporto ir paveldosaugos skyriaus vyriausioji specialistė Rūta Končiutė-Mačiulienė, laikinai einanti skyriaus vedėjo pareigas, „Santarvei“ sakė, kad atminimo ženklo, prie kurio įrengimo prisidėjo ir Židikų seniūnija, pristatymas visuomenei bei jo pašventinimas numatytas antroje rugsėjo pusėje.
„Vien atminimo ženklų įrengimu neapsiribojama. Ženklus prižiūri seniūnijos, jau tapo tradicija, kad rudenį grupė visuomenininkų su istorijai neabejingais žmonėmis, juos sutvarko, nuvalo. Lapkričio 1-ąją prie jų visada uždegamos atminimo žvakelės, kurios primena, kad partizanų kova už laisvę neužmiršta“, – sakė „Santarvės“ pašnekovė.
Šiuo metu centrui teikti dokumentus dėl naujų atminimo ženklų neplanuojama. Ir vis tik, K. Sidabro teigimu, nepagerbtų žuvusių partizanų dar yra. Tai ir Skuodo rajone veikęs Bizūno būrys, kurio žmonės žuvo 1948 m., jame partizanavo broliai Liutikos iš Dautarų. Jie yra perlaidoti, tačiau šių penkių partizanų žuvimo vieta neįamžinta. Taip pat neįamžintas Stepono Paulausko partizanų būrio atminimas – jie partizanavo Sedos ir Plinkšių apylinkėse, žuvo Telšių rajone. Ženklo reikėtų stambaus Ukso partizanų būriui atminti, jis veikė Ramoniškių, Svirkančių ir Kapėnų apylinkėse bei buvo sunaikintas 1945 m. vasarą.
Vidas STANKUS