Sakoma, kad muzika nuplauna kasdienio gyvenimo dulkes, suteikia galimybę būti dvasiškai pakylėtiems ir pajusti vidinę harmoniją. Šiai minčiai vienbalsiai pritaria Telšių r. savivaldybės kultūros centro mišraus choro „Žemaičiai“ dainininkai, šiemet minintys gražią veiklos sukaktį – 35-erių metų gyvavimo jubiliejų.
Chorinio dainavimo ypatumai
Chorinis dainavimas – žodžių ir muzikos sintezė. Šis dainavimo būdas įsilieja į visuomeninį gyvenimą ir yra neatskiriama visos mūsų kultūros sudėtinė dalis. Chorai mobilizuoja ir jungia žmones aktyviai kūrybinei veiklai, vienija jų mintis, jausmus ir valią. Jie nuo senų laikų buvo galingas ginklas prieš išnaudojimą, politinę ir socialinę priespaudą. Chorai, plačiai populiarindami pasaulio tautų liaudies dainas, klasikų ir šiuolaikinių kompozitorių kūrinius, atlieka didelį vaidmenį žmonių meninio – muzikinio auklėjimo baruose, padeda kultūringai praleisti laisvalaikį, daro žmonių gyvenimą daug įdomesnį ir turtingesnį. Mūsų tautos istorija rodo, kad nė vienas stambesnis kultūrinis renginys neapsieitas be choro. Chorai buvo įvairių švenčių, žymių istorinių datų ir svarbių politinių įvykių minėjimo puošmena.
Mišraus choro „Žemaičiai“ pradžių pradžia, nueitas kelias ir ateities planai
Šio Telšių kultūros centro choro pradžių pradžia – 1977 m. Tuometiniam vyrų chorui „Žemaičiai“, kuris 1994 m. buvo reorganizuotas į mišrųjį, vadovavo prieš kelerius metus į Amžinybę išėjęs Alfridas Bulkauskas. Prieš dešimtmetį chorvedžio pareigas pradėjo eiti Gintaras Vaitkaitis. Tiek prieš 35-erius metus, tiek šiandien balsingųjų moterų ir vyrų skaičius chore neviršija 40-ies. Šiuo metu kolektyvą sudaro 35 įvairių profesijų choristai: medikai, kultūros darbuotojai, pedagogai, valstybės tarnautojai, kultūros meno žymūnai bei kt. „Žemaičiai“ pasakojo repetuojantys dukart per savaitę, tačiau kiekvienas didesnis renginys, festivalis ar konkursas reikalauja dažnesnių susitikimų ir ilgesnių repeticijų valandų. Choristai tikino negailintys savo laisvo laiko, sveikatos, asmeninių lėšų ir aukojantys pabuvimus su šeima. O vardan ko? Dėl to, kad juos visus traukia daina, kuri taurina dvasinį pasaulį.
G. Vaitkaitis džiaugėsi nuolatiniu naujų vėjų choro gyvenime dvelksmu, kurį dažniausiai įneša Žemaitijos kolegijos Telšių fakulteto studentai, pamilę chorinį skambesį. „Ne paslaptis, kad chorinė kultūra turi tendenciją nykti. Ji nėra itin populiari tarp jaunimo. Kiekvienas laikmetis diktuoja madą įvairiose srityse, neaplenkdamas ir muzikos. Mes stengiamės kuo sparčiau judėti į priekį, atsižvelgdami į naujoves, o jos ir pritraukia jaunąjį gražaus balso savininką“, – mintimis dalijosi chorvedys. Tačiau „Žemaičių“ vadovas žemai galvą lenkia veteranams – ilgamečiams choro dalyviams, koja kojon su daina žengiantiems ne vieną dešimtį metų, t. y. J. Reinienei, V. Urnikienei, G. Šapienei, A. Gaudiešiui, A. Svirušiui, J. Venclovienei, V. Buivydavičienei, D. Ališauskienei, V. Girčiui, Z. Antušaitienei ir kt.
35-ąjį veiklos jubiliejų minintys choristai klausytojų ausis malonina liaudies dainomis, klasikinės ir sakralinės muzikos skambesiu. Tačiau nevengia ir naujovių, muzikinių ieškojimų, pritaikytų šiandienos klausytojui. Choro vadovas, sudarydamas kolektyvo atliekamų kūrinių repertuarą, patirties semiasi iš kelionių, nuolat domisi chorinės muzikos naujovėmis, dalyvauja chorvedžių seminaruose ir pan.
