Ši vasara ypač palanki ilsėtis prie vandens telkinių. Vienas iš žinomiausių Telšių rajono ežerų – Lūkstas. Jį vertina ir mėgsta ne tik telšiškiai, bet ir kitų rajonų gyventojai. Tačiau yra vienas BET: žmonėms, susiruošusiems ramiai pailsėti ežero prieigose, dažnokai tenka keisti kryptį – pakrantėje šurmuliuoja įvairių sąskrydžių dalyviai, o ant kelio pasitinka saugos tarnybų darbuotojai arba bilietus reikalaujantys pirkti kasininkai. Sudėtinga suprasti, kuri paplūdymio dalis privati ir mokama, kuri – valstybinė. Už kokias paslaugas poilsiautojai privalo mokėti, kokios jiems priklauso nemokamai ir kodėl paplūdimyje gausu šiukšlių.
Prie Lūksto ežero „Telšių ŽINIAS“ palydėjo Varnių seniūnijos seniūnas Rolandas Bružas.
Seniūnas ypač nustebo, kad redakciją pasiekia žmonių nuogąstavimai dėl Lūksto pakrančių priežiūros, esą tai – nebūti dalykai: šiukšlės iš konteinerių išvežamos kiekvieną antradienį. Jas renka viešuosius darbus atliekantys darbininkai. Pastarieji dar nupjauna žolę, šiek tiek išvalė miško.
„Dėl šiukšlinimo kiek kalti ir patys žmonės. Jei kiekvienas mūsų besilankantis gamtoje paliktų švarią vietą, iškart atrodytų tvarkingiau. Dėl persirengimo kabinų neneigiu, jų tikrai nėra. Seniūnija neturi lėšų joms įrengti, tačiau iš rėmėjų jau gavau pažadą – kitąmet jos turėtų stovėti. Pernai buvo dvi persirengimo kabinos, bet patys poilsiautojai jas išdraskė“, – kalbėjo seniūnas. Pašnekovas prasitarė, kad paplūdimyje reikia naujo tualeto – senieji jau visai apgriuvę. Kaip tik šiuo metu vyksta darbai, ruošiama vieta tualetui statyti.
R. Bružas tikino, kad žmonės bet kurią dieną atvykę prie Lūksto ežero gali nemokamai maudytis, statyti palapines, naudotis suoliukais, stovėjimo aikštelėje palikti automobilius ir pan. „Nebent paplūdymio valdoje vyksta koks masinis renginys, bet toks būna tik kartą metuose. Tada visa erdvė yra aptverta, be bilieto čia niekas neįeina. Tam mes iš Telšių r. savivaldybės Kultūros skyriaus gauname leidimą. Patys tikrai nesugalvojame, kad neįleisime žmogaus. Tačiau šalia esančioje privačioje zonoje už paslaugas tikrai imamas mokestis. Ten nemokamai žmonės gali tik maudytis, mat ežero ir jos pakrantės privatizuoti negalima. Išimtis – jeigu ten vyksta renginiai, tada valda būna aptverta, ir tam jie turi visišką teisę“, – pasakojo R. Bružas.
Panašiai kalbėjo ir „Varnių piras“ direktorius, Telšių rajono savivaldybės tarybos narys Egidijus Bagdonas. Pasak 5 ha prie Lūksto šeimininko, šiemet prie ežero buvo tik pora renginių, dėl kurių buvo užtverta visa – valstybinė ir privati – teritorija, parduodami bilietai. Tai „Bliuzo naktys“ ir „Baikerių blūds“, jiems esą buvo gauti leidimai iš Savivaldybės, suderinta su seniūnija. „Mes mokame mokesčius, tvarkome teritoriją, atsiskaitome už vandenį, elektrą, šiukšlių išvežimą. Viskuo leidžiame naudotis poilsiautojams. Už tai neimame jokio mokesčio, nors įstatymai leistų rinkti pinigus ir už mūsų teritorijoje įrengtą paplūdimį,“ – teigė E. Bagdonas.
Pasak E. Bagdono, neseniai tapusio Telšių rajono savivaldybės Tarybos nariu, kai „Varnių piro“ teritorijoje vyksta sąskrydžiai ar šiaip renginiai, tada neišvengiamai daugiau žmonių vaikšto ir valstybinėje žemėje prie ežero, todėl palaikyti tvarką būtina. „Tada būtina reguliuoti eismą. Juk ir mieste, kai vyksta renginiai, yra uždaromos gatvės. Reikia palaikyti tvarką. Įsivaizduokite, intensyvų eismą mieste. Kas būtų, jei nebūtų nei šviesoforų, nei policininkų. Taip ir čia,“ – ieškojo palyginimų verslininkas ir pridūrė, kad tokie signalai redakciją pasiekia iš pavydo, nes žmonės esą linkę matyti tik minusus, o dažnai juos dar ir sukuria, tačiau niekada nemato pliusų.