Pernai Rainių kaime smagiai prasidėjusi pavasarinė talka baigėsi dideliais nemalonumais. Talkos metu be leidimų intensyviai buvo nugenėti medžiai šalia darželio ir daugiabučio gyvenamojo namo. Už tai paskirta bauda ir apskaičiuota aplinkai padaryta žala, o atsakomybė atiteko Rainių kaimo bendruomenės pirmininkui Rolandui Klimui. Su tokiu sprendimu nesutikdamas jis savo teisybę įrodinėjo teisme.
Giedra AKAVICKIENĖ
Pažeistos devynios liepos
2024 m. sausio 16 d. Telšių apylinkės teismo Telšių rūmuose, dalyvaujant pareiškėjui, administracinėn atsakomybėn patrauktam Rainių bendruomenės pirmininkui ir skundžiamą nutarimą priėmusios institucijos Aplinkos apsaugos departamento prie Aplinkos ministerijos Teisės departamento Panevėžio administracinių bylų nagrinėjimo skyriaus atstovui, teismo posėdyje išnagrinėtas pareiškėjo skundas dėl Aplinkos apsaugos departamento prie Aplinkos ministerijos 2023 m. rugsėjo 13 d. nutarimo administracinio nusižengimo byloje priėmimo.
Administracinėn atsakomybėn patrauktas R. Klimas teismui pateiktame skunde nurodė, jog priimtas nutarimas administracinio nusižengimo byloje, kuriuo jam paskirta 130 Eur bauda pagal Lietuvos Respublikos administracinių nusižengimų kodekso (toliau – ANK) 281 straipsnio 1 dalį už tai, kad jis kaip kaimo bendruomenės pirmininkas neužtikrino, jog 2023 m. balandžio 15 d. bendruomenė tinkamai įvykdytų intensyvaus medžių genėjimo darbus, t. y. nebūtų pažeistos genėtų medžių gyvybinės funkcijos. Be to, pirmininkas nepasirūpino gauti Telšių rajono savivaldybės leidimų.
Pažeidžiant gyvybines funkcijas, nugenėtos 9 liepos, tačiau žala apskaičiuota už 8 liepas, nes viena liepa nepateko į saugomų medžių kategoriją. Pasak aplinkosaugininkų, ji buvo menkavertė. Žalos dydis – 1 199,25 Eur.
Atželdavo gražiais „kupoliukais“
Pareiškėjas su nutarimu nesutiko, nes, jo teigimu, į Rainių kaimo aplinkos tvarkymo darbus buvo kviečiami visi bendruomenės nariai ir gyventojai, o darbai buvo organizuoti savanorystės principu. Susirinkę aptarė, kokius darbus reikia atlikti. Gyventojai pjovė karklus, rinko ir vežė šiukšles, buitinę techniką, padangas. Apie medžių genėjimą iš pradžių nebuvo kalbėta.
Tvarkant aplinką, keletas gyventojų paprašė nugenėti gatvėse augančių medžių šakas. Žmonės skundėsi, kad šakos trukdo praeiti, prikrenta daug nereikalingų lapų, didelės lajos naktį mažina gatvių apšvietimą, todėl tamsu ir nejauku vaikščioti. Bendruomenė buvo susirūpinusi vaikų saugumu, todėl intensyviausias medžių genėjimas vyko aplink vaikų darželio teritoriją ir pagrindinėje gatvėje.
Senųjų bendruomenės narių teigimu, visos gatvėje esančios liepos periodiškai buvo genimos būtent tokiu principu ir visada atželdavo gražiais „kupoliukais“.
„Darbai buvo atlikti siekiant gerų tikslų, tačiau po to, kai buvau nubaustas už medžių genėjimą, jaučiuosi demotyvuotas ir nebenoriu užsiimti šia veikla. Pareigūnas, priėmęs nutarimą, nesiaiškino, kas kokius medžius nugenėjo, kas konkrečiai atliko neteisėtus veiksmus, o nubaudė mane, nors genėjimuose dalyvavo daugiau nei 20 žmonių“, – teigė R. Klimas, prašydamas panaikinti skundžiamą nutarimą ir nutraukti administracinę teiseną jo atžvilgiu.
Atliko 27 medžių inventorizaciją
Aplinkos apsaugos departamento prie Aplinkos ministerijos Teisės departamento Panevėžio administracinių bylų nagrinėjimo skyrius su piliečio skundu nesutiko, pateikė atsiliepimą į skundą.
Atsiliepime nurodė, jog departamento Šiaulių valdybos Telšių aplinkos apsaugos inspekcijos pareigūnas 2023 m. rugpjūčio 8 d., vadovaudamasis ANK 281 straipsnio 1 dalimi, už Lietuvos Respublikos želdynų įstatymo 13 straipsnio 1 dalies pažeidimus pareiškėjui surašė administracinio nusižengimo protokolą, nes kaimo bendruomenės pirmininkas neužtikrino, kad bendruomenė tinkamai įvykdytų intensyvaus medžių genėjimo darbus, kad nebūtų pažeistos genėtų medžių gyvybinės funkcijos ir būtų gauti Telšių rajono savivaldybės leidimai.
Inspekcinio vizito metu 2023 m. balandžio 20 d. pirmininko buvo paprašyta parodyti, kurie medžiai buvo genimi. Tą pačią dieną buvo atlikta 27 medžių inventorizacija, atlikta fotofiksacija, išmatuoti medžių skersmenys 1,3 m aukštyje.
