Praėjusią savaitę vykusio Telšių rajono savivaldybės tarybos posėdžio metu politikai nepatvirtino 2019 m. Antikorupcijos komisijos (pirmininkas Algirdas Bacevičius) ataskaitos. Išsakyti argumentai skambėjo ganėtinai miglotai – esą dėl kai kurių posėdžių nelankančių komisijos narių kaltas pirmininkas, kad pirmininkas neskiria neūkiškumo nuo korupcijos, kad pirmininkui trūksta kompetencijos ir pan. Kitaip tariant, valdantieji turėjo aibę priekaištų opozicijai priklausančiai Antikorupcijos komisijos pirmininko A. Bacevičiaus asmenybei.
Galiausiai Telšių rajono savivaldybės meras Kęstutis Gusarovas užsimojo dar toliau – nepritarus ataskaitai, užsiminė, jog galimai teks spręsti klausimą dėl komisijos pirmininko nušalinimo…
Antanas NEKRAŠIUS
Ataskaita
Per 2019 metus iš viso buvo šaukti septyni Antikorupcijos komisijos posėdžiai: šeši posėdžiai įvyko, vienas posėdis, nesusirinkus reikiamam Antikorupcijos komisijos narių skaičiui, buvo atšauktas.
Ataskaitoje rašoma, kad pernai į Telšių rajono savivaldybės Antikorupcijos komisiją raštu buvo kreiptasi septynis kartus. Visi septyni skundai buvo parašyti pačio A. Bacevičiaus. Likę komisijos nariai nė karto nesikreipė į Antikorupcijos komisiją ir jokių korupcinių apraiškų Telšių rajone nepastebėjo arba apie tai komisijos neinformavo.
Dalis 2019 m. svarstomų klausimų buvo tęstiniai, „paveldėti“ iš 2018 ir ankstesnių metų: dėl archyvaro pareigybės įsteigimo UAB „Telšių vandenys“; dėl Žemaitės stadiono statybos defektų; dėl didelės korupcijos rizikos Telšių rajono savivaldybėje; dėl VšĮ Telšių apskrities verslo inkubatorius; dėl buto adresu: Turgaus 8-7, Telšiai, privatizavimo; dėl Telšių rajono savivaldybės kultūros centro pastato remonto darbų; dėl VšĮ „Soneima“ dalininko teisių pardavimo.
„Dauguma komisijoje svarstytų klausimų taip ir nebuvo išspręsti dėl Savivaldybės administracijos vadovų bei mero K. Gusarovo nenoro bendradarbiauti su Antikorupcijos komisija ir kai kurių Antikorupcijos komisijos narių pasyvaus darbo, – rašoma Antikorupcijos komisijos ataskaitoje. – Tyrimai buvo vilkinami, į komisijos posėdžius neatvykdavo kviesti asmenys arba į posėdžius neatvykdavo komisijos nariai. 2019 m. komisijos ir Telšių rajono savivaldybės tarybos narės Vilma Rumšienė ir Jolanta Rupeikienė iš 6 posėdžių nedalyvavo keturiuose, Rimantas Adomaitis praleido du posėdžius. Iš sušauktų posėdžių vienas neįvyko dėl nepakankamo kvorumo.“
Strėlės Telšių rajono savivaldybės merui K. Gusarovui ataskaitoje smigo ir dėl jo atsisakymo spaudoje viešinti komisijos darbą. Toks rajono vadovo sprendimas, anot komisijos ataskaitą rašiusio pirmininko A. Bacevičiaus, labai pakenkė kovai su korupcija.
