Vasario 18 dieną Žemaičių muziejuje „Alka“ buvo pristatyti du nauji leidiniai. Tai – muziejaus direktorės Elvyros Spudytės ir Etninės kultūros skyriaus vedėjos Vidos Rimkuvienės sudarytas katalogas „Prieverpstės ir rankšluostinės“ bei folkloristės Ritos Macijauskienės Žemaičių Užgavėnių tautosakos rinktinė „Užgavieniu muona“.
Aurelija SERVIENĖ
„Užgavieniu muona“
Žemaičių Užgavėnių tautosakos rinktinė „Užgavieniu muona“ – trečioji Ritos Macijauskienės transkribuota ir sudaryta knyga, kurioje atskleidžiami Užgavėnių persirengėlių vaikštynių papročiai ir juos lydinti tautosakinė medžiaga. Leidinyje iš viso pateikta apie 217 vienetų: dainų, oracijų, personažų dialogų, pasakojimų, trumpųjų pasakymų, anekdotų, mįslių, skaičiuočių ir kt.
Medžiaga sukaupta folkloro ekspedicijose Telšių, Mažeikių, Plungės, Šilalės, Tauragės, Kretingos, Skuodo, Kelmės, Šiaulių, Raseinių rajonų apylinkėse. Archyvinė medžiaga skelbiama iš Žemaitijos kolegijos Telšių menų fakulteto rankraštyno ir fonotekos archyvo bei Žemaičių muziejaus „Alka“ fondų. Nedidelė dalis medžiagos leidiniui yra atrinkta iš jau publikuotų šaltinių ar kitų tautosakos rinkėjų užrašų. Pateikiami ir trumpi Užgavėnių tradicinių valgių receptai.
Tautosakos tekstai ir dalis papročių aiškinamosios medžiagos užrašyta žemaičių kalba.
Knygos autorė tikisi, kad Žemaičių Užgavėnių persirengėlių folkloro rinktinė bus naudinga Užgavėnių dainomis ir papročiais besidomintiems skaitytojams bei šias tradicijas gaivinantiems folkloro ansamblių vadovams ir dalyviams, šios šventės folkloro tyrinėtojams.
Rinktinės pristatymo renginyje dalyvavo ir knygos tekstą redagavusi projekto „Telšiai – Lietuvos kultūros sostinė 2016“ folkloro ambasadorė dr. Loreta Sungailienė.
Katalogas
Katalogas „Prieverpstės ir rankšluostinės“ sudarytas iš dviejų dalių: viena skirta prieverpstėms, kita – rankšluostinėms.
Žemaičių muziejaus „Alka“ prieverpsčių kolekcija pradėta rinkti vos įkūrus Žemaičių senovės mėgėjų draugiją „Alka“. Pirmąsias dvi prieverpstes kolekcijai padovanojo Juzefas Perkovskis 1931 m. Iš viso muziejuje saugomos 246 prieverpstės. Jos surinktos iš Telšių ir aplinkinių rajonų. Kataloge pateikiami ir 4 šiuolaikinių meistrų prieverpsčių pavyzdžiai, sukurti XX a. 8–9 dešimtmečiuose.
Muziejuje saugomos ir 109 rankšluostinės. Dauguma jų medinės, kelios pintos iš šiaudų, viena išlankstyta iš vielos ir puošta siūlų mezginiais. Šie daiktai surinkti Telšių ir aplinkiniuose rajonuose. Puoštos augaliniais, gyvūniniais motyvais, pjaustinėtos, tekintos, spalvintos rankšluostinės yra puikūs liaudies meno pavyzdžiai.
Svečiai
Leidinių pristatyme dalyvavo ir knygų sudarytojas sveikino LR Seimo narė Rimantė Šalaševičiūtė, Telšių r. savivaldybės administracijos direktorius Saulius Urbonas, Švietimo, kultūros, sporto ir jaunimo reikalų skyriaus vedėja Danutė Mažeikienė ir kt. garbūs svečiai.