Trečiadienį vakare Telšių vaikų globos namų darbuotoja tikrino, ar visi vaikai guli lovose. Dvylikametės Ugnės (red.: vardas pakeistas) lova buvo tuščia. Globos namų darbuotoja, apie 22.15 val. nuėjusi į prausyklą, mergaitę rado mirusią. Pirminiais duomenimis, dvylikametė iš gyvenimo pasitraukė savo noru. Atsakingi asmenys nuo žiniasklaidos užsitvėrė tylos siena, tačiau ar ji užstos nuo skersvėjo, galinčio pajudinti valdininkų kėdes?
Atvykę medikai bandė gaivinti nepilnametę, tačiau pastangos buvo bergždžios.
Mergaitė, kuriai spalio 25 d. sukako dvylika metų, palaidota penktadienį Plungės kapinėse.
Komisija
Nepilnametės mirties aplinkybėms ištirti sudaryta speciali komisija. Jai pirmininkauja Telšių rajono savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas Kęstutis Gusarovas. Kiti komisijos nariai: Telšių rajono savivaldybės Švietimo skyriaus vedėja Danutė Mažeikienė, Vaiko teisių apsaugos skyriaus vedėja Alma Tomkevičienė, Socialinės paramos ir rūpybos skyriaus vedėja Lendra Bukauskienė ir Telšių vaikų globos namų direktoriaus pavaduotoja socialiniam darbui Gražina Liatukienė.
Kitą dieną po nepilnametės mirties susirinkusi komisija dalijosi turima informacija, skirstėsi darbais, svarstė galimas savižudybės priežastis.
Neatmetama, kad ryžtis tokiam žingsniui nepilnametę galėjo pastūmėti vaikų patyčios ar psichologinės problemos.
Komisijos nariai turi surinkti informaciją iš mokyklos, kurioje nepilnametė mokėsi (kiek žinoma, mergaitės charakteristika buvo gera), apklausti globos namų bendruomenę.
Anot K. Gusarovo, komisija iki gruodžio 16 d. turi pateikti išvadas dėl mergaitės mirties Telšių rajono savivaldybės administracijos direktoriui Sauliui Urbonui, kuris spręs atitinkamų įstaigų atsakomybės klausimą.
Nelengva vaikystė
Prieš patekdama į globos namus, Ugnė su mama, sesutėmis ir broliu gyveno Varnių seniūnijoje (čia buvo atsikraustę iš Plungės rajono).
Varniškiai prisimena, kad mergaitės šeima gyveno netoli mokyklos, alkani vaikai vaikščiodavo gatvėmis, užsukdavo į mokyklą ir prašydavo valgyti.
Į globos namus Ugnė pateko 2004-aisiais. Čia gyvena ir dvi jos seserys, viena iš jų su Ugne gyveno toje pačioje šeimynoje.
Kiek žinoma, Ugnės retkarčiais atvykdavo aplankyti jos giminaitis, kuris vis žadėdavo ją pasiimti iš globos namų.
Penktadienį vykusiose laidotuvėse dalyvavo mergaitės mama.
Įvairių Savivaldybės įstaigų atstovai pasakoja, kad nelaimės ženklai nebuvo jaučiami – esą Ugnė buvo aktyvi, maloni, mėgdavo šokti, su kitais šokėjais pasirodydavo Savivaldybės renginiuose. Ketvirtadienį mergaitė taip pat turėjo dalyvauti pasirodyme.
Tačiau nepilnametę artimai pažinoję asmenys teigia, kad mergaitė buvo užsisklendusi savyje.
Paskutinę gyvenimo dieną įamžino vaizdo kameros
Pirminiais duomenimis, komisijai pavyko išsiaiškinti kai kurias įvykio detales. Jos kruopščiai slepiamos nuo žiniasklaidos. Komisija atsisako informuoti atliekant tyrimą paaiškėjusias aplinkybes.
„Telšių ŽINIOMS“ iš patikimų šaltinių pavyko sužinoti, kad Telšių vaikų globos namuose yra įrengtos vaizdo kameros, kurios įamžino paskutines nepilnametės gyvenimo valandas.
Peržiūrėjus įrašą, buvo padaryta išvada, kad mergaitė lemtingą vakarą elgėsi įprastai. Kameros užfiksavo, kaip ji, prieš ruošdamasi eiti miegoti, atsibučiavo su savo auklėtojomis.
Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos atstovės Linos Bušinskaitės teigimu, vaizdo kameros Telšių vaikų globos namuose galėjo pažeisti vaikų teisę į privatumą. Vaizdo kameros, anot L. Bušinskaitės, galimos tik bendrai naudojamose patalpose, kitais atvejais – tik tada, jei vaikų yra atsiklausiama ir jei jie sutinka.
Kiek žinoma, vaizdo kameros Telšių vaikų globos namuose yra ir vadinamosiose šeimynose.
Nepaliko atsisveikinimo laiško
Pirminiais duomenimis, iš gyvenimo pasitraukusi mergaitė nepaliko atsisveikinimo laiško. Ikiteisminį tyrimą dėl mažametės mirties pradėję policijos pareigūnai rado ir paėmė mergaitės mobilųjį telefoną. Tikimasi, kad jame bus rasta informacijos, padėsiančios išsiaiškinti, kas paskatino vaiką tokiam žingsniui.
Telšių vaikų globos namuose po nelaimės dirba Telšių krizių centro psichologai.
Šiuo metu Telšių vaikų globos namuose gyvena 92 vaikai, dirba 57 darbuotojai, iš kurių – vienas psichologas.
Nemokamą psichologinę pagalbą telefonu galite gauti: „Vaikų linija“ – tel. 8 800 11111; „Jaunimo linija“ –
tel. 8 800 28888; psichologinė pagalba suaugusiesiems –
tel. 8 800 60700.