Iš Degaičių aerodromo pakilę „Cessna“ tipo lėktuvai užbaigs šių metų rugsėjo mėnesį Lietuvoje pradėtą rudeninį laukinių gyvūnų vakcinacijos nuo pasiutligės etapą. Jaukai bus išbarstyti Skuodo, Plungės, Šilutės, Jurbarko, Šakių, Kelmės, Šiaulių, Joniškio, Mažeikių, Šilalės, Tauragės, Telšių rajonuose, Pagėgių ir Rietavo savivaldybėse – teritorijoje, užimančioje per 13 800 kv. km.
Mažėja pasiutligės atvejų
Telšių apskrities valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) primena gyventojams, kad, radę jaukus su pasiutligės vakcina, jų neturi liesti, o nedelsdami pranešti tarnybai telefonu 8 618 22344. Telšių apskrities VMVT specialistai atvyks ir paims šiuos jaukus. Naminiams gyvūnams jaukai su vakcina nepavojingi.
Mūsų šalyje laukinių gyvūnų oralinė vakcinacija vykdoma nuo 2006 m. Sisteminga kova su šia gyvūnams ir žmonėms pavojinga liga duoda gerų rezultatų, pasiutligės atvejų kasmet užregistruojama vis mažiau. Vakcinacijos efektyvumui kontroliuoti Nacionaliniame maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo institute atliekami laukinių gyvūnų vakcinacijos nuo pasiutligės efektyvumo tyrimai. Tuo tikslu yra imami sumedžiotų lapių ir usūrinių šunų kraujo ir apatinių žandikaulių mėginiai. Iš Telšių apskrities rajonų 2009 m. tyrimams paimti 153 mėginiai, iš jų 111 nustatyti teigiami: vakcinacijos efektyvumas – 72 proc.
Skiepijimas
Šiais metais sausio–lapkričio mėnesiais Telšių apskrityje nustatyti 2 pasiutligės atvejai, pernai per atitinkamą laikotarpį jų buvo 10. Susirūpinimą kelia tai, kad pasiutligė nustatoma tarp naminių gyvūnų. Šį kartą su sergančiu šunimi, kurio savininko nustatyti nepavyko, kontaktą turėjo 10 žmonių. Jie, siekiant išvengti susirgimo, buvo skiepijami nuo pavojingos ligos.
Pagrindinė ir efektyviausia naminių gyvūnų pasiutligės profilaktikos priemonė yra šunų ir kačių skiepijimas. Gyvūnų šeimininkai turi nepamiršti, kad augintinius nuo pasiutligės privaloma skiepyti nuo 3 mėn. amžiaus ir toliau tai daryti kartą per metus. Jeigu Jums įkando žinomas gyvūnas, kad ir labai supykote, stenkitės gyvūno neužmušti, nenušauti. Gyvūną būtina uždaryti ir pranešti veterinarijos tarnybai dėl jo stebėjimo.
Pasiutligė
Pasiutligė – ūminė virusinė šiltakraujų gyvūnų liga, pažeidžianti centrinę nervų sistemą. Šia liga serga žmonės, visi naminiai ir laukiniai gyvūnai. Ligą sukelia neurotropinis virusas, kurio daugiausia randama sergančių gyvulių galvos smegenyse, daug – stuburo smegenyse, seilių liaukose, seilėse. Gamtoje virusą nešioja laukiniai žvėrys. Žmonės dažniausiai užsikrečia nuo valkataujančių naminių gyvūnų. Gyvūnas ar žmogus užsikrečia per žaizdas, kai jam įkanda pasiutlige infekuotas gyvūnas. Labai pavojingi mažai kraujuojantys arba galvos įkandimai. Ligos inkubacinis periodas gana įvairus. Pats trumpiausias – 7–8 dienos, bet dažniausiai trunka kelias savaites. Kartais ligos požymiai gali pasireikšti ir po keliolikos mėnesių. Įkandus gyvūnui, būtina kreiptis medicininės pagalbos.
Pasiutligės paplitimas tarp laukinių ir naminių gyvūnų kelia didelį pavojų žmonių sveikatai, tačiau jos galima išvengti. Pagrindinės kovos su šia liga priemonės – laukinių gyvūnų oralinė ir naminių gyvūnų vakcinacija. Šios priemonės yra esminiai naminių ir laukinių gyvūnų geros sveikatos užtikrinimo elementai.