Ryškiai geltona laiškų dėžutė buvo kiekvieno kaimo, juo labiau miestelio centro, neatskiriama dalis – vaizdas be jos gan tuštokas, tarsi būtų iškritusi švarko saga… Deja, mūsų rajone beveik visos tokios sagos išplėštos. Žinoma, galima gyventi ir atlapotais skvernais, bet, sutikite, saga užtikrina tam tikrą saugumą. Rajono gyventojai sutrikę: jaučiasi izoliuojami nuo pasaulio – uždaro tą, panaikina aną… Dabar dar ir laiškų skatina neberašyti! Tačiau jeigu esi užsispyręs ir tavo ryšys su artimaisiais yra ranka rašytas laiškas, tuomet išeitis yra: reikia skambinti mobiliajam laiškininkui, jis atvyks į namus ir nemokamai laišką išveš. Puiku, tik ar ne per dideli kaštai ir sumaištis dėl vieno parašyto laiško – taip svarsto paprasti kaimo gyventojai. Akcinė bendrovė Lietuvos paštas mano kitaip.
Tryškių miestelyje visuomet buvo pakabinta pašto dėžutė laiškams. Gyventojai, parašę laišką, bet kada galėdavo jį ten įmesti, o pašto darbuotojai laiškus išimdavo ir pristatę ten, kur reikia, juos išsiųsdavo. Tryškiškiai nustebo, kad rugsėjo pradžioje pašto dėžutė buvo nukabinta, o atvažiuojantys pašto darbuotojai pasakė, jog tokios paslaugos paštas nebeteiks. Parašius laišką esą reikės išsikviesti mobilųjį laiškininką, kad jį paimtų. Gyventojai tokios situacijos nesupranta, jaučiasi nusivylę ir nebetekę paslaugos.
„Telšių ŽINIOS“ apžiūrėjo, kokia situacija kitose seniūnijose. Tikrai neišnaršėme viso rajono, tačiau laiškų dėžutę radome tik Ryškėnuose.
Kitą dieną, kai išklausėme tryškiškių bėdas, klausimus raštu pateikėme Lietuvos paštui, tačiau atsakymo, kelis kartus paraginę, sulaukėme tik šį pirmadienį, t. y. po dviejų savaičių.
O jeigu tokiu greičiu paimti laiško pas gyventoją važiuos ir mobilusis laiškininkas?
AB Lietuvos pašto komunikacijos projektų vadovas Lukas Zadarackas teigia, jog laiškų kiekiai visoje šalyje kasmet mažėja, o tai lemia ir smarkiai mažėjantį geltonųjų pašto dėžučių poreikį – į daugelį jų įmetamas vos vienas kitas laiškas per mėnesį. Pristatant laiškus, kaip ir teikiant kitas paslaugas, laikomasi griežtų kokybės reikalavimų. Todėl pašto dėžučių aptarnavimas, esant minimaliems įmetamų laiškų kiekiams, tampa neracionalus ir lemia didelius kaštus.
Esą dėl šios priežasties, laikantis pašto veiklą reglamentuojančių įstatymų, pastaruoju metu ir yra mažinamas šių dėžučių skaičius. Komunikacijos projektų vadovas pažymi, jog Ryškėnuose esančios pašto dėžutės neplanuojama iškelti, o į klausimą, gal galėtų Tryškiams laiškų dėžutę sugrąžinti, teigiamo atsakymo išpešti nepavyko. Esą nemokamai atvykęs mobilusis laiškininkas visas pašto paslaugas suteikia namuose arba kitoje klientui patogioje vietoje. Gyventojai šią paslaugą gali užsisakyti paskambinę trumpuoju numeriu 1842 arba 8 700 55400.
Pasak L. Zadaracko, visiškai panaikinti pašto dėžučių Lietuvos paštas taip pat neplanuoja, nes įstatymuose numatyta, kad miesto teritorijoje pašto dėžutė turi būti įrengta prie kiekvieno pašto skyriaus, o kaimo vietovėje pašto dėžučių skaičius priklauso nuo gyventojų skaičiaus – 300 gyventojų lygu viena dėžutė. Tuo atveju, jeigu kaimo vietovę aptarnauja mobilusis laiškininkas, pašto dėžutė nėra būtina.
Iš viso šiuo metu visoje Lietuvoje yra beveik 600 pašto dėžučių.
Klientų aptarnavimo grupės specialistė Gita priduria: „Šiuo metu miestelio (Tryškių) gyventojai siuntas ir laiškus gali išsiųsti atvykus mobiliajam laiškininkui adresu: Turgaus a. 4, 88152 Tryškiai, nuo antradienio iki šeštadienio 11–11.30 val. arba telefonu 1842 išsikvietę mobilųjį laiškininką siuntėjo adresu. Informacija apie paslaugas yra skelbiama mūsų interneto svetainėje https://www.post.lt/paslaugu-teikimo-vietos.“