
Pastaruoju metu pacientų gydymas sunkiai įsivaizduojamas be kineziterapijos, kuri tampa viena iš kompleksinio gydymo sudedamųjų dalių. Rugsėjo 8-ąją minima Pasaulinė kineziterapijos diena, kai prisimenami šios profesijos atstovai ir jų indėlis gerinant žmonių sveikatą.
Telšiškis kineziterapeutas Laurynas Pocius apie savo darbą sako: „Kineziterapeutas nėra mechanikas, kuris pacientui viską sutvarko. Jis labiau vairavimo instruktorius, kuris lydi žmogų sveikimo keliu, moko jį susitvarkyti su savo problema ir gyventi visavertį gyvenimą.“
Su kineziterapeutu kalbėjome apie darbo specifiką, žmonių įpročius ir kelius, vedančius į sveiką gyvenimą.
Monika GIRDVAINĖ
Įgyvendino savo norą
Kineziterapeutu 32-ejų telšiškis L. Pocius dirba dešimt metų. Šią profesiją specialistas teigė atradęs gana atsitiktinai. Paauglystėje aktyviau sportu pradėjęs užsiimti jaunuolis įsitraukė į šią veiklą, rūpinosi savo fizine sveikata, o kai baigiant mokyklą reikėjo dėliotis ateities planus, mintys pakrypo link kineziterapijos.
„Mane domino chemija, biologija, kas buvo reikalinga kineziterapijos studijoms, tad stodamas kitų pasirinkimo variantų net nesvarsčiau. Nelabai daugiau save kur mačiau. Tada kineziterapija buvo gana naujas dalykas, informacijos buvo minimaliai, tad besimokant šios specialybės Šiaulių kolegijoje ši sritis mane dar labiau sužavėjo, norėjosi papildomai gilinti žinias“, – prisiminė L. Pocius.
Baigęs studijas jaunas specialistas keletą metų dirbo Šventojoje, vėliau Palangoje esančiuose reabilitacijos centruose, kol galiausiai nusprendė grįžti į gimtuosius Telšius ir karjerą tęsti šiame mieste.
Pastaruosius šešerius metus kineziterapeutas L. Pocius dirba privačiai, savo kabinete. Toks darbas, anot jo, reikalauja nemažai atsakomybės, tačiau taip pat suteikia naudos ilgalaikėje perspektyvoje.
„Žmogus ateina su problema ir tikisi, kad specialistas ją išspręs, tačiau ne visada iš karto pavyksta padėti, būna visokių situacijų. Bendraudamas su žmogumi gauni klausimų, ieškai atsakymų, pats tobulėji gilindamas savo žinias seminaruose.
Manau, kad žmogus visą gyvenimą turi išlikti smalsus, domėtis, judėti pirmyn. Medicinoje retai kada būna, kad šimtu procentų žinotum, ko reikia vienam ar kitam pacientui. Tai yra individualu. Kažkam pavyko padėti, kažkam galbūt ne, o žinias gilinti tiesiog būtina. Iš savęs esu norintis tobulėti, besidomintis savo sritimi, daug ties tuo dirbu. O kai pacientai sugrįžta – man tai įrodymas, kad einu teisingu keliu“, – kalbėjo L. Pocius.
Pacientų požiūris keičiasi
Dažniausiai į telšiškį kineziterapeutą kreipiasi žmonės, turintys stuburo problemų, kenčiantys nuo juosmens, kaklo, pečių juostos skausmų, pasitaiko turinčių kelių problemų.
Specialisto teigimu, dažnu atveju šias būkles nulemia blogi gyvenimo įpročiai – mažas judėjimas, antsvoris, poilsio trūkumas, netaisyklinga mityba ir kt.
„Tokios problemos neatsiranda per dieną, tad dažnai norint pagerinti situaciją prireikia ilgesnio laiko tarpo. Žinoma, kiekvienas nori greito rezultato. Neretai pacientams lengviau išgerti tabletę, nei kasryt daryti mankštą. Taip jau yra, kad kineziterapijoje sveikimo procesas dažnai būna ilgas ir reikalaujantis ne tik specialisto, bet ir paties žmogaus pastangų“, – pažymėjo kineziterapeutas.
L. Pocius džiaugiasi, kad bėgant metams pacientų požiūris po truputį keičiasi į gerąją pusę. Atsiranda vis daugiau besirūpinančių savo sveikata, pirmenybę teikiančių sveikai mitybai, mankštai. Pacientai pradeda suprasti, kad nebeužtenka kartą ar kelis per metus apsilankyti pas kineziterapeutą masažo. Jie patys prašo parodyti pratimus, įsitraukia į sveiką gyvenseną.
„Sportu ir sveika gyvensena žmones stengiuosi užkrėsti savo pavyzdžiu, pateikdamas elementariausius pavyzdžius, kaip į savo dienotvarkę įtraukti daugiau judesio, nebūtinai skiriant daug laiko. Siūlau į darbą eiti pėsčiomis, o ne važiuoti automobiliu, vietoje telefono „skrolinimo“ išeiti pasivaikščioti ar užsiimti kitokia aktyvia veikla. Kiekvieno atsakomybė rūpintis savo sveikata“, – įsitikinęs pašnekovas.
Akcentuoja judėjimo svarbą
L. Pocius teigia, kad jam darbe labai svarbus artimas, malonus bendravimas su pacientu. Tai įvertina ir patys pacientai, kurie negaili gerų žodžių ir rekomendacijų.
„Gero specialisto statusas įpareigoja pateisinti iškeltus lūkesčius. Bet kineziterapeutas nėra mechanikas, kuris pacientui viską sutvarko iš karto. Jis labiau vairavimo instruktorius, kuris lydi žmogų sveikimo keliu, moko jį susitvarkyti su savo problema ir gyventi visavertį gyvenimą. <…> Dirbu mėgstamą darbą, kuris, rodos, niekada nenusibos. Man visada yra malonu padėti žmogui, matyti jo pasikeitusius įpročius, pagerėjusią savijautą. Atgalinis ryšys yra labai svarbus. Tai motyvuoja dirbti, tobulėti, gilinti žinias“, – apie darbe labiausiai džiuginančius dalykus kalbėjo L. Pocius.
Su žmona Andromeda tris dukras auginantis aktyvus telšiškis judėjimo ir sveikos gyvensenos svarbą stengiasi perduoti ir savo atžaloms.
Šeimos poilsis dažniausiai būna aktyvus – keliaujant, lankantis renginiuose, iškylaujant ar vaikščiojant pamėgtose vietose.
„Dabar toks laikas, kai mes labai patogiai gyvename – turime telefonus, kompiuterius, televizorius, kurie leidžia mums nieko neveikti. Galime neiti į parduotuves, daiktus užsisakyti tiesiog internetu, net maistą atveža į namus. Bet reikia su savimi dirbti. Ir mums