
Telšių rajono sodininkų bendrijos „Putinas“ gyventojas, vaikštinėdamas naujai sutvarkytais Ilgio ežero takeliais, pasukęs į šalia esantį miško keliuką nustėro: pakelėje pūpsojo didžiulės krūvos atliekų.
Aurelija SERVIENĖ
Atliekomis užteršė mišką
Vyriškis stebėjosi šiukšlintojų poelgiu: miško keliuke pusės kilometro atstumu kas keletas metrų išmėtyta daugybė didžiulių raudonų maišų, prikimštų įvairiausių atliekų: butelių, statybinių medžiagų, rūbų ir kt.
Sodininkų bendrijos gyventojas pasakojo, jog miške paliktas šiukšles pastebėjo dar ankstyvą pavasarį, tačiau manė, kad jas į maišus surinko švarinimosi akcijos „Darom“ dalyviai ir netrukus viskas bus išgabenta. Deja, nieko panašaus! Maišai išgulėjo keletą mėnesių! Ir jei ne pilietiškas rajono gyventojas, ko gero, atliekos ten ir būtų likusios…
„Telšių ŽINIOS“ nuvyko į vietą ir miško keliuke suskaičiavo per 20 didžiulių maišų atliekų.
Atliekomis pasirūpino
Apie miške rastas šiukšles pranešėme valstybės įmonės Valstybinių miškų urėdijos Telšių regioninio padalinio gamtotvarkos specialistei Editai Lydienei. Ji „Telšių ŽINIAS“ informavo, jog Telšių rajono savivaldybės administracija pasirūpins šių atliekų išvežimu.
Telšių rajono savivaldybės administracijos Aplinkos ir civilinės saugos poskyrio ekologė Kristina Jankauskienė taip pat į pranešimą apie pažeidimą sureagavo ir atsakė, kad atliekos nurodytoje vietoje surinktos – pasirūpinta jų sutvarkymu.
Nustatyti pažeidėjo nepavyko
Aplinkos apsaugos departamento prie Aplinkos ministerijos viešųjų ryšių specialistė Ieva Krikštopaitytė informavo, kad vos tik gavus „Telšių ŽINIŲ“ pranešimą apie miške rastas atliekas Aplinkos apsaugos departamento prie Aplinkos ministerijos pareigūnai nuvyko į nurodytą vietą. Atlikus patikrinimą buvo nustatyta, kad šiukšlės į gamtinę aplinką išmestos valstybinėje žemėje, miško keliuko apsaugos juostoje.
Deja, nustatyti pažeidėjo nepavyko, todėl atliekos pripažintos bešeimininkėmis. Kadangi, kaip minėta, šiukšlės išmestos valstybinėje žemėje, apie situaciją buvo informuota Telšių rajono savivaldybės administracija.
„Mūsų turimais duomenimis, šiuo metu atliekos jau yra surinktos ir bus išvežtos į Jėrubaičių sąvartyną“, – teigė I. Krikštopaitytė.
Gavę pranešimą apie netinkamai tvarkomas atliekas, aplinkosaugininkai kaskart vyksta apžiūrėti nelegalių sąvartynų (šiukšlynų) ir bando rasti įrodymų bei nustatyti atliekų šeimininką. Dažniausiai padeda šiukšlėse aptikti seni dokumentai. Tokiu atveju, kai pavyksta nustatyti atliekų savininką, yra taikomos poveikio priemonės. Tai yra piniginė bauda ir privalomasis nurodymas sutvarkyti atliekas. Visos galimos baudos yra numatytos Administracinių nusižengimų kodekso 247 straipsnyje (baudos dydis priklauso nuo atliekų kiekio).
Tada, kai savininko nustatyti nepavyksta, yra informuojamas žemės savininkas, kuris privalo sutvarkyti šiukšles. Jeigu žemė priklauso valstybei – sutvarkyti užterštą teritoriją įpareigojama Savivaldybė. Šiais atvejais, kai nenustatomas atliekų savininkas, atliekos yra laikomos bešeimininkėmis.
2018 m. šalies mastu buvo gauti 486 pranešimai apie netinkamą atliekų tvarkymą. 2017 m. – 469 pranešimai, 2016 m. – 411.
Pernai gautų pranešimų apie netinkamai tvarkomas atliekas duomenys pagal regionus: Alytus – 24, Kaunas – 72, Klaipėda – 45, Marijampolė – 17, Panevėžys – 26, Šiauliai – 43, Utena – 13, Vilnius – 246.
ar bus kam nors tvarkyti siuksles