Telšių miškų urėdijos rekreacijos objektas „Žvėrinčius“ – gausiai lankomas objektas. Gyventojai čia gali susipažinti su laukiniais žvėrimis, paukščiais, atsipalaiduoti, pabūti tyrame ore.
Greta šio gamtos kampelio, turinčio būti ramybės oaze, įsikūrė sodyba „Miško žiedas“, kuri nuomojama įvairioms progoms. Tarp dviejų miško glūdumoje esančių objektų įsižiebė nesantaika: „Žvėrinčiaus“ gyventojai trokšta ramybės, „Miško žiedo“ klientai – linksmai švęsti.Kuri pusė teisi, paliekame spręsti skaitytojams.
Pirmasis Telšių rajono Laukstėnų kaime įsikūrė VĮ Telšių miškų urėdijos rekreacijos objektas „Žvėrinčius“. Po kelių metų visoje Lietuvoje populiaraus objekto panosėje komercinę veiklą pradėjo vystyti sodyba „Miško žiedas“.
Regis, „Žvėrinčiaus“ kaimynystė komerciniam objektui naudinga: lengviau rasti miško glūdumoje esančią sodybą – reikia vadovautis informaciniais ženklais, nurodančiais, kur yra rekreacijos objektas.
Kad „Miško žiedas“ galimai naudojasi „Žvėrinčiaus“ populiarumu, galime pasvarstyti ir paskaitę sodybos interneto svetainėje teikiamą informaciją: „Sodyba „Miško žiedas“ yra įsikūrusi Telšių rajone, Laukstėnų kaime, šalia Žemaitijos simboliu vadinamo „Žvėrinčiaus“. Čia galite pamatyti ir Žemaitijos herbo simbolį meškiną Timofėjų. Natūralios gamtos mylėtojai galės aplankyti „Žvėrinčių“ ir pasigrožėti, kaip gyvena laukinės gamtos gyventojai…“ Prie šios informacijos pateikiama ir „Žvėrinčiuje“ gyvenančio meškino nuotrauka.
Matavo triukšmą
Telšių visuomenės sveikatos centro (VSC) Visuomenės sveikatos saugos kontrolės skyriaus vedėjos Dalios Norvaišienės teigimu, š. m. rugsėjo 28 d. Telšių VSC gavo skundą dėl triukšmo, sklindančio iš sodybos ,,Miško žiedas“.
„Pagal gautą skundą, buvo atlikta operatyvioji kontrolė. Telšių VSC Visuomenės sveikatos saugos kontrolės skyriaus specialistė kartu su Nacionalinės visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijos Klaipėdos skyriaus specialiste nuvyko atlikti triukšmo matavimų. Triukšmo matavimai buvo atlikti greta esančios sodybos (,,Žvėrinčiaus“) gyvenamojoje aplinkoje ir miegamajame kambaryje. Matuota du kartus – veikiant triukšmo šaltiniui (minėtoje sodyboje ,,Miško žiedas“ vykstant renginiui) ir neveikiant triukšmo šaltiniui. Pagal Nacionalinės visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijos Klaipėdos skyriaus akustinio triukšmo matavimo protokolus, triukšmo ribiniai dydžiai atitiko Lietuvos higienos normos HN 33:2007 ,,Akustinis triukšmas. Triukšmo ribiniai dydžiai gyvenamuosiuose ir visuomeninės paskirties pastatuose bei jų aplinkoje“ reikalavimus“, – teigia Telšių VSC specialistė.
P. Dabrišius: Triukšmas kenkia gyvūnijai
„Žvėrinčiaus“ įkūrėjas ir puoselėtojas Petras Dabrišius patvirtino, kad triukšmas, sklindantis iš sodybos, buvo matuotas specialiu matuokliu, tačiau garso kolonėlės tuo metu esą buvo sodybos viduje ir rezultatai neparodė tiesos.
„Kai vysta vestuvės, svečiai su niekuo nesiskaito: galvoja, kad kaimas, miškas, visi numirę, nieko nėra, išneša garso kolonėles į lauką, šaudo fejerverkus. Paukščiams, žvėrims triukšmas ypač kenkia. Įsivaizduokite, ką toks triukšmas reiškia apuokui, kuris girdi 15 kartų geriau, nei šuo!“ – teigia P. Dabrišius.
Anot „Žvėrinčiaus“ šeimininko, problema būtų ne tokia opi, jei sodybos nuomininkai elgtųsi drausmingiau ir negrotų muzikos lauke.
Anot P. Dabrišiaus, žvėreliams ir paukšteliams kenksminga gyventi greta triukšmingo objekto: gamtininkas įtaria, kad praėjusiais metais dingęs lūšiukas buvo papjautas susierzinusių žvėrių.
Arčiausiai sodybos yra meškinas Timas, kuris, anot „Žvėrinčiaus“ puoselėtojo, dėl didelio garso tampa nervingas, viduriuoja.
P. Dabrišius baiminasi, kad dėl triukšmingos kaimynystės gali negauti Europos Sąjungos paramos lūšims: „Nustatys, kad lūšims nesudarome tinkamų sąlygų, ir negausime finansavimo.“
Nuomonės
Telšių miškų urėdijos urėdo pavaduotojas Arvydas Jokužys mano, kad išeities iš susidariusios situacijos nėra: „Sodybos gi neuždarys, o žvėrims ausinių neuždėsi. Žmonės įkūrė sodybą, investavo pinigų. O koks balius vyksta be triukšmo?“
Telšių rajono aplinkosaugininkas Alfredas Zaveckas mano, kad triukšmas sklinda ne tik iš sodybos, bet ir iš ekskursijų, kurios lanko „Žvėrinčių“. Jis sako, kad nesantaiką tarp „Žvėrinčiaus“ ir „Miško žiedo“ gali užgesinti tik triukšmo matavimas: „Kiek girdėjau, triukšmas buvo matuotas, bet pažeidimų nerasta.“
Perspėjimas nerašyti straipsnio
Paskambinus „Miško žiedo“ interneto svetainėje nurodytu telefonu, atsiliepė vyriškis. Jis prisistatė esąs sodybos savininkas Arūnas. Vyras kalbėjo, kad triukšmas, sklindantis iš sodybos, buvo pamatuotas, o rezultatai atskleidė, kad leidžiamos ribos nėra viršijamos.
Triukšmui matuoti vyriškis sakė išleidęs nemažai pinigų: samdė muzikantą Mantą Servą (redakcijos žiniomis, vyrai yra draugai), kuris grojo gyvai, taip pat specialistą iš Klaipėdos, kuris aparatu matavo sklindantį triukšmą. Jis teigė, kad, išnuomojęs sodybą, nuomininkų nepalieka vienų: vyras teigė, kad kitame, greta esančiame pastate jis praleidžia ištisą parą ir kontroliuoja, kad nebūtų triukšmaujama, šaudomi fejerverkai.
„Kai pradėjau nuomoti, po kiekvienų vestuvių nešdavau didžiules „terbas“ Dabrišiui. Paskui trūko kantrybė“, – nervingai kalbėjo pašnekovas.
Paklaustas, ar P. Dabrišius tas „terbas“ paimdavo, Arūnas ištarė, kad pokalbis tikriausiai įrašinėjamas, ir pasakė, kad „terbų“ nenešė ir kad jų niekas neėmė. Paklaustas, kodėl paneigė savo paties žodžius, pašnekovas atkirto, jog turįs teisę keisti savo nuomonę.
Tiesa, sodybos savininku prisistatęs asmuo perspėjo, kad „Telšių ŽINIOS“ nerašytų straipsnio – esą jei tai padarysime, mums pasibaigs taip pat, kaip kitam laikraščiui, palietusiam šią temą…
Atsakomybė už triukšmavimą
Telšių apskrities vyriausiasis policijos komisariatas (VPK) informuoja, kad triukšmo rodiklis yra skaičiuojamas pagal formulę, yra trys rodikliai: dienos triukšmo (fiksuojamas nuo 6 iki 18 val.), vakaro triukšmo (nuo 18 iki 22 val.) ir nakties triukšmo (fiksuojamas nuo 22 iki 6 val.).
Lietuvos Respublikos Administracinių teisės pažeidimų kodekso 42 straipsnis nustato atsakomybę už Lietuvos Respublikos triukšmo valdymo įstatymo (Žin., 2004, Nr. 164-5971) ir kitų teisės aktų, reglamentuojančių triukšmo valdymą, pažeidimus. Administracinių teisės pažeidimų kodekso 42 straipsnyje nustatyta, kad „Lietuvos Respublikos triukšmo valdymo įstatymo ir kitų teisės aktų, reglamentuojančių triukšmo valdymą, nevykdymas ar pažeidimas užtraukia baudą šaltinio valdytojams nuo dviejų šimtų iki vieno tūkstančio litų. Tokie pat veiksmai, padaryti asmens, bausto administracine nuobauda už šio straipsnio pirmojoje dalyje numatytą pažeidimą, užtraukia baudą nuo vieno tūkstančio iki dviejų tūkstančių litų.“
„Pagal Telšių rajono savivaldybės tarybos 2006 11 16 sprendimą Nr. 464 „Dėl triukšmo prevencijos vykdymo priemonių patvirtinimo“ 12 straipsnį, triukšmo šaltinių skleidžiamo triukšmo matavimus atlieka Telšių visuomenės sveikatos centras ar kita organizacija pagal Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro nustatytą higienos normą HN 33-1:2003 „Akustinis triukšmas. Leidžiami lygiai gyvenamojoje ir darbo aplinkoje. Matavimo metodikos bendrieji reikalavimai.“ Telšių rajono savivaldybės tarybos 2008 06 26 sprendimu Nr. T1-255 policijos komisariatui buvo perduotas triukšmo matuoklis. Iki šios dienos policijos komisariatas neturi specialisto, galinčio matuoti triukšmą“, – informuoja Telšių aps. VPK.