Lietuvos fitoterapijos sąjunga įsteigta 2016 metų gegužės 27 dieną. Ją įkūrė trys farmacininkai: Ovidijus Vyšniauskas, Edvardas Kazlauskis ir Kęstutis Beržinis.
Trumpa priešistorė
Sąjungos vadovas Ovidijus nuo mažų dienų augo gamtos apsuptyje Anykščių rajone, sunkia liga nesirgęs, o nesunkius negalavimus močiutė gydė žolėmis. Nuo dešimtos klasės jau žinojo, kad studijuos farmaciją tuometiniame Kauno medicinos universitete, kur dėstomas farmacinės botanikos ir farmakognozijos kursas bei gausybė su medicina susijusių disciplinų. Dar besimokydamas mokykloje dvejus metus Vilniuje studijavo „Neakivaizdinėje vaistažolininkų mokykloje“.
Labiausiai iš trijulės žolėmis galvą sau ir kitiems pramušęs provizorius Edvardas, kilęs nuo Tverų. Šioje srityje jis jaučiasi itin gerai, lyg žuvis vandeny – vaistininko žinojimą gilino Barselonos universitete, o ir šiaip žvitri jo akis nepraslysta pro pasaulines fitoterapijos žinias, kurios būtinos kasdien konsultuojant pacientus, prispirtus net labai sunkių ligų.
Trečiam „broliui“ provizoriui Kęstučiui itin svarbūs senelių, gyvenusių Laukuvos apylinkėse, naudoti gyduoliai, kurių veiksmingumą šiandien pripažįsta mokslas. Pvz.: paprastoji poniabudė („žemės taukai“), baltoji brienė, Žemaičiuose parstapu šaukiama, žiemą prilaužyti paprastųjų aviečių ūgliai ir t. t. Jie vėl pasiruošę mus iš ligos glėbio traukti…
Fitoterapijos sąjunga
Edvardas abu kolegas gerai pažinojo ir bendram pomėgiui juos subūrė. Tada jauniausias kolega Ovidijus po penkerių metų bendrystės, darbo vaistažolių gamykloje, ėmėsi iniciatyvos steigti Lietuvos fitoterapijos sąjungą, jungiančią bendraminčius, kad įprasmintų vaistažolių vartojimą žmonėms gydyti. Iki įsteigimo veikiančios ir fitoterapiją propaguojančius specialistus vienijančios asociacijos nebuvo. Juo labiau dar ir šiandien fitoterapija nėra oficiali (įteisinta) gydymo sistema. Be viso to, juridinis vienetas pagelbėtų keliaujant biurokratiniais keliais, nes be „užnugario“ labai greitai atsitrenktume į sieną ir nieko nepešę liktume vieni su žolėmis. Sąjungos tikslas yra suvienyti fitoterapeutus, žolininkus, žoliautojus (ūkininkus) ir jiems prijaučiančius asmenis, organizuoti mokslines-praktines konferencijas, kvalifikacijos kėlimo kursus, dalyvauti kuriant augalinių produktų sudėtis, padėti tobulinti jau sukurtas formules tam, kad išvengtume netinkamų sąveikų tarp augalinių žaliavų ekstraktų, suteikti pacientams galimybę kreiptis ir gauti profesionalią konsultaciją dėl jau paskirtų ar reikalingų augalinių preparatų, įvertinant galimas sąveikas su sintetiniais vaistais ir (arba) kitais augaliniais produktais.
Iki šios dienos spaudoje, interneto platybėse ir net leidiniuose apie augalus rašo, kalba labai daug skirtingų specialistų, kurie nepraleidžia progos užsiminti ir apie vaistažoles ar kitus terapinį poveikį turinčius augalus. Vis daugėja mitybos specialistų, kurie, nesuprasdami fitoterapijos principų, dėsto savo idėjas, viską matydami per maisto prizmę. Deja, dažnas jų kalba labai skirtingai apie tuos pačius augalus ir juos neretai vadina skirtingais, kartais net nebevartotinais vardais. Dažnai klaidingai minima, kad gydymo ar profilaktikos tikslais galima naudoti tik tam tikrą ribotą augalų rūšių kiekį. Tai labai klaidina žmones; taip gimsta mitai. O kur dar „google gydytojas“? Manome, kad sumaištis dėl vaistažolių vartojimo draudimų ir leidimų turėtų pasibaigti, nes per artimiausią dešimtmetį planuojama įstatymu įteisinti fitoterapiją. Gal tada viskas lengviau sukris į savas vėžes.