Šeštadienį kartu su Politinių kalinių ir tremtinių Telšių skyriaus atstovais, kuriems vadovauja R. Chmieliauskienė, ir Telšių tremtinių choru ir jo vadove M. Ulkštinaite važiavome į Ariogalos Dubysos slėnyje vykusį Lietuvos tremtinių, politinių kalinių ir laisvės kovų dalyvių sąskrydį „Su Lietuva širdy“.
Džiaugiamės, kad buvome įtraukti į renginio programą ir diskusijų palapinėje turėjome progą pristatyti Telšių Žemaitės gimnazijos – Alos Mingėlienės auklėtinių sukurtą filmą „(NE)vaikiški žaidimai“ apie pokariu, 1947–1949 m., gimnazijoje veikusią pogrindinę organizaciją, kurią sudarė gimnazistai Z. Jaška, E. Benikas, A. Česnauskas, A. Chmieliauskas, V. Norkus, V. Martinavičius, Telšių mokytojų seminarijos auklėtiniai A. Būta, J. Kučinskas, A. Kabalinskas. Nariai slapta spausdino ir per Vasario 16-ąją platino atsišaukimus, ragino rajono gyventojus neprisidėti prie sovietų valdžios, nebendradarbiauti. Vaikinai pagal RTFSR (t. y. Rusijos) Baudžiamojo kodekso du straipsnius 58-1A (Tėvynės išdavimas) ir 58-11 (grupinė antisovietinė veikla) buvo nuteisti 10 metų katorgos darbų Kazachstano ir Vorkutos lageriuose…
Renginys paliko didžiulį įspūdį, nes vienoje vietoje pamatyti tiek patriotiškai nusiteikusių senolių, jų vaikų ir anūkų dar neteko… Šventė prasidėjo eisena, šv. Mišiomis, po jų visi pasklido po aikštę, galėdami pasirinkti širdžiai mielą veiką, renginį ar reginį. Kadangi lankėmės pirmą kartą, domino viskas: pabuvojome rajonų delegacijų susitikimų erdvėje, pasiklausėme jungtinio tremtinių choro koncerto, lankėmės partizanų gyvenimo rekonstrukcijos stovykloje, klausėmės pasakojimų, apžiūrėjome miško brolių ginkluotę, asmeninius daiktus, platintą spaudą, aplankėme palapinę su šių laikų karine amunicija supažindinusiais kariais, apžiūrėjome lauko parodą apie visos Lietuvos partizanų apygardų veiklą.
Palapinėje „Misija Sibiras“ mus maloniai nustebino uždegantis jaunų žmonių pasakojimas apie šių metų misiją į Kazachstano platybėse buvusius lagerius, kuriuose kalėjo ir gimnazistai Algimantas Ch., Evaristas, Povilas, Jurgis, Algirdas ir Algimantas B. Bendravome su buvusia gimnaziste Giedre Lingyte. Mergina davė tvirtą pažadą, kad šiais mokslo metais aplankys mūsų gimnaziją ir papasakos savo įspūdžius ir išgyvenimus, patirtus misijoje. Labai jos lauksime.
Diskusijų palapinėje klausėmės LK viršilos E. Kuckailio knygos „Laiškai iš Varviškės“ pristatymo, dalyvavome LR Seimo narių A. Ažubalio, L. Kasčiūno ir Ž. Pavilionio diskusijose „Kodėl Lietuvai reikia istorinės atminties politikos“ , apžiūrėjome parodą „Laisvųjų testamentai“.
Sujaudino sutikto dar 1941 metais ištremto 89 metus einančio tremtinio Vinco Karvelio iš Naisių pasakojimas apie savo patirtus išgyvenimus ir liūdesį, kad šiais metais dar nė vieno savo likimo brolio nesutikęs, nors rankoje laikomos lentelės su užrašu vargiai nepastebėtum. Nuliūdino ir tremtinės, paprašiusios nufotografuoti prie stilizuoto kryžiaus su tremties vieta, prisipažinimas, kad jau treti metai vis atvažiuojanti ir besitikinti ką pažįstamo iš tos vargo vietos sutikti. Deja… Užtat visai šalia būriavosi pulkelis likimo brolių. Jų veiduose švytėjo šypsenos, atrodė, kad nei karštis, nei prabėgę metai jiems nepavaldūs.
Buvome laimingi, kad sutikome ir Pietų Lietuvos partizanų vadų J. Vitkaus-Kazimieraičio ir A. Ramanausko-Vanago ryšininką Juozą Jakavonį, gyvą tų tragiškų įvykių liudininką.
Prekybos miestelyje užtrukome prie palapinės, kur prekiauta patriotiniais leidiniais, vartėme, pirkome sau ir mokiniams parodyti, ragavome giros, žirnių, kareiviškos košių, klausėmės žmonių labai šiltai sutikto dainininko V. Šiškausko dainų, džiaugėmės besisukančiomis dalyvių poromis aikštėje. Nei metų naštos, nei skausmo, nei vargo lyg nebūta… Karštį žmonės irgi labai išradingai malšino: kas ledus laižydami, kas medžio paunksmėje įsitaisę šnekučiavosi, kas Dubysoje pliuškenosi. Jaunimas net tinklinio varžybose dalyvavo, vaikai smagiai krykštavo ir renginiui suteikė gyvą liudijimą, kad šie susitikimai turi prasmę, bei garantavo gražų tęstinumą.
Po pietų nusprendę vykti, nes kelias tolimas, visi sustojo bendrai nuotraukai. Bet argi jaunatviškas širdis nutildysi… Autobuse netilo gražios lietuviškos dainos ir klegesys.
Ačiū už pilietiškumo pamoką renginio organizatoriams, nepailstančioms ir kiekvienam savo rūpestį, gerą nuotaiką ir širdies gerumą dovanojusioms kelionės metu Reginai Chmieliauskienei ir Mildai Ulkštinaitei.
Telšių Žemaitės gimnazijos mokytoja Vilija VAIČIULIENĖ