„Antikorupcijos komisijos pirmininkas yra deleguotas Tarybos opozicinės frakcijos, likusieji komisijos nariai yra Tarybos valdančiosios koalicijos tarybos nariai ir seniūnaičiai: valdančiųjų draugai ir bendrapartiečiai, – toliau dėstoma ataskaitoje, – Opozicijos atstovas rašė skundus komisijai ir prašė pradėti tyrimus dėl Savivaldybės administracijos darbuotojų ar Savivaldybei priklausančių bendrovių vadovų galimų veiklos korupcijos apraiškų, o likusieji komisijos nariai nuolat neįžvelgdavo korupcijos grėsmių, advokatavo asmenims, kai dėl jų kai kurių veiksmų buvo kreiptasi į komisiją, ir, pasitaikius progai, sužlugdydavo tyrimą jį nutraukdami ar atmesdami skundo nagrinėjimą. <…> Mūsų pareiga užkardyti korupcijos grėsmes. Tačiau Savivaldybės tarybos valdančioji koalicija – meras K. Gusarovas, vicemeras Kazys Lečkauskas, Savivaldybės administracijos vadovai Imantas Motiejūnas ir Almantas Lukavičius aplaidžiai vertina šias grėsmes, o dvi Antikorupcijos komisijos narės ignoruoja posėdžius arba dauguma komisijos narių nesuinteresuoti išsamiais tyrimas arba linkę juos net žlugdyti, neatmestina, kad ateityje teisėsaugos institucijos pradės ne vieną ikiteisminį tyrimą.“
Galiausiai ataskaitoje užsimenama, jog dėl Antikorupcijos komisijos posėdžių nelankančių narių bei jų pasyvumo teikiant pasiūlymus arba tyrimų žlugdymo, komisijos pirmininkas artimiausiu metu kreipsis į merą dėl komisijos sudėties pakeitimo.
A. Bacevičius: „Turite asmeninį kerštą man. Na, į sveikatą – aš apsiginsiu“
Svarstant Taryboje Antikorupcijos komisijos ataskaitą Telšių rajono savivaldybės meras K. Gusarovas prieštaravo joje nurodytiems teiginiams, esą posėdžiuose priimti sprendimai yra neviešinami: „Eilinį kartą, jūs, Algirdai, apsimelavote. Jūsų vadovaujamos komisijos posėdžiai yra transliuojami internetu. Jie yra vieši ir prieinami visiems. O apie priimtų sprendimų publikavimą spaudoje – esu sakęs, kad jei komisijos pirmininkas paruoš informacinį pranešimą, Savivaldybės administracija jį išspausdins. Jokio pranešimo nepateikėte.“.
Tarybos narys Martinas Leščiauskas pasidomėjo, dėl kokių konkrečiai priežasčių Antikorupcijos komisijos pirmininkas užsimojo kreiptis į merą dėl komisijos sudėties pakeitimo?
„Iš šią kadenciją įvykusių šešių komisijos posėdžių Jolanta Rupeikienė ir Vilma Rumšienė praleido po keturis, – pabrėžė A. Bacevičius, – už lankomumą joms rašau dvejetą!“ Šiuos Antikorupcijos komisijos pirmininko žodžius palydėjo Tarybos nario Sigito Motūzo replika „išmeskit iš mokyklos“ bei neaišku kuriam iš pasisakiusiųjų skirti V. Rumšienės bendrapartiečio Algirdo Tarvainio žodžiai – „vot, teisingai!“.
Reaguodama į pažymių knygelę įraitytą pažymį, Tarybos narė V. Rumšienė prabilo: „Noriu Algirdui Bacevičiui pasakyti trumpai ir aiškiai: vieną kartą baik meluoti ir čia bonusų sau nesirink! Ir prašau pasakyti tai, kad V. Rumšienė per jūsų organizuojamus nevykusius posėdžius du kartus turėjo nedarbingumą. Tai, Bacevičiau, kaip jums atrodo, ar aš privalėjau būti posėdžiuose turėdama nedarbingumą? Labai prašau visų palaikyti mano siūlymą pakeisti Antikorupcijos pirmininką dėl nesugebėjimo organizuoti posėdžių.“
V. Rumšienei antrino Tarybos narys Kęstutis Trečiokas. Anot jo, jeigu posėdis neįvyksta, kaltas yra pirmininkas, kuris nesugeba jo suorganizuoti. K. Trečiokas taip pat abejojo ir A. Bacevičiaus, kaip Antikorupcijos komisijos pirmininko, kompetencija.
