Lietuvos gyventojai kviečiami įvertinti ne anksčiau kaip 2022 m. šalyje modernizuotus daugiabučius, o vienam iš jų skirti „Metų renovacijos projekto“ titulą. Konkurse dalyvaujantys daugiabučiai turi savitas istorijas, bet juos vienija bendri bruožai – sumažėjęs šilumos energijos suvartojimas, estetika bei juose pagerėjusi gyvenimo kokybė.
„Matome, kad konkretūs gyventojų pavyzdžiai įkvepia kitus, todėl „Metų renovacijos projekto“ konkursas yra puiki galimybė supažindinti visuomenę su geriausiais pavyzdžiais, tuo pačiu pamatyti, kam visuomenė teikia prioritetą, kad ateityje priimdami sprendimus galėtume geriausiai atliepti žmonių poreikius“, – pasakoja Aplinkos projektų valdymo agentūros (APVA) Pastatų energinio taupumo departamento vadovė Gintarė Burbienė.
Gyvenamųjų daugiabučių modernizacija savivaldybėse prasidėjo 2013 m. – iki šiol atnaujinti 3528 pastatai ir 1407 yra renovuojami šiuo metu. Susidomėjimas renovacija itin išaugo po praėjusiais metais kilusios energetikos krizės, kai aktualus tapo šilumos energijos taupymas. Taip pat svarbu atsiminti, kad modernizuoto būsto vertė pakyla bei išsprendžiamos įvairios estetinės problemos. APVA primena, kad šiuo metu vis dar galiojantys du kvietimai atnaujinti gyvenamuosius daugiabučius ir gauti valstybės paramą.
„Nors energijos kainos šią žiemą buvo ženkliai didesnės, tačiau konkurse dalyvaujančių daugiabučių gyventojų istorijos rodo, kad jų suvartojimas ir sąskaitos už šildymą vis tiek lieka mažesnės nei iki renovacijos, kai šildymo kainos buvo ženkliai mažesnės“, – sako G. Burbienė.
Dalyvaujančių daugiabučių istorijos unikalios ir įkvepiančios
„Kiekvienas iš rinkimuose dalyvaujančių daugiabučių savaip nusipelnė šios nominacijos. Stengiamės parodyti ir platų galimų atnaujinimo priemonių spektrą, kuris yra pritaikomas pagal kiekvieno daugiabučio gyventojų poreikius. Turime pavyzdžių, kur daugiabučių renovacija vykdoma kartu su miesto vyriausiuoju architektu, kitur renovuoti beveik visi miestelio daugiabučiai, gerieji pavyzdžiai įkvepia. Kitur prasčiausias daugiabutis po renovacijos tampa mažiausiai suvartojančiu energijos gyvenamuoju namu visame rajone. Kiekviena istorija unikali ir įdomi, norime parodyti kuo platesnį vaizdą, ne tik didmiesčius, bet ir mažesnius miestus“, – teigia G. Burbienė.
Apie konkurse dalyvaujančius projektus žmonės galės sužinoti nuo balandžio 7 d. Facebook paskyroje „APVA daugiabučių modernizavimas“ ir naujienų portale, kuriame vyks atviras balsavimas.
Kokius kriterijus verta turėti omenyje?
Prieš balsavimą APVA Pastatų energinio taupumo departamentas skatina įsigilinti į visas istorijas, įvertinti ne tik pastato estetiką, bet ir kokią naudą gyventojams teikia renovuotas pastatas.
„Modernizacija turi ne vieną privalumą, tai ne tik estetinis fasadas ar mažiausios sąskaitos už šildymą. Skatiname įvertinti visus kriterijus, tokius kaip energinis efektyvumas, atsinaujinančių energijos šaltinių diegimas, draugiškumas aplinkai, bendruomeniškumas ir bendras gatvės, rajono ar net miesto vaizdas. Šie kriterijai prisideda prie ilgalaikės gyventojų ir šalies gerovės, ekonomikos konkurencingumo stiprinimo bei šalies klimato kaitos mažinimo įsipareigojimų vykdymo“, – sako G. Burbienė.
Ji teigia, kad nors daugiabučių atnaujinimas yra itin svarbus visai valstybei, tačiau jo privalumus labiausiai pajaučia būtent namo gyventojai. Dėl šios priežasties, balsuojantys asmenys skatinami nepamiršti pasirūpinti ir savo gyvenamojo daugiabučio renovacija.
Atviro balsavimo metu trys daugiausiai skaitytojų balsų surinkę projektai bus apdovanoti APVA įsteigtais prizais. Geriausius įgyvendintus projektus kviečiami rinkti visi Lietuvos gyventojai – balsavimas už kandidatus vyks balandžio 21-27 d., o laimėtojai bus paskelbti balandžio 28 d.
Straipsnio autorė: Kotryna Grušauskaitė