Lietuvių chorinę kultūrą propaguojantys kolektyvo „Žemaičiai“ choristai – nuolatiniai Telšių rajono, apskrities bei Lietuvos dainų švenčių dalyviai. Veiklos jubiliejų mininčio choro nariai Telšių visuomenei organizuoja jau tradicinius koncertus „Rudens paletė“ ir „Žiemos mozaika“. „Žemaičiai“ įvardijo ir vieną mėgstamiausių renginių – kas dvejus metus vykstantį A. Jasenauso sakralinės muzikos festivalį. „Tai mūsų choro vairas“, – teigė chorvedys G. Vaitkaitis. Telšiškių veiduose nušvinta šypsenos prisiminus pavasarį sostinėje, Šv. Kotrynos bažnyčioje, vykusį koncertą Kaziuko mugės ir Žemaičių dienos proga. Tądien kraštiečiai sulaukė itin didelio klausytojų palaikymo ir gausių aplodismentų. Telšiškių kolektyvas noriai dalyvauja ir miestelių bei kaimelių bažnyčiose rengiamuose sakralinės muzikos koncertuose. „Kartais į tokio pobūdžio renginius važiuojame iš asmeninių lėšų, aukodami savo brangų laisvą laiką. Visa tai – vardan meilės dainai“, – kalbėjo choro seniūnė Vida Urnikienė. Balsingieji Telšių kultūros centro choro nariai savo krašto vardą garsina bei chorinę muziką propaguoja ne vien Lietuvoje, bet ir už jos ribų. „Žemaičiai“ jau septynis kartus dalyvavo Šiaurės Baltijos šalių chorų festivalyje. Šis įspūdingas muzikinis renginys šiemet vyko Suomijos sostinėje – Helsinkyje. Neskaitant įvairių konkursų, festivalių, šventinių pasirodymų, choristai kasmet organizuoja koncertines keliones į svečias šalis. Pabuvota Vokietijoje, Šiaurės Italijoje, Prancūzijoje, Islandijoje bei kt. O apie per 35-erius muzikavimo metus sukauptą laimėjimų bagažą nėra ko ir kalbėti. Jų – ne vienas ir ne dešimt. Jų – visa galybė.
Pastaruoju metu choro „Žemaičiai“ dainininkai nesnaudžia. Telšiškiai intensyviai ruošiasi gruodžio 8 d. Žemaitės dramos teatre vyksiančiam kolektyvo 35-erių veiklos metų paminėjimo koncertui. Žiūrovams bus padovanota nauja muzikinė programa su skambiomis išdaigomis, tačiau bus nepamiršti ir visų pamėgti kūriniai. Jubiliatų pagerbti atvyks dainos broliai ir sesės iš Naujosios Akmenės (mišrus choras „Cementininkas“, vad. M. Girskienė), Rietavo, Mažeikių ir Plungės kultūros centrų atstovai.
Nutilus šventės šurmuliui, „Žemaičiai“ vėl kibs į darbus – ruošis prieš respublikinę Dainų šventę vyksiančiam Lietuvos chorų reitingavimo konkursui.
Choristų ir jų vadovo mintys apie chorą
„Dirbti su tokiais itin skirtingais žmonėmis nėra lengva. Man ypač svarbu repeticijų lankymo grafikas. Choras – lyg fortepijonas. Pabandykite pagroti be vieno klavišo. Sudėtinga. Nepaisant įvairių sunkumų, viską atperka galutinis rezultatas – dainos skambesio grožis. Visus choristus myliu ir gerbiu. Šis kolektyvas – mūsų visų bendras projektas, kurio tikslas – puikus rezultatas“, – kalbėjo vadovas G. Vaitkaitis.
„Malonu, kad chorinė muzika suteikia galimybę save išreikšti dvasine prasme. Daina dovanoja kasdienių rūpesčių atoslūgį, teigiamas emocijas, kurias skleidžiame savo klausytojams“, – teigė choro prezidentas Raimondas Bagdonas.
„Žemaičiuose“ aš – naujokė ir džiaugiuosi būdama kolektyvo dalimi. Sukurti kažką naujo ir tai parodyti žmonėms – nuostabus jausmas. Juk vien tik natos ant popieriaus garso neišleidžia“, – mintimis dalijosi choristė Jurga Balnienė.
„Ne vienerius metus draugauju su chorine muzika. Esu laiminga, kad galiu dainuoti šiame chore, kadangi dainuojant nuslūgsta nuovargis, pasimiršta bėdos, pailsi kūnas ir siela“, – džiūgavo dainininkė Jūratė Beržinienė.
„Nuo pat pirmos repeticijos susirgau choriniu dainavimu. Repeticijose vyksta kūrimo procesas: vadovas lipdo kūrinį, moko mus, „kankina“, tad būna visko: ir nusivylimų, ir nepasitenkinimų. Bet kai kūrinys po truputį pradeda skambėti, viskas užsimiršta, matomas įdėto darbo rezultatas, prasideda mėgavimasis muzika. Visą darbą vainikuoja koncertai, kuriuose vadovo rankų mostai geba valdyti mūsų širdžių plakimą“, – chorvedžiui gražių žodžių negailėjo Laima Ežerskienė.
„Žemaičių“ choristai džiaugiasi kasmetine Telšių r. savivaldybės parama koncertinėms kelionėms į užsienio šalis organizuoti. Ne naujiena, kad Telšių r. savivaldybės meras Vytautas Kleiva – buvęs ilgametis šio choro narys, tad jis skiria ypatingą dėmesį buvusiems kolegoms.