„Labai nustebino Vilmos Rumšienės pareiškimas atleisti Antikorupcijos komisijos pirmininką…, – teigė Tarybos opozicijoje esančios Tėvynės sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos seniūnas Mantas Serva. – Noriu pastebėti, kad svarstoma yra ataskaita. O priekaištai tiek Tarybos komitetų metu, tiek dabar taikomi į komisijos pirmininką, kaip opozicijos narį. Abejonių kelia kai kurių valdančiųjų teiginiai apie A. Bacevičiaus nesugebėjimą organizuoti posėdžių: šiaip posėdžius organizuoja Savivaldybės administracija pirmininko pavedimu…“
Telšių rajono savivaldybės tarybos, o taip pat ir Antikorupcijos komisijos narys R. Adomaitis svarstė, kad A. Bacevičiaus, kaip politiko ir komisijos pirmininko, iniciatyvos ieškoti rajone negerovių ir trūkumų iš esmės nėra blogos. „Bet jis (A. Bacevičius, – red.) neatskiria neūkiškumo nuo korupcijos. Mes, komisijos nariai, dažnai būname nukreipti ne ta linkme, kuria turėtume dirbti.“
„R. Adomaitis man ne pirmą kartą tokias pastabas reiškia, – atsakė į kolegų pasisakymus A. Bacevičius, – Korupcija ir betvarkė… Kiekviena korupcija yra betvarkė ir ne kiekviena betvarkė yra korupcija. Mūsų komisija nėra teismas – mes vykdome korupcijos prevenciją. Ir, jeigu yra pareiškimai, – mes privalome į juos reaguoti. O V. Rumšienei turiu pasakyti, jeigu ji iš šešių posėdžių du praleido dėl ligos – tai kur dar keturi posėdžiai? Dėl tų dviejų „biuletenių“ aš neturiu duomenų. Visų jūsų (valdančiosios daugumos, – red.) pozicija yra aiški – aš visada buvau aktyvus kovotojas prieš visokio plauko „žulikus“. O tie žmonės, kurie buvo svarstomi (Antikorupcijos komisijoje, – red.) – tai buvo ir jūsų draugai, bendrapartiečiai. Jūs turite asmeninį kerštą man. Na, į sveikatą – aš apsiginsiu.“
Galiausiai Telšių rajono savivaldybės meras K. Gusarovas nutraukė diskusijas ir paskelbė balsavimą. Rezultatu už – 5, prieš – 9, 8 – susilaikė – 2019 m. Antikorupcijos komisijos ataskaita nepatvirtinta. Po balsavimo K. Gusarovas pareiškė: „Ataskaita nepatvirtinta. Tai parodė, kad Tarybos nariai komisijos darbui nepritaria. Tarybai reikėtų apsispręsti dėl komisijos pirmininko.“
Apgailėtinas gusaras, rumšienė, trečiokas ir visa kita politinės gauja, atvirai kenkianti antikorupcijos komisijos darbui. Beje, o kaip rumšienė, susitvarkė savo reikalus su diplomu?
Man Bacevičius labai panašus pagal elgiasį į Šustauską. Šustauskas taksistas, bacevičius mašinas tvarka, abu paprasti ir dėl to žmonėms patink. Šustauskas taip pat už ubagus kovojo – kol į Seimą neišrinko, paskui prasidėjo brangios mašinos, mergos, gėrimai ir t.t. Įdomu ar ne tas pats su Bacevičiumi atsitiks, teko girdėti apie “spalvingą” praeitį ar nepasuks pinigai galvos?
aš kokių penkių- šešių metų bėgyje išgidus apie korupcijos prevencijos komisijos veiklą žinau vieną — svarstys Žemaitės gimnazijos statybos reikalus. Pasirodo šiemet buvo septyni skundai, kurios parašė pats pirmininkas?! Nu svieto pabaiga. Ir ką tie žemiečiai išrenka į rajono valdžią.
