Pa­mirš­ti že­mai­tiš­ki žo­džiai

Parašė:  2019-02-01

Žemaičių žodynas, kaip ir fonetika bei morfologija, gerokai skiriasi nuo bendrinės kalbos ar kitų pratarmių.
Kai kurie žodžiai dėl daugelio gyvenimiškų priežasčių yra po truputį pamiršti, nueina į pasyvią vartoseną, nebeperimami jaunosios kartos. Žemaitiški žodžiai geriau išsilaiko tradiciškai stipresnėse šnektose, kurių visa kalbinė sistema labai ryškiai skiriasi nuo bendrinės kalbos.
Žemaičiai turi daug žodžių, kurie visai nevartojami bendrinėje kalboje ir nelabai suprantami kitų tarmių atstovams. Štai pluoštas žodžių, suskirstytų į kelias temines grupes.
Žmogaus kūno dalys
Krãmė (galva), putrkãlakė (veidas), veizõlai (akys), plónymas (smilkinys), stibýnkaulis (blauzdikaulis), šlañkai (kaulai), šãkumas (tarpkojis) ir kt.
Gyvūnija


Blẽzdinga (kregždė), cỹrulis (vieversys), pỹlė (antis), krùpis (rupūžė), plẽštekė (drugelis), pùtpelekė (boružėlė), ùtis (utėlė) ir kt.
Augmenija
Mẽdė (miškas), nõtrynė ar nõtrelė (dilgelė), ašóklis ar vašóklis (raudonasis serbentas), piẽnė (ūmėdė), óžgrybis (lepšis), brándė (žalia žirnių ar pupų ankštis), žliūgis (daržų piktžolė), pliõris (alyva) ir kt.
Aplinka, daiktai, reiškiniai
Kūtė (tvartas), ùžduralis (kiemas prastoje namo pusėje), šikiniñkas (tualetas), žãgas (stirta), málka (krūva), kùškis (kuokštas), ãtvarsalai (vadžios), kañkalas (skambalas), kriuštùvas (įrankis košei maišyti), krẽžis (krepšys), kliùnkis (ištižęs žmogus, kliuksintis kiaušinis), lãkatas (skuduras), žiùžis (rankšluostis), žmõgšala (speigas) ir kt.
Maistas, valgiai
Pùsmarškonė (tarkuotų bulvių su miltais arba kruopomis košė), kankolỹnė (pieniška sriuba su kukuliais), šutỹnė (šutintos, pjaustytos bulvės), papéntis (duonos kepalo gabaliukas, kriaukšlys) ir kt.

Žodžiai įvairioms veiksmo sąvokoms ir ypatybėms reikšti
Blazgãtyti (plūsti, koneveikti), bliáuti (garsiai verkti), kùšinti (liesti, judinti), rùšinti (liesti, imti), šáikoti (švaistyti), vãksyti (barti, plūsti), šankùs (trankus), otrùs (jautrus) ir kt.
Kai kurie kiti žodžiai
Mùsintais (turbūt), nõgniai (labai, smarkiai), pãtolie (tolokai), nãkabis (velnias, nelabasis) ir kt.

Juozas PABRĖŽA, „Žemaičių kalba ir rašyba“

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.


*

  1. Mindaugs parašė:

    Ką reiškia „kas unštiks, gaus šnapšės kvortą“

Už šmeižiančius, asmens garbę ir orumą įžeidžiančius, tautinę ar kitokią neapykantą skatinančius komentarus tiesiogiai ir individualiai atsako juos paskelbę skaitytojai, kurie įstatymų nustatyta tvarka gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn. Vartotojas sutinka, kad Svetainė neribotą laiką saugotų jo IP adresą ir pareikalavus atskleistų jį įgaliotoms institucijoms. Tzinios.lt pasilieka teisę šalinti skaitytojų komentarus, nesusijusius su straipsnio tema, įžeidžiančius bei šmeižiančius asmenis arba reklamuojančius komercines organizacijas.

Griežtai draudžiama tzinios.lt paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo.
Taip pat skaitykite:
- Peržiūrėti visą naujienų archyvą -

Apklausa

Kaip vertinate karantino sąlygomis mokymą/mokymąsi Telšių rajone?

Loading ... Loading ...
Archyvas
http://argus.lt/lt/autonominiai-dumu-detektoriai
Visos teisės saugomos © 2021 tzinios.lt