Nuo lapkričio 4 dienos Greitosios medicinos pagalbos (GMP) Šiaulių filialo Telšių skyriuje GMP automobilio vairuotoja pradėjo dirbti Irma Drunė. Tai yra pirmoji paramedikė-vairuotoja moteris Žemaitijoje.
Anksčiau Šiaulių filialo Telšių skyriaus Greitosios medicinos pagalbos tarnyboje moteris savanoriavo ir atliko praktiką.
2022 m. I. Drunė įgijo paramediko specialybę, o dirbti GMP buvo sena jos svajonė.
Bręstant permainoms GMP struktūrose tokios galimybės nebuvo – tai atrodė sunkiai įgyvendinama. Bet Irma veltui laiko neleido – 2024 m. pradėjo slaugos bakalauro studijas ir užsibrėžė tikslą tapti skubios medicinos pagalbos slaugos specialiste, brigados vadove.
Naujoji GMP darbuotoja puikiai žino, kad šis darbas reikalauja fizinės jėgos, greito mąstymo, reakcijos, tikslių sprendimų ir gebėjimo dirbti komandoje.
Diana PUZERĖ
– Esate pirmoji paramedikė-vairuotoja moteris Žemaitijoje. Kokias emocijas tai kelia?
– Pirmiausia esu labai dėkinga, kad manimi patikėjo GMP Šiaulių filialo Telšių skyriaus vedėjas Linaras Vaitkus ir skyriaus vyresnysis slaugytojas Laimonas Lukavičius. Tik jų dėka esu šiandien GMP tarnyboje.
L. Vaitkus ir L. Lukavičius yra be galo atsidavę darbui. Jie yra pavyzdys kitiems darbuotojams ir kolegoms, todėl aš jaučiu didelę atsakomybę tapusi jų komandos dalimi.
– Ar daug palaikymo sulaukiate?
– Man svarbiausia, kad turiu pačių artimiausių žmonių palaikymą – tai mane motyvuoja. O kalbant apskritai apie kolegas ir kitus asmenis – žmonės yra įpratę gyventi patogiai ir kažkokie pokyčiai ar inovacijos sukelia labai daug nepasitenkinimo. Tad lygiai tas pats ir čia: vieni džiaugiasi, sveikina ir palaiko, kiti už mane išgyvena, o dar kiti yra visiškai priešiškai nusiteikę, kadangi šios pareigos reikalauja fizinės jėgos, atsakomybės už save, už kolegą ir už pacientą, o moters, vairuojančios GMP automobilį, dar nėra buvę.
– Kaip atrodo Jūsų įprasta darbo diena?
– Pirmiausia paminėsiu, kad GMP dirbama paromis – ryte vienos pamainos baigia budėjimus, o atėjusios naujos pamainos perima budėjimus. Tuomet laukiama iškvietimų, kurie, kaip žinome, būna įvairiausi. Kiekvienas budėjimas būna skirtingas, kiekvienas iškvietimas – individualus. Monotonijos šiame darbe tikrai nėra.
– Su kokiais kasdieniais sunkumais susiduriate darbe?
– Tikriausiai vienas didžiausių šio darbo sunkumų yra pacientų nešimas iš namų į GMP automobilį. Dažniausiai į iškvietimus vykstame dviese – vairuotojas-paramedikas ir paramedikas arba skubiosios pagalbos slaugos specialistas. Dviese nusinešti vaikščioti negalintį asmenį į automobilį, pvz., iš penkto aukšto ir dar kartu su GMP įranga yra sudėtinga.
Būtent dėl to brigadoje, kurioje dirbu, visuomet į iškvietimą vykstu su vyru, kadangi vyrai turi daugiau fizinės jėgos. Gerai, kai yra artimieji ar kaimynai, kurie gali padėti nunešti žmogų.
Be to, kartais žmonės nesuvokia ir nežino, kada reikia kviesti GMP pagalbą. Būna situacijų, kai gaunamas iškvietimas, į kurį vykstama su švyturėliais, o tai reiškia, kad yra skubama, rizikuojama savo gyvybėmis, o nuvykus paaiškėja, kad jokio skubotumo net nebuvo.
– O kas labiausiai džiugina? Kurios akimirkos verčia nusišypsoti?
– Išgelbėtos gyvybės – tai mūsų darbo variklis. Taip pat žmonių dėkingumas ir šypsenos jų veiduose, kad galėjai padėti.
– Šiais metais pradėjote slaugos bakalauro studijas ir turite tikslą tapti skubios medicinos pagalbos specialiste, brigados vadove. Ar sunku mokslus derinti su darbu?
– Kadangi tai bus trečiasis mano aukštojo mokslo diplomas, tad šiuo klausimu patirties jau turiu ir gerai žinojau visus sunkumus, todėl studijos buvo gerai apgalvotos, ir manau, jog pavyks viską suderinti.
– Ar tarp mokslo ir darbo lieka laiko poilsiui? Kaip atsipalaiduojate po sunkios darbo dienos?
– Į mokslus ir darbą išėjau po motinystės atostogų, todėl po darbo ar mokslų skubu į namus pas šeimą. Kadangi laikotarpis nebus lengvas, kiekvieną laisvą minutę stengiuosi išnaudoti produktyviai.
– Ką mėgstate veikti laisvalaikiu? Galbūt turite kokių pomėgių?
– Šiuo laikotarpiu pomėgiai yra apleisti, o laisvalaikį stengiuosi leisti pas tėvus, kadangi jie jau vyresnio amžiaus. Visada stengiuosi važiuoti pas juos, nes ten man geriausia ir mieliausia grįžti. Iš tėvų aš grįžtu pailsėjusi ir kupina jėgų.
– Ar esate telšiškė?
– Ne, Telšiuose gyvenu palyginti dar neseniai – tik septynerius metus. Esu meilės emigrantė, kilusi iš Šiaulių. Telšiuose man patinka.
– Ir pabaigai – ko palinkėtumėte kiekvienam, norinčiam pradėti arba jau besimokančiam paramediko specialybės?
– Pirmiausia palinkėčiau gerai ir atsakingai apgalvoti, ar baigęs studijas galėsi dirbti tokį darbą, nes net studijų metu atlikdamas praktiką esi komandos narys ir turi padėti darbuotojams, mokytis bei tobulėti.
Studijos yra įdomios, bet reikia daug mokytis, kadangi tai yra darbas su žmogaus sveikata ar net gyvybe.