Feisbuko „Telšių ŽINIŲ“ paskyroje skaitytojų paprašius pasidalyti nuotraukomis, kaip jie paminėjo Lietuvai svarbią datą – Vasario 16-ąją, sulaukta nemažai gražių iniciatyvų. Telšiškiai dalijosi akimirkomis iš įvairių vykusių minėjimų, koncertų, sporto renginių, kelionių, demonstravo meninius gebėjimus.
Daugiausia patiktukų surinko Žemaitės gimnazijos komandos nuotrauka, kurioje Vasario 16-oji paminėta Paryžiuje ir Strasbūre. Ten gimnazistai, lydimi istorijos mokytojos Vilijos Vaičiulienės, išvyko laimėję konkursą „Euroscola“, kurį organizuoja Europos Parlamentas (EP).
„Euroscola“
Kiekvienos Europos Sąjungos šalies moksleiviai turi galimybę dalyvauti „Euroscola“ renginiuose, t. y. aplankyti EP būstinę Strasbūre ir dalyvauti jaunimo debatuose ir balsavime ES klausimais, modeliuojant realaus EP darbą. Programos tikslas yra supažindinti jaunimą su EP darbu, skatinti domėjimąsi ES vykstančiais procesais ir pateikti gilesnį Europos, kaip visumos, vaizdą. Debatai vyksta anglų ir prancūzų kalbomis, o juose dalyvauja per 500 moksleivių (16–18 metų) iš ES valstybių narių ir kandidačių. Atrankas vykdo ES šalyse narėse esantys Europos Parlamento biurai.
Nuo 2019 metų Lietuvoje nebeliko atskirų konkursų „Euroscola“ – į renginį kviečiamos geriausiai pasirodžiusios projekto „Mokyklos – Europos Parlamento ambasadorės“ (MEPA) mokyklų ir gimnazijų komandos, kurios visus mokslo metus stengėsi integruoti medžiagą apie ES į mokomąjį procesą, organizuoti renginius, skirtus ES tematikai, ir švenčia Europos dieną.
Visus metus Žemaitės gimnazijos MEPA komanda įgyvendino įvairias veiklas, daug dirbo prie pagalbos ukrainiečiams, rengė susitikimus su Telšių trečiojo amžiaus universitetu, Europos dienai paminėti organizavo akcijas mieste, parodas, konferencijas. Jau kelinti metai šalia mokyklos žydi gimnazistų įkurtas gėlynėlis „mėlyna/geltona“.
Mokinių emocijos
Laimėjusi kelionę į Strasbūrą Žemaitės gimnazijos bendruomenė nutarė pasinaudoti puikia proga ir kartu aplankyti Paryžių. Mokiniai liko sužavėti šio miesto rotuše, muziejais, aikštėmis, Panteonu, perėjo seniausią Paryžiaus tiltą, pamatė Dievo Motinos katedrą, apsilankė Šekspyro bibliotekoje. Grožėjosi miesto panorama pakilę į Triumfo arkos viršų, o vakarą užbaigė prie Eifelio bokšto ir kt. Įveikta 18 kilometrų pėstute, nepamirštami įspūdžiai ir noras grįžti atgal į Paryžių.
Vasario 16 dieną šventiškai nusiteikę ir pasidabinę Lietuvos trispalve telšiškiai vyko į geležinkelio stotį, iš kurios pradėjo savo kelionę į Strasbūrą.
Europos Parlamente
Mokiniai pasakojo, jog atvykę į EP buvo suskirstyti į grupes pagal skirtingos spalvos apyrankes. Auditorijoje, kur sėdi europarlamentarai, išklausė EP prezidentės Robertos Metsolos kalbą ir pradėjo diskusiją apie miškų kirtimą.
Vėliau svečiavosi Fabienne Keller, EP narė ir buvusi Strasbūro merė. Po pietų telšiškiai klausėsi trumpos paskaitos apie Europos institucijų veikimo principą ir pradėjo darbo plenarinėje sesijoje simuliaciją.
Moksleiviai dalyvavo debatuose, o vėliau ir balsavo. Debatai vyko tradiciniu principu, dalis susirinkusio jaunimo turėjo pasisakyti prieš miškų kirtimą, dalis – už, o likusi dalis negalėjo pateikti vienareikšmiškos nuomonės. Išgirdę visus nuomones pagrindžiančius argumentus priėjo prie balsavimo etapo. Renginys baigėsi sėkmingai įvykdžius simuliaciją ir pasisėmus daug naudingos patirties.
„Telšių ŽINIŲ“ inf.