Mon labiau uns į gražuli neš. Daug garsa ir dūmų, visada politini šau centre, šnek viskon kon žmonis girdėti nuor, o kap kameras nusisuk gyven linksma 🙂 bet bent jau linksmin liaudi, ne tep kap koks tas motiejuns kap nabaštiks, vein i nuotrauka pžiurejus nuporta
Rietenas ir tiek, atsibodo tas pats per ta pati, reikia galvoti kaip padaryti, o ne kaip rietis. Pašnekėti visi mandri, bet kai reik padaryti taip ir lieka kalbom
Šaunuolis Bacevičius, vienintelė viltis Telšių rajone, visi kiti tik gėdą daro Telšiams.
Tereikia isivaizduoti kas detusi rajone jei tokių doru žmoniu nebutu kaip Bacevicius. Auksnines stoteles ir stogai zybetu visur
Vienas fronte ne karys,reikia kurti ,,mafijai,,antsnukius.
Na,ataskaita nepaskelbta. Paskaitykit, kad ten rašoma, suprasit,kodėl netvirtino.
2018 metais STT atliko tyrimą Telšių rajono savivaldybės bendrovėse ir įmonėse ir padarė išvadą, kad UAB „Telšių vandenys“, SĮ Telšių butų ūkyje, UAB Telšių autobusų parke ir Telšių rajono sporto taryboje yra padidinta korupcijos rizika. Tų pačių metų rudenį buvo pradėti ikiteisminiai tyrimai, vėliau perduota teismui byla, kurioje kaltinimai dėl kyšininkavimo pareikšti buvusiam Telšių rajono savivaldybės administracijos direktoriui socialdemokratui Sauliui Urbonui, jo pavaduotojui Darbo partijos nariui Kęstučiui Anglickui, Savivaldybės administracijos Strateginio planavimo ir investicijų skyriaus vedėjai socialdemokratei Laimai Simanauskienei, Statybos ir urbanistikos skyriaus vedėjui Gintautui Lukauskui, buvusiam Savivaldybės tarybos nariui, privačios bendrovės vadovui konservatoriui Juozui Butkevičiui. Dar trys privačių bendrovių vadovai teisiami dėl galimo Savivaldybės tarnautojų papirkimo, o vieno jų – Rimanto Ginčausko – vadovaujama UAB „Ginstar“ po 2011 metų dažnai laimėdavo Telšių rajono savivaldybės administracijos rengiamus viešųjų pirkimų konkursus. Tiriamos aplinkybės dėl Telšių rajono savivaldybėje neskaidriai vykdytų viešųjų pirkimų. Įtariama, kad minėti Telšių rajono savivaldybės tarnautojai, būdami atsakingi už įvairias Savivaldybės vykdomų viešųjų pirkimų procedūras, priėmė kyšius iš kai kurių pirkimuose dalyvaujančių įmonių atstovų už išskirtinių sąlygų sudarymą ir palankumą šioms įmonėms.
Šis tyrimas kilo todėl, kad buvęs meras Petras Kuizinas, jo tuometis pavaduotojas Kęstutis Gusarovas, tuometė Savivaldybės tarybos valdančioji koalicija ignoravo aiškius galimos korupcijos signalus, nesistengė stiprinti antikorupcines priemones Savivaldybės administracijos veikloje.
Reikia pastebėti, kad Telšių rajono savivaldybės administracija daugelį metų veikė kai kuriais aspektais neskaidriai, todėl stiprėjo korupcijos rizikos. Šias tendencijas patvirtino dar anksčiau pradėti ikiteisminiai tyrimai. 2012 metais STT Šiaulių valdyba pradėjo tyrimą dėl to, kad Telšių rajono savivaldybės administracijai įgyvendinant Europos Sąjungos fondų remiamą projektą „Apleistų ir užterštų Telšių miesto teritorijų prie Masčio ežero regeneravimo ir tvarkymo darbai“ ir atliekant statybos darbus galimai buvo klastojami dokumentai, naudojamos techninio projekto reikalavimų neatitinkančios, prastesnės medžiagos. Vėliau buvo Telšių apylinkės teismo baudžiamuoju įsakymu nubaustas Savivaldybės administracijos Statybos ir urbanistikos skyriaus darbuotojas Petras Donelavičius. Tais pačiais metais STT Šiaulių valdyboje pradėtas ikiteisminis tyrimas dėl galimo piktnaudžiavimo vykdant Telšių rajono savivaldybės „Žemaitės“ dramos teatro, Kultūros centro ir Karolinos Praniauskaitės viešosios bibliotekos pastato avarinės būklės likvidavimo ir rekonstravimo darbus bei Telšių rajono savivaldybės Tryškių seniūnijos kultūros centro pastato rekonstravimo projekto darbus. Netaikant viešųjų pirkimų procedūrų ir negavus Viešųjų pirkimų tarnybos sutikimo iš rangovų buvo įsigyta statybos paslaugų už daugiau nei 2,2 mln. litų.
2013 metais pradėtas ikiteisminis tyrimas dėl tuomečio Savivaldybės administracijos Architektūros skyriaus vedėjo Algirdo Žebrausko galimo kyšininkavimo ir jo papirkinėjimo. Nors A. Žebrauskas teisme buvo išteisintas, tačiau atkreiptinas dėmesys į tai, kad jis nepranešė apie nustatytą ir pareigūnų patvirtintą papirkinėjimą nei Savivaldybės administracijos vadovams, nei pareigūnams, kas rodė, kad bent jam trūko pareigingumo ir valstybės tarnautojui deramo požiūrio į korupcijos grėsmes.
Buvęs Savivaldybės tarybos narys, buvęs Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos narys Vytautas Rakickas nuteistas už dokumentų klastojimą. UAB „Telšių šilumos tinklai“ direktorius, Darbo partijos narys Jurgis Staševičius Šiaulių apygardos prokuratūros pripažintas suklastojęs sutartį su tuomečio Savivaldybės tarybos nario, socialdemokrato Adomo Domarko šeimos įmone, bet atleistas nuo baudžiamosios atsakomybės dėl nusikalstamos veiklos mažareikšmiškumo. Šiaulių apygardos prokuratūros nutarimą galioti paliko Šiaulių apygardos teismas.
Šiais metais STT pradėjo tyrimą dėl autobusų stotelės Saulėtekio gatvėje, Telšiuose, įrengimo. LSDP Telšių rajono skyriaus narys, UAB „Techsis“ direktorius Algirdas Birkantas šių metų sausio mėnesį Telšių apylinkės teismo Mažeikių rūmų nubaustas už UAB „Mažeikių vandenys“ direktoriaus papirkinėjimą, sykiu piniginėmis baudomis nubaustos ir jo valdomos įmonės UAB „Techsis“, UAB „Orlis“. Atkreiptinas dėmesys, kad UAB „Techsis“ ne kartą laimėjo svarbius Telšių rajono savivaldybės administracijos ir UAB „Telšių vandenys“ rengtus viešųjų pirkimų konkursus, o Kęstutis Gusarovas iki tapdamas meru dirbo vienoje A. Birkanto įmonėje. Nors Algirdas Birkantas teisiamas ne dėl veiksmų, susijusių su Telšių rajono savivaldybės administracija, UAB „Telšių vandenys“, jo įmonių laimėti konkursai, be to, partinė priklausomybė verčia susirūpinti ir įdėmiau vertinti A. Birkanto atliktus darbus Telšių rajono savivaldybės objektuose. Šį susirūpinimą sustiprina netinkamai atlikta dalis darbų Žemaitės gimnazijos stadione, Savivaldybės administracijos darbuotojų keistas nesugebėjimas nepastebėti akivaizdžių trūkumų, neleistinas delsimas vykdyti Menų mokyklos statybos darbus, Savivaldybės administracijos vadovų, ne kartą ragintų, vengimas kreiptis į teisėsaugos pareigūnus dėl galimo dokumentų (Žemaitės gimnazijos futbolo aikštės stulpų gaminių deklaracijų) klastojimo, panaudojimo, siekiant gauti naudos.