Liepos priskiriamos saugotinoms nuo 12 cm skersmens 1,3 m aukštyje. Pagal atliktus matavimus nustatyta, jog pažeidžiant gyvybines funkcijas nugenėtos 8 liepos, už kurias apskaičiuota žala aplinkai.
Bendruomenės pirmininkas paaiškino nežinojęs, kad genėjimo darbams reikalingas leidimas ir kad darbus reikia su kažkuo derinti. Sužinojęs, jog bus skaičiuojama padaryta žala aplinkai, nurodė, jog kaimo bendruomenė medžius genėjo tik darželio teritorijoje.
Beje, intensyvus medžių genėjimas atliktas valstybinėje žemėje augantiems medžiams.
Rainiuose ūžė pjūklai
Pareiškėjas teismo posėdžio metu prašė tenkinti jo skundą. Papildomai R. Klimas paaiškino, jog jis yra kaimo bendruomenės pirmininkas ir į šaukiamą talką atsiliepė nemažai kaimo gyventojų. Ne visi gyventojai yra bendruomenės nariai. Bendruomenės nariai moka mokesčius, visus klausimus sprendžia susirinkimuose. Į talką susirinko apie 18–20 žmonių. Visi pasiskirstė darbus. Vieni rinko šiukšles, kiti kirto krūmus. Jis genėjo liepas.
Bendruomenės pirmininkas vairavo „Bobcatą“ ir kėlė genėtoją prie šakų, tačiau, kaip patikino, prie gyvenamojo namo medžių negenėjo. Talka truko kelias valandas, o po to visi ėjo valgyti, nes darželio kieme buvo gaminamas plovas.
Pasak R. Klimo, tą dieną visuose Rainiuose buvo girdėti pjūklo garsai, daug kas savo iniciatyva genėjo medžius, augalus.
Aplinkos apsaugos departamento prie Aplinkos ministerijos Teisės departamento Panevėžio administracinių bylų nagrinėjimo skyriaus atstovas teismo prašė bendruomenės pirmininko skundą atmesti kaip nepagrįstą, vadovaujantis atsiliepime nurodytais argumentais. Ir pridūrė, jog bylos medžiaga įrodyta, kad medžių genėjimo darbus organizavo kaimo bendruomenė, todėl nutarimas pagrįstai surašytas bendruomenės vadovui.
Vertina pagal vidinį įsitikinimą
Teismas, nagrinėdamas bylą dėl skundo dėl ne teismo tvarka priimto nutarimo administracinio nusižengimo byloje, patikrina institucijos priimto nutarimo teisėtumą ir pagrįstumą. Nutarimas laikomas pagrįstu, kai išaiškintos faktinės aplinkybės, kurių buvimą įstatymas sieja su administracine atsakomybe.
Nutarimas laikomas teisėtu, kai administracinio nusižengimo byla išnagrinėta ir nuobauda paskirta pagal įstatymus ir (ar) ją paskyrė institucija (pareigūnas), turinti teisę spręsti tos kategorijos bylas, buvo laikomasi nustatytos bylos nagrinėjimo ir administracinės nuobaudos skyrimo tvarkos.
Administracinio nusižengimo byloje įrodymai yra vertinami pagal vidinį įsitikinimą, pagrįstą išsamiu ir nešališku visų bylos aplinkybių išnagrinėjimu.
Teismas atmetė skundą
Išnagrinėjęs įrodymus, teismas nusprendė, kad skundžiamas nutarimas yra teisėtas ir pagrįstas, naikinti jį skunde nurodytais motyvais nėra pagrindo, todėl nutarė palikti nutarimą nepakeistą ir skundo netenkinti.
Nutartis per 20 dienų nuo paskelbimo dienos apeliacine tvarka gali būti skundžiama Šiaulių apygardos teismui per nutartį priėmusį Telšių apylinkės teismą.
Kaip „Telšių ŽINIOMS“ minėjo Rainių kaimo bendruomenės pirmininkas R. Klimas, teismo nutarties nusprendė neskųsti.
Bendruomenė palaiko pirmininką
Pasibaigus teismui rainiškiai susirinko į susirinkimą aptarti reikalų. R. Klimo teigimu, žmonės buvo pasipiktinę dėl paskirtos baudos ir apskaičiuotos žalos gamtai. Jie kalbėjo, kad palaiko pirmininką ir susimes sumokėti baudoms.
Anot Rainių bendruomenės pirmininko, bendruomenei priklauso 60–70 narių, tačiau nario mokestį iš jų nuolat susimoka 40–50.
Bendruomenės vadovas kalbėjo, kad, jo nuomone, nugenėti medžiai daug gražiau atrodo, negu buvo prieš tai. Beje, visi medžiai po elektros laidais, tad, pašnekovo teigimu, juos anksčiau bet kaip trumpindavo elektrikai.
Baigiant pokalbį, pirmininkas R. Klimas pabrėžė, kad skundus rašo tie, kurie nedalyvauja bendruomenės talkose ir nemoka nario mokesčio.
Riboti, uždrausti, bausti, izoliuoti, apmokestinti…
Pagrindiniai dažniausiai vartojami žodžiai.
GĖDA!!!
pigiau nupjaut palei zeme ir viskas…kam vargti dabar. medziai matosi taip formuoti daug metu, o bausti tik dabar sumaste? kaip rasiau anksciau, geriau nupjaut ir rami galva bus.