
Netrukus iš valstybės saugomų gamtos paveldo objektų sąrašo bus išbrauktas botaninis gamtos paveldo objektas, ypač svarbus mūsų krašto praeities įvykiams atminti. Tai legendomis apipinta Tado Blindos pušis, kadaise augusi Byvainės miške.
2016 m. „Telšių ŽINIOSE“ rašėme apie nugriuvusią Tado Blindos pušį, kad turtingai istorinei praeičiai verkiant reikia dėmesio. Tuomet miškininkai pažadų negailėjo, tikino, kad nėra jokių kliūčių rasti ir paskirti kitą Tado Blindos pušį. Tiek nedaug tereikėjo, kad turizmo traukos objektas būtų išsaugotas, o mūsų kraštas būtų turtingesnis vienu unikaliu objektu!
Deja, per trejus metus taip nieko ir neįvyko… O rezultatas graudus: rugsėjo mėnesį istorinis medis bus pašalintas iš valstybės saugomų gamtos paveldo objektų sąrašo.
Aurelija SERVIENĖ
Istorija
Vos keletas kilometrų nuo Telšių, Ubiškės girininkijoje, Byvainės miške, kadaise augo Tado Blindos pušis, buvo įrengta atokvėpio vieta. Vietiniai tikėjo, kad prigludę prie šio medžio pasisems energijos ir sulauks norų išsipildymo. Deja, pušis nuvirto ir niekas nepasistengė jos prikelti.
Blindos pušies ypač gaili vietiniai gyventojai, tikintys šios vietos stiprumu, medžio galia, skleidžiama energija.
Kažkada ši vieta buvo ypač lankoma turistų, tačiau šiandien
istorinis kampelis grimzta užmarštin…
Tegu legendos sklando
VĮ Valstybinių miškų urėdijos Telšių regioninio padalinio gamtotvarkos specialistė Edita Lydienė patikino, kad situaciją apie Blindos pušį aiškinosi su Ubiškės girininku.
Pasak specialistės, pušies virtėlis vis dar tebėra. Vietos gyventojai kitaip tos vietovės ir nevadina kaip „prie Blindos pušies“.
„Matyt, artimiausiu metu situacija nesikeis – tegu legendos sklando… Ir tik kai nunyks dabartinė atokvėpio vieta, lauko baldai, sunyks pušies virtėlis, – bus pristatyta visuomenei kita pušis“, – sakė E. Lydienė.
Sunykę objektai bus išbraukti
Gamtos paveldo objektų sąrašuose Blindos pušis įrašyta 585-uoju numeriu. Ji priskiriama botaniniams gamtos paveldo objektams.
Valstybės saugomų teritorijų tarnybos prie Aplinkos ministerijos vyr. specialistas Giedrius Mikalauskas „Telšių ŽINIAS“ informavo, kad kaip tik šiuo metu yra parengtas aplinkos ministro įsakymo „Dėl naujų valstybės saugomų gamtos paveldo objektų paskelbimo, jų ribų planų patvirtinimo, sunykusių valstybės saugomų gamtos paveldo objektų išbraukimo ir aplinkos ministro 2002 m. gruodžio 20 d. įsakymo Nr. 652 „Dėl valstybės saugomų gamtos paveldo objektų sąrašo patvirtinimo“ pakeitimo ir papildymo“ pakeitimo“ projektas, tačiau jis užstrigęs Aplinkos ministerijos Teisėkūros skyriuje.
„Rugpjūčio paskutinę savaitę organizuosime pasitarimą, ir tikimės, kad naujas gamtos paveldo objektų sąrašas bus patvirtintas šių metų rugsėjo mėnesį. Bus paskelbta 15 naujų gamtos paveldo objektų ir išbraukti aštuoni sunykę, tarp jų ir Tado Blindos pušis“, – situaciją aiškino G. Mikalauskas.
Blindos pušį lankė 2009-aisiais
Visi gamtos paveldo objektai yra periodiškai inventorizuojami. Pasak vyr. specialisto, apie gamtos paveldo objektus, esančius valstybiniuose parkuose, informacijos turima daugiau, jie yra dažniau inventorizuojami. O gamtos paveldo objektai, esantys nesaugomose teritorijose, inventorizuojami rečiau, pagal galimybes. Gaunama informacijos ir iš fizinių asmenų, miškininkų, seniūnijų.
„Prie Tado Blindos pušies paskutinį kartą teko lankytis 2009 m. rugpjūčio 13 d., gavus informacijos, kad vandalai suniokojo jos kamieną – kirviu nukapojo žievę“, – pasakojo G. Mikalauskas.
Sunykę arba sunaikinti gamtos paveldo objektai iš valstybės saugomų gamtos paveldo objektų sąrašo yra išbraukiami (iš savivaldybių saugomų – taip pat). Sąrašas paprastai tikslinamas kartą per metus, sukaupiama informacija, įvertinami gauti pasiūlymai, gauta informacija, siūlomi objektai aplankomi, išmatuojami, aprašomi, gaunamas žemės sklypų, kuriuose yra siūlomi objektai, savininkų sutikimas skelbti saugomais ir kt. Paruošiama medžiaga ir rengiama nauja teisės akto (ministro įsakymo „Dėl valstybės saugomų gamtos paveldo objektų sąrašo patvirtinimo“) redakcija.
2018 m. buvo paskelbta 19 naujų gamtos paveldo objektų ir išbraukti trys sunykę.
Nieko nežinojo
„Telšių ŽINIOMS“ pasiteiravus Žemaitijos turizmo informacijos centro direktorės Jurgitos Armalienės, ar negaila dėl tokio Blindos pušies likimo, ji tikino apie tai nieko nežinanti. Nors, pasak direktorės, ši vieta nėra gausiai lankoma turistų, tačiau jos nereikėtų nuvertinti, priešingai – reikėtų išsaugoti ir joje plėtoti veiklą. Kas anksčiau ir buvo žadėta pačių miškininkų.
J. Armalienė viliasi, jog dar nėra per vėlu legendomis apipintą istorinį medį išsaugoti valstybės saugomų paveldo objektų sąraše, o tą vietą padaryti turistams patrauklesnę.