Tarpukario laikotarpio nusikaltimai, sensacijos, paskalos Mažeikių krašte – visa tai galima sužinoti apsilankius parodoje „Geltonieji istorijos puslapiai“, kuri muziejuje pradėjo veikti šį antradienį.
Po perversmo politikos neliko
Muziejininkas Mindaugas Buknys „Santarvei“ sakė, kad parodos idėja jam kilo vartant tarpukario (1919–1940 m.) Lietuvos laikraščius.
„Ruošiant šią parodą man galutinai žlugo mitas, kad tuo laikotarpiu buvo galima nerakinti durų, tik paremti jas šluota. Gal taip buvo galima gyventi tik paskutiniais tarpukario metais, kai prezidentas Antanas Smetona įsakė kiekviename valsčiuje įsteigti policininko etatą. Buvo pas mus ir žiaurių nusikaltimų, ir katastrofų. Žodžiu, gyvenimas buvo neramus“, – sakė parodos kuratorius.
Įdomu tai, kad iki 1926 m. Lietuvoje įvykdyto perversmo spaudoje daugiausia žinių buvo apie politiką, o po perversmo ši tematika dingo, dažniausiai buvo rašoma apie kriminalus, aferas ir skandalus.
Neliko idealaus vaizdo
M. Buknys pastebėjo: jam rengiant parodą, anksčiau susiformavęs idealaus tarpukario vaizdelis subliuško. Ir tais laikais politikai konkuravo: krikščionys demokratai kovojo su socialdemokratais liaudininkais, politinio pykčio buvo labai daug. Lyginant su šiomis dienomis, konfrontacija buvo daug aštresnė.
Parodos organizatoriui renkant medžiagą paaiškėjo, kad partijos turėjo net savo pieno supirkimo kooperatyvus, tulžis liejosi ne tik pagal politinę liniją, tam buvo pasitelkiami ir kooperatyvai, ir jaunimo organizacijos, ir spauda.
Unikali nuotrauka
Daug medžiagos parodai muziejininkas rado interneto portale epaveldas, o taip pat – studijuodamas išeivijos spaudos puslapius, mat joje buvo perspausdinama visokių naujienų iš mūsų krašto, informacija pateikiama daug išsamiau.
Anot M. Buknio, galbūt tai lėmė mažesnė atsakomybė ir mažesnė baimė, kad būsi nubaustas už politikavimą.
Ieškant informacijos, susijusios su Mažeikiais, būta ir įdomių netikėtumų.
„Rinkdamas medžiagą suradau tokią nuotrauką, kurių tikrai nėra daug. Po ašigalio tyrinėjimo dirižablis „Grafas Cepelinas“ 1931 m. skrido į Rygą ir praskrido pro Mažeikius. Kažkas iš mūsų rajono gyventojų sugebėjo nufotografuoti tą praskrendantį dirižablį“, – pasakojo muziejininkas.
Kruvinų nusikaltimų netrūko
Kalbėdamas apie to meto kriminogeninę padėtį, muziejininkas sakė, kad nusikaltimų buvo daug, netrūko ir nužudymų, tačiau labiausiai jis išskyrė du.
1924–1925 m. Mažeikiuose siautėjo Krampio gauja, dalį jos narių 1925 m. sulaikė ir uždarė, o pats Krampys, kurio nusikaltimų sąraše buvo plėšimų ir nužudymų, savo „veiklą“ tęsė iki 1927 m., kai buvo sulaikytas.
Po trejų metų gaujos vadas dėl vienos bylos buvo vežamas į Mažeikių teismą. Krampys sugebėjo iššokti iš traukinio, jį mieste gaudė policijos pareigūnai. Po sėkmingų gaudynių policininkai buvo apdovanoti.
Kitas tarpukariu Mažeikius sukrėtęs nusikaltimas – bandymas padegti antstolio namus. Antstolis, tai pajutęs, iškvietė policiją, sulaikant nusikaltėlius įvyko susišaudymas, buvo nukautas policininkas.
Tiriant bylą, pavyko nustatyti nusikaltimo organizatorius, o užsakymo vykdytojai, pasirodo, buvo pagarsėję tuo, kad iš statomos Renavo bažnyčios vogė plytas…
Išnagrinėjus bylą, nusikaltėliams – vieninteliams Mažeikių apskrityje – buvo skirta mirties bausmė.
Įvairios istorijos ir eksponatai
Penkiasdešimtyje parodos stendų galima sužinoti apie tai, kaip mažeikiškiai policijos pareigūnai sulaikė visoje Lietuvoje ieškomą nusikaltėlį; kaip vaikinas nenorėjo dirbti ir išėjo plėšikauti, o jį, gulintį laukuose Buknaičiuose ir laukiantį aukų, pastebėjo vietos gyventojai ir policija nusikaltėlį sulaikė. Galima daugiau sužinoti apie apsimetėlį gydytoją, kuris gydė gyvulius ir… moteris; apie traukinių katastrofas, iliustruojamas nuotraukomis. Šių įvykių tais laikais netrūko, nes Mažeikiuose traukinių eismas buvo intensyvus.
Parodoje demonstruojamas ir miesto burmistro Veličkos žmonos dviratis (ši priemonė buvo vienas iš populiariausių vagių taikinių), eksponuojamas vienintelis tais laikais Mažeikiuose žinomas nuogo vyro aktas, senovinis fotoaparatas.
„Net ir norėdami visko negalėjome sutalpinti. Yra daug aprašymų. Tačiau per šias sensacijas ir trumpus aprašus parodos lankytojai galės pamatyti bei pajusti, kokie buvo tarpukario Mažeikiai“, – „Santarvei“ sakė M. Buknys.
Paroda „Geltonieji istorijos puslapiai“ Mažeikių muziejuje veiks iki rugpjūčio 22 d.
Vidas STANKUS