Skaitytoja, stoviniavusi autobusų stotelėje greta Telšių apskrities ligoninės, liko sukrėsta to, ką pamatė: du vyrai, pasikišę po pažastimis, pro ligoninės Priėmimo skyriaus duris išnešė baltai suvyniotą nešulį. Telšiškė suprato, kad vyriškiai į katafalką įdėjo mirusiojo kūną.
Neabejotina, jog amžinybėn iškeliavęs žmogus į paskutinę kelionę turi būti paruošiamas pagarbiai. Negi išties buvo nusižengta visoms moralės normoms?
„Kas darosi? Kiek suprantu, tokie darbai turi būti atliekami civilizuotai, o ne taip viešai ir nepagarbiai tempiant lavoną po pažastimi. Juk tai mato visi: ir ligoniai, ir sveikieji. Galų gale tai bjauru – jokios pagarbos mirusiesiems ir jų artimiesiems“, – piktinosi telšiškė.
Naudoja baltus maišus
Telšiuose laidojimo paslaugas teikiantis Justinas Norkus teigė, jog, pagal reikalavimus, mirusysis yra įdedamas į nepermatomą maišą su rankenomis, paskui padedamas ant neštuvų.
„Viskas priklauso nuo situacijos: jei neštuvai netelpa, kūną reikia nešti paėmus vien už maišo rankenų, tenka prilaikyti ir už kūno apačios, kad mirusiojo neužgautum“, – pasakojo laidojimo paslaugas teikiantis telšiškis.
Kitos laidojimo paslaugas teikiančios bendrovės direktorius Romanas Klingeris neslėpė, jog, žiūrint vien iš moralinės pusės, mirusį žmogų būtų nepagarbu nešti pasikišus po pažastimi.
„Pagal Žmonių palaikų laidojimo įstatymą yra licencijuojamos veikos, viena jų – pirminis mirusiųjų transportavimas. Tam turi būti naudojami neštuvai, pirštinės, vienkartiniai maišai“, – teigė R. Klingeris.
Telšių apskrities gydytojas Zalmenas Šapiro tvirtino, jog įstatymuose nėra reglamentuojama, kad iš mirimo vietos žmogaus kūnas turi būti išnešamas ant neštuvų.
Pasak gydytojo, mirusįjį reikia įdėti į nepermatomą maišą, kokios jis turi būti spalvos – nėra numatyta. „Telšių apskrities ligoninė naudoja baltos spalvos maišus, ant kurių yra keturios rankenos. Matyt, moteris pamatė, kaip kūnas nešamas maiše už tų rankenų, ir neteisingai suprato“, – kalbėjo Z. Šapiro.
Pasirenka patys
Telšiuose jau kurį laiką nebėra lavoninės, tad mirusįjį laidojimo paslaugas teikiančių firmų atstovams reikia paimti tiesiai iš mirimo vietos.
„Jei žmogus mirė ligoninėje, po mirties kūnas turi būti laikomas dvi valandas. Tuo ligoninės funkcijos ir baigiasi, visa kita priklauso nuo mirusiojo artimųjų bei laidojimo paslaugas teikiančių bendrovių“, – sakė apskrities gydytojas.
Šiuo metu Žemaitijos sostinėje yra trys laidojimo paslaugas teikiančios įstaigos: „Malda“, „Tela“ „Geduliukas“.
Telšių apskrities ligoninės direktorės Almos Vitkienės teigimu, kai žmogus miršta ligoninėje, jo artimiesiems duodami visų trijų laidojimo paslaugas teikiančių bendrovių kontaktai, tuomet iš jų išsirinktos firmos atstovai atvyksta paimti kūno. Direktorė informavo, kad mirusiojo kūną iki durų, o anksčiau, kol būdavo lavoninė, iki jos gabena ligoninės personalas.
„Kiek žinau, dėl uždaryto morgo problemų dar niekam nekilo“, – teigė A. Vitkienė.
Dažniausiai pacientai miršta Reanimacijos, Terapijos bei Neurologijos skyriuose. Telšių apskrities ligoninėje, greta Reanimacijos skyriaus, yra patalpa, iš kurios laidojimo paslaugas teikiančios bendrovės darbuotojai paima skyriuje mirusio žmogaus kūną.
NA tikrai šitaip negalima elgtis. Visos save gerbiančios laidojimo paslaugų įmonės tinkamai pasirūpina mirusiaisiais ir išlydi į paskutinę kelionę. To, kas rašoma straipsny, net baisu patikėti.. Mūsų amžinybės namai visada labai nuoširdžiai prižiūri mirusius.. https://amzinybesnamai.lt/sales-transportas/
na žiūrint iš kur reikia pargabenti… būna nelaimingų įvykių ir užsienyje, tad kaina truputėlį gali išaugti. galit pasiskaityti čia https://www.palaikutransportavimas.lt/repatriacija/kainos/