
Daugiabutis po renovacijos ne tik tampa energiškai efektyvus – gyvenimo komfortas jame taip pat žymiai pagerėja – tuo įsitikino Mažeikiuose, Pavenčių gatvėje, stovinčio devynaukščio 54-ių butų gyventojai. Šiandien jie džiaugiasi išaugusia būsto verte ir dar vieningesne bendruomene. Kviečiame susipažinti su daugiabučio, dalyvaujančio Aplinkos projektų valdymo agentūros (APVA) organizuojamuose „Metų renovacijos projekto“ rinkimuose, sėkmės istorija.
Savo daugiabučio modernizaciją gyventojai pradėjo nežinomybės laikotarpiu – pandemijos įkarštyje, 2020-ųjų metų pabaigoje. Kaip pasakoja šio renovacijos projekto administratorius Evaldas Uikys, tai kėlė ne vieną iššūkį – tiek komunikuojant su gyventojais, tiek priimant sprendimus.
„Situacija buvo įtempta, viskas šalyje buvo uždaryta, žmonės jautė didžiulį nesaugumą. Viską dar labiau apsunkino vėliau prasidėjęs karas Ukrainoje – būtent tuo metu buvo parengtas techninis darbo projektas ir turėjo prasidėti rangos darbų pirkimai. Prasidėjo svarstymai, ar tikrai verta tęsti. Grįžo abejonės: gal neverta rizikuoti, gal palaukti“, – prisimena administratorius.
Motyvacija nebuvo tik mažesnės sąskaitos
Pašnekovas pratęsia, jog daugiabučio gyventojai siekė dviejų tikslų – be galimybės gyventi taupiau, jiems taip pat rūpėjo ir jaukumas bei patogumas.
„Be mažesnių šildymo sąskaitų, gyventojai siekė ir išaugusios būsto vertės bei atnaujinto daugiabučio patrauklumo rinkoje. Kai kurie gyventojai, planuojantys ateityje parduoti butą ar jį išnuomoti, į renovaciją žvelgė kaip į investiciją. Galiausiai, atnaujintame būste pagerėja mikroklimatas, nelieka skersvėjų, drėgmės ar pelėsio, iš lauko sklinda mažiau triukšmo. Žmonės tai labai greitai pajunta“, – vardina E. Uikys.
Valstybės teikiama parama atliko itin reikšmingą vaidmenį – lengvatinės paskolos ir kompensacijos padėjo sumažinti asmeninį finansinį įnašą.
Renovacijos metu buvo atnaujintos šalto ir karšto vandens sistemos, šildymo punktas, elektros stovai ir liftai, apšiltintos išorinės pastato sienos, cokolis, pamatai ir stogas, sustiprintos jų konstrukcijos. Taip pat įrengtas ventiliuojamas fasadas, o apdailai pasirinktos akmens masės plytelės, pakeistos lauko durys, langai ir įstiklinti balkonai. Dar viena svarbi pritaikyta priemonė – saulės elektrinė, kurios gaminama energija naudojama bendrosioms gyventojų reikmėms. Atlikti atnaujinimai leido iš E pastato energinio naudingumo klasės pasiekti B klasę.
„Standartinio trijų kambarių buto, kurio plotas 64,52 kv. m, 2023 m. sausį šildymo sąskaita siekė 92,54 Eur. O 2025 m. sausį, po renovacijos, gyventojas mokėjo vos 13,76 Eur“, – sako pašnekovas.
Grįžti namo – visuomet gera
Namo gyventojų atstovas Alvydas Gudunavičius pasakoja, kad daugiabutis buvo itin prastos būklės – daug kartų buvo taisytas prakiuręs stogas, pro kurį vanduo varvėjo net iki šešto aukšto. Drėgmė ir pratekėjimai lėmė sienų trūkinėjimą, pelėsio atsiradimą.
„Dabar labiausiai džiugina namo estetinė išvaizda, malonu grįžti į savo namus, viskas atrodo šiuolaikiškai. Taip pat renovacijos metu atnaujinta visa inžinerinė infrastruktūra ne tik suteikė patogumo, bet ir pakeitė gyventojų požiūrį į daugiabutį – dabar juo rūpintis norisi labiau“, – kalba A. Gudunavičius.
E. Uikys įvardija dar vieną renovacijos privalumą – santykių tarp kaimynų sustiprėjimą: „Kai žmonės dalyvauja sprendimuose, susijusiuose su bendru turtu – nuo sutarimo dėl investicijų iki laiptinių langų keitimo ar fasado spalvos aptarimų, – atsiranda daugiau bendravimo. Kaimynai, kurie anksčiau net nežinojo vienas kito vardo, susipažįsta, bendrauja tarpusavyje.“
Svarstantiems apie renovaciją A. Gudunavičius pataria nedvejoti ir ją pradėti – jei daugiabutis senas, prastos išvaizdos, o jo vamzdynai ir struktūra nusidėvėję, tai būtina. Po renovacijos keičiasi ir gyventojų požiūris, jie jaučiasi atsakingi ne tik už savo butą, bet ir už visą namą, įsitikinęs jis. Atnaujintas namas tampa jaukus ir estetiškas, sutvarkoma aplinka, dėl to pagražėja visas miestas, kuris džiugina tiek miestiečius, tiek svečius.
Susipažinti su visoje Lietuvoje įgyvendintais renovacijos projektais galima jau šiandien naujienų portale „Delfi.lt“, o balsuoti už savo favoritą bus galima nuo birželio 9 d. „Metų renovacijos projekto“ rinkimų laimėtojai bus paskelbti birželio 16 d. Atiduodami savo balsą nepamirškite įvertinti ne tik estetinį vaizdą, bet ir atliktų darbų spektrą, atsinaujinančių šaltinių diegimą, indėlį į aplinkosaugą, bendruomeniškumą bei pokyčius ne tik gatvės, bet ir viso rajono ar miesto mastu.
Daugiau informacijos apie „Metų renovacijos projekto“ rinkimus – APVA „Facebook“ paskyroje.
Projektas „Daugiabučių namų renovacijos skatinimas“ finansuojamas Sanglaudos fondo lėšomis.
Ieva VIDŪNAITĖ
6 kartus???
Ar visai nupušote, rašytojai?
lyginti vieno mėnesio šildymo kainą nėra tikslu, reikėtų viso sezono šildymo; be to reikia lyginti ne pinigus, bet šilumos kiekius suvartojamus