Duobės – dažnas reginys mūsų rajono keliuose. Pastebėti ir aplenkti jas ne visada įmanoma, o automobiliu įvažiavus į duobę, tenka skaičiuoti nuostolius. Turtinę žalą patyrė ir Telšiuose, Lazdynų Pelėdos gatvėje gyvenanti Lina Baltrimienė.
„Telšių ŽINIOMS“ pradėjus domėtis šia istorija, paaiškėjo, kad automobilių vairuotojai, patyrę žalą netvarkinguose keliuose, turi teisę reikalauti atlyginti patirtus nuostolius. Tačiau telšiškiai tokia savo teise nelinkę naudotis.
Telšiškė L. Baltrimienė, važiuodama namo, netvarkingame kelyje, Lazdynų Pelėdos gatvėje, sugadino automobilį: išsiliejo tepalai, atsirado kitų gedimų. Moteris skaičiuoja nemažą turtinę žalą.
Nepasitenkinimą Lazdynų Pelėdos gatve reiškia dauguma aplinkinių gyventojų. Įgyvendinant Europos Sąjungos finansuojamą projektą, turėtų būti atliekami gatvės tvarkymo darbai. Tačiau, telšiškių teigimu, nuo spalio mėnesio darbai yra sustoję: užpylus skaldą, toliau netvarkoma. Gyventojai guodžiasi, kad jau ne vienas garbaus amžiaus žmogus Lazdynų Pelėdos gatvėje yra apvirtęs, o tie, kurie vaikščioja pasiremdami lazdele ar ramentais, bijo išeiti iš kiemo, kad nesusižeistų.
Lazdynų Pelėdos gatvėje vykdomas Europos Sąjungos struktūrinių fondų finansuojamas projektas „Vandens tiekimo ir nuotekų tvarkymo infrastruktūros plėtra Telšiuose“.
UAB „Telšių vandenys“ darbams atlikti samdo UAB „Ežerūna“. UAB „Telšių vandenys“ direktoriaus Alvydo Jasevičiaus teigimu, Lazdynų Pelėdos gatvė bus asfaltuojama š. m. liepos mėnesį. Dabar esą dar ne visi gyventojai turi pasidarę nuotekų prisijungimus prie savo namų.
Nesinaudoja teise į nuostolių atlyginimą
Lietuvos automobilių kelių direkcijos atstovo Evaldo Tamariūno teigimu, Telšių Lazdynų Pelėdos gatvė priklauso Telšių rajono savivaldybei.
Vietos savivaldos įstatyme numatyta viena iš savivaldybių funkcijų – vietinės reikšmės kelių ir gatvių priežiūra, taisymas, tiesimas bei saugaus eismo sąlygų užtikrinimas.
Saugaus eismo automobilių keliais įstatyme įtvirtinta, kad savivaldybės ar kiti juridiniai ir (ar) fiziniai asmenys – kelių savininkai ar valdytojai, užtikrina vietinės reikšmės keliuose ir gatvėse saugias eismo sąlygas, įgyvendindami juose eismo saugumo priemones, taip pat privalo atlyginti žalą asmenims, atsiradusią dėl teisės aktų nustatyta tvarka neatliktų kelio savininko pareigų.
Taigi, įstatymuose numatyta, jog kelių savininkai ar valdytojai privalo atlyginti asmenų patirtą žalą.
Vairuotojai, apsidraudę KASKO draudimu, nuostolių atlyginimo gali tikėtis iš draudimo bendrovės, kuri vėliau regreso tvarka kreipiasi į kelio savininką.
Telšių rajono savivaldybės administracijos Juridinio ir personalo skyriaus vedėjo Edmundo Vaitkevičiaus teigimu, gyventojai savo teise reikalauti atlyginti keliuose patirtą žalą naudojasi pasyviai. Teisininko žiniomis, Telšių rajono savivaldybė yra gavusi tik vieną prašymą (iš draudimo bendrovės), kuriame regreso tvarka prašoma atlyginti 1 tūkst. 113 Lt 11 ct vairuotojui. Tokio dydžio nuostolius patyrė vyriškis, kuris Telšiuose, Muziejaus gatvėje esančioje duobėje, 2010-aisiais sugadino automobilį.
E. Vaitkevičius išsiaiškino, kad Muziejaus gatvė nuosavybės teise priklauso valstybei (kaip minėta, žalą atlygina kelio savininkas ar valdytojas).
Kreipkitės į kelio savininką
Pasak Lietuvos automobilių kelių direkcijos atstovo Evaldo Tamariūno, pirmas žingsnis, kurio reikia imtis netvarkingame kelyje sugadinus automobilį, kreiptis į kelio savininką: „Jis turėtų nurodyti, kas įvykio metu buvo atsakingas už kelio priežiūrą. Jeigu tai darbų objektas – atsakyti turėtų rangovas.“
E. Tamariūno teigimu, Europos Sąjungos lėšomis vykdomų objektų atveju tokios žalos tretiesiems asmenims paprastai būna apdraustos: „Tada yra galimybė gauti atlyginimą iš rangovo. Paprastai ginčas vis tiek nueina iki teismo, ir tik teismas sprendžia, kas kaltas. Labai svarbu, kas parašyta policijos išduotame eismo įvykio protokole.“
Automobilį Lazdynų Pelėdos gatvėje sugadinusi moteris kreipėsi į policiją – pareigūnai atsisakė atvažiuoti į įvykio vietą.
LR Susisiekimo ministerijos Kelių ir civilinės aviacijos departamento Saugaus eismo skyriaus vedėjo Vidmanto Pumpučio teigimu, jeigu vairuotojas duobėje sudaužė automobilį (padangą, ratlankį ar t. t.) ir prieš duobę nebuvo jokių įspėjamųjų kelio ženklų, kelio šeimininkas privalo atlyginti nuostolius. „Visais atvejais, jei kelyje yra duobė, prieš ją turi būti pastatyti įspėjamieji ženklai ir papildomai ribojamas greitis“, – informavo V. Pumputis.
Gatvė perduota rangovui
Telšių rajono savivaldybės administracijos Juridinio ir personalo skyriaus vyr. specialistė Renata Deveikytė patvirtino, kad Lazdynų Pelėdos gatvės savininkas yra Telšių rajono savivaldybė. „Tačiau 2010 m. rugpjūčio 19 d. sutartimi Telšių rajono savivaldybės vykdomoji institucija perdavė gatvę, kaip statybos vietą, statybos darbų rangovui ir užsakovui. Sutartimi rangovas, t. y. UAB „Ežerūna“, įsipareigojo vykdyti darbus, vadovaudamasis teisės aktais, reglamentuojančiais statybų veiklą. Tokiu atveju atsakomybę dėl trečiųjų asmenų patirtos žalos, vykdant statybos darbus, turėtų prisiimti rangovas“, – teigia teisininkė.
„Asmuo, manydamas, kad patyrė žalą dėl gatvėje vykdomų statybos darbų, turėtų su pretenzija kreiptis į rangovą ir į rangovo draudimo bendrovę. Nepavykus išspręsti susidariusios situacijos, asmuo turi teisę kreiptis į teismą dėl patirtos žalos atlyginimo“, – informavo Telšių rajono savivaldybės administracijos Juridinio ir personalo skyriaus vyr. specialistė.
Skaitytojai dėl išsamesnės teisinės konsultacijos, t. y. pirminės teisinės pagalbos, taip pat dėl antrinės teisinės pagalbos, kurią teikia advokatai (valstybė priklausomai nuo asmens pateiktų duomenų apmoka 100 arba 50 proc. antrinės teisinės pagalbos išlaidų), suteikimo galimybės gali kreiptis į Telšių rajono savivaldybės administracijos Juridinio ir personalo skyriaus vyr. specialistę R. Deveikytę (Žemaitės g. 14, Telšiai; tel. (8 444) 22364, el. paštu juristas2@)telsiai.lt).
Kliūtis pašalina
Telšių kelių tarnybos viršininkas Zenonas Rubavičius pasakoja, jog VĮ Telšių regiono kelių prižiūrimuose keliuose vadovaujamasi Automobilių kelių priežiūros normatyvais. Juose numatyta, kokio gylio kelio nelygumai turi būti sutvarkomi, be to, nustatyti terminai, per kuriuos turi būti atlikti darbai. Nurodymai griežti – tarkime, magistralinių kelių būklė turi būti tikrinama kiekvieną dieną.
Z. Rubavičiaus teigimu, kai darbai vykdomi Telšių regiono kelių prižiūrimuose keliuose, visada pastatomi apie tai informuojantys kelio ženklai, jei atsiranda duobė, vairuotojas apie tokią kliūtį taip pat yra informuojamas. Regis, tokiu pavyzdžiu galėtų pasekti ir Telšių rajono savivaldybė savo keliuose…
Z. Rubavičiaus teigimu, prašymų atlyginti žalą, patirtą keliuose, kuriuos prižiūri VĮ Telšių regiono keliai, nesulaukiama, nes kliūtis keliuose stengiamasi kaipmat pašalinti.