
2021 metų lapkričio 30 dieną įsigaliojo nauja Telšių rajono savivaldybės Karolinos Praniauskaitės viešosios bibliotekos organizacinė struktūra ir naujas pareigybių sąrašas. Pradėjus domėtis, kokių permainų sulaukė ši įstaiga, išlindo įdomi detalė: Karolinos Praniauskaitės viešosios bibliotekos direktoriaus pavaduotoja, atliekanti bibliotekos direktoriaus funkcijas, Vida Urnikienė įsakymu patvirtino skirtingą, negu su meru buvo suderinta, organizacinę struktūrą ir pareigybių sąrašą.
Prieš pusantrų metų su rajono vadovu pareigybių sąrašą ir struktūrą derinusi, o vėliau į vaiko auginimo atostogas išėjusi Jolanta Sutkutė (dabar Kaubrienė) „Telšių ŽINIOMS“ teigė, jog V. Urnikienė visus metus bibliotekoje tvarkėsi kaip norėjo ir jos nuomonės neklausė, nesitarė, nors kaip pavaduotoja turėjo tęsti direktorės pradėtą darbą jai nesant, tačiau pasinaudojo proga ir pakeitė užduotą įstaigos vadovės kryptį.
Antanas NEKRAŠIUS
Kitas pareigybių sąrašas
2021 m. rugsėjo 7 d. Karolinos Praniauskaitės viešosios bibliotekos direktoriaus pavaduotoja, atliekanti bibliotekos direktoriaus pareigas, V. Urnikienė pasirašė įsakymą, kuriuo patvirtinta nauja, nuo lapkričio 30 d. įsigaliojusi, bibliotekos organizacinė struktūra ir pareigybių sąrašas. Tačiau ji skiriasi nuo 2020 m. liepos 3 d. su Telšių rajono savivaldybės meru Kęstučiu Gusarovu suderintos organizacinės struktūros. Ją su rajono vadovu derino ir ruošė šiuo metu vaiko auginimo atostogose esanti Karolinos Praniauskaitės viešosios bibliotekos direktorė J. Kaubrienė.
V. Urnikienės įsakymu patvirtinta organizacinė struktūra ir pareigybių sąrašas nuo J. Kaubrienės su meru suderinto skiriasi keliomis pozicijomis: V. Urnikienės variante palikta 0,5 vairuotojo etato (su meru suderintoje struktūroje buvo 1), atsirado papildomi 0,5 darbuotojo ir valytojų 1,5 etato (jų su meru suderintoje struktūroje nebuvo). Taip pat 0,5 padidintas Suaugusiųjų skaitytojų aptarnavimo skyriaus etatas (buvo suderinta 0,5 etato, o V. Urnikienės įsakyme patvirtintas 1 etatas). 0,25 padidintas Buožėnų filialo vyr. bibliotekininko etatas (buvo suderinta 0,5 etato, V. Urnikienės įsakyme – 0,75 etato).
Buvo derinta, bet ar tikrai?
Įdomu, ar meras K. Gusarovas žino, kad už jo nugaros buvo pakeista Karolinos Praniauskaitės viešosios bibliotekos organizacinė struktūra ir naujas pareigybių sąrašas? Mat V. Urnikienė, tvirtindama įsakymą, nurodė, jog rėmėsi 2020 m. liepos 3 d. mero pritarimo organizacinei bibliotekos struktūrai raštu. Tačiau tai, kas patvirtinta, ir tai, kas buvo suderinta, skiriasi.
Rajono vadovo klausėme, ar V. Urnikienė, tvirtindama bibliotekos organizacinę struktūrą bei pareigybių sąrašą, kuris skiriasi nuo suderinto su juo, neviršijo savo įgaliojimų.
Atsakyti į žurnalistų užduotą klausimą meras pavedė Telšių rajono savivaldybės administracijos Teisės ir administravimo skyriaus vedėjo pavaduotojai Nidai Audinytei. Pasak jos, Karolinos Praniauskaitės viešosios bibliotekos direktoriaus pavaduotoja, atliekanti bibliotekos direktoriaus funkcijas, V. Urnikienė, 2021 m. rugsėjo 7 d. įsakymu patvirtinusi bibliotekos organizacinės struktūros schemą ir pareigybių sąrašą, neviršijo Telšių rajono savivaldybės tarybos sprendimu nustatyto didžiausio leistino darbuotojų (47 etatai), dirbančių pagal darbo sutartis, etatų skaičiaus.
Teisės ir administravimo skyriaus vedėjo pavaduotoja N. Audinytė „Telšių ŽINIOMS“ teigė, jog įgaliojimų V. Urnikienė taip pat neviršijo, kadangi pagal įstatymą turi teisę tvirtinti biudžetinės įstaigos struktūrą ir pareigybių sąrašą, neviršijant nustatyto didžiausio leistino pareigybių skaičiaus, o teisės aktuose nustatyto įpareigojimo šią struktūrą suderinti su meru ar savininko teises ir pareigas įgyvendinančia institucija nėra.
Prieš išeidama į nėštumo ir gimdymo, o vėliau ir vaiko auginimo atostogas, J. Kaubrienė Karolinos Praniauskaitės viešosios bibliotekos organizacinę struktūrą bei pareigybių sąrašą su meru derino remdamasi LR kultūros ministro įsakymu patvirtintomis rekomendacijomis. Taigi, ar, V. Urnikienei keičiant jau suderintą su meru struktūrą, nereikėjo jos vėl su juo derinti? Jei ne – kodėl ją reikėjo derinti 2020 m. liepos 3 d.?
„Kaip anksčiau rašėme, teisės aktuose nustatyto įpareigojimo bibliotekos vadovui šią struktūrą suderinti su meru ar savininko teises ir pareigas įgyvendinančia institucija nėra, – aiškino Teisės ir administravimo skyriaus vedėjo pavaduotoja N. Audinytė. – LR kultūros ministro patvirtintose Bibliotekos valdymo tobulinimo rekomendacijose numatyta, kad „bibliotekos pareigybių sąrašą ir organizacinę struktūrą tvirtina bibliotekos vadovas, raštu suderinęs su bibliotekos savininko teises ir pareigas įgyvendinančia arba valstybės ar savivaldybės, kaip viešosios įstaigos dalininkės (savininkės), turtines ir neturtines teises įgyvendinančia institucija ar jos valdymo organu, jei bibliotekos nuostatai nenumato kitaip“. Bibliotekos nuostatai numato, kad bibliotekos vadovas tvirtina bibliotekos organizacinę struktūrą ir pareigybių sąrašą pagal bibliotekos savininko teises ir pareigas įgyvendinančios institucijos nustatytą didžiausią leistiną pareigybių skaičių.“
Bet kodėl tą struktūrą reikėjo derinti su meru anksčiau? „Visas bibliotekos organizacinės struktūros pertvarkos procesas buvo derinamas su steigėju, kuris į Darbo grupę, Darbuotojų atrankos komisiją buvo delegavęs atstovus ir, be abejo, strateginiai minėtos pertvarkos aspektai buvo derinami su meru ir kitais Savivaldybės bei Administracijos vadovais“, – atsakė N. Audinytė.
J. Kaubrienė: pavaduotojas turi tęsti vadovo pradėtą darbą
Taigi, kaip galime suprasti, nei meras, nei Savivaldybės administracija priekaištų dėl V. Urnikienės pakeistos struktūros neturi. O kaip vaiko auginimo atostogose esanti direktorė – J. Kaubrienė?
„Pavaduotoja Vida Urnikienė visus metus tvarkėsi kaip norėjo, mano nuomonės neklausė, nesitarė, todėl ir aš nesikišau, nors kas kiek laiko pasiekdavo informacija, kad struktūra keičiama ne taip, kaip buvo numatyta ir suderinta raštu su bibliotekos steigėju, – „Telšių ŽINIOMS“ teigė J. Kaubrienė. – Teisės aktai, kuriais vadovaujantis atliekami struktūriniai pakeitimai, šią dieną nėra pasikeitę ir tie patys tebegalioja mano pavaduotojai. Todėl raštiškas suderinimas, vadovaujantis Bibliotekų valdymo tobulinimo rekomendacijų 17 punktu, yra būtinas. Rengdamasi struktūriniams pokyčiams atsakingai vadovavausi teisės aktais. <…> Dar, be teisės aktų, yra ir moralinė pusė – gerbti vadovo pradėtą darbą ir jam nesant jį tęsti, o ne griauti. Dabar pasinaudojus proga buvo pakeista įstaigos direktoriaus užbrėžta bibliotekos kryptis.“
V. Urnikienė: „Bibliotekos organizacinė struktūra nesikeitė, keitėsi tik pareigybių lygmenyje“
Karolinos Praniauskaitės viešosios bibliotekos direktoriaus pavaduotojos, atliekančios bibliotekos direktoriaus pareigas, V. Urnikienės klausėme, kodėl pagal 2021 m. rugsėjo 7 d. įsakymą patvirtinta organizacinė struktūra ir pareigybių sąrašas skiriasi nuo 2020 m. liepos 3 d. su Telšių rajono savivaldybės meru suderintos struktūros ir pareigybių sąrašo bei dėl kokių priežasčių minėtu įsakymu buvo pakeistos aukščiau išvardytos penkios pareigybių pozicijos.
„Visas bibliotekos organizacinės struktūros pertvarkos procesas vyko ir vyksta vadovaujantis teisės aktų nustatyta tvarka bei atsižvelgiant į steigėjo nurodymą nedidinti maksimalaus etatų skaičiaus ir darbo užmokesčio fondo asignavimų, – „Telšių ŽINIOMS“ tvirtino V. Urnikienė. – Bibliotekos organizacinės struktūros pokyčius lėmė daugelis objektyvių veiksnių: visų pirma teisinių nuostatų, įstatymų kaita (LR darbo kodeksas, LR kultūros ministerijos įsakymai), iškilo į prioritetinę sritį darbuotojų išsilavinimas, nacionalinius projektus įgyvendinant naujų paslaugų diegimas, kontrolės-audito rekomendacijos tobulinti bibliotekos valdymą keičiant organizacinę struktūrą ir stiprinant vadybos funkcijas struktūriniuose padaliniuose.“
Anot direktoriaus pavaduotojos, atliekančios bibliotekos direktoriaus funkcijas, atsižvelgiant į visas objektyvias įstaigos organizacinės struktūros pokyčių aplinkybes ir darbo organizavimą, įtaką darančias aplinkybes bei įvykdžius darbuotojų atrankos ir pasiūlymų komisijos darbą buvo priimti sprendimai dėl grupės darbuotojų, dirbančių bibliotekoje, atleidimo. „Bibliotekoje dirba 57 darbuotojai, 2021 m. gruodžio 30 d. vykdant bibliotekos organizacinės struktūros pertvarką atleisti 5 darbuotojai, – kalbėjo V. Urnikienė.
– Keičiant bibliotekos organizacinę struktūrą keičiasi darbuotojų darbo sutarties sąlygos, jungiasi struktūriniai padaliniai, įteisinamas bibliotekos mokymo centras su specialistais edukacinei veiklai atlikti. Todėl viešosios bibliotekos darbuotojams įteikti pranešimai apie darbo sutarties sąlygų keitimą. Ir darbuotojai patys nuspręs, sutikti ar nesutikti dirbti pakeistomis darbo sutarties sąlygomis, pateikdami bibliotekos direktoriui savo sprendimą raštu.“
Į klausimą, kodėl V. Urnikienė pareigybių sąraše paliko 0,5 vairuotojo etato (nors su meru suderintoje struktūroje buvo 1), sukūrė papildomus 0,5 darbuotojo ir valytojų 1,5 etato (jų su meru suderintoje struktūroje nebuvo), taip pat vietoje numatyto 0,5 Suaugusiųjų skaitytojų aptarnavimo skyriaus etato patvirtino 1 etatą bei 0,75 Buožėnų filialo vyr. bibliotekininko etato vietoje suderinto 0,5 etato, atsakė: „Bibliotekos organizacinė struktūra nesikeitė, ta pati (administracija, 4 skyriai, 28 filialai) tiek suderinta 2020 m. liepos 3 d. su Telšių rajono savivaldybės meru, tiek patvirtinta bibliotekos direktoriaus 2021 m. rugsėjo 7 d. įsakymu. Keitėsi tik pareigybių lygmenyje. Bibliotekos organizacinės struktūros pertvarkos procese, pavyzdžiui, derinant su Telšių rajono savivaldybės administracijos atstovais nutarta atsisakyti valymo paslaugos, ne atleisti, o palikti dvi valytojas, kad tvarkytų bibliotekos patalpas keturiuose aukštuose.“
Ir nelogiška turėti vairuotoją pilnu etatu, jei nėra ką vežioti. Normalios algos nepasiūlysi. O už pusę etato tikrai rasi, kuris kitu laiku pats užsidirbs. Ar nebus tas vairuotojas koks jau artimas labai, kad taip nesutampa interesai
Vyras direktorės, vairuotojas užtai ir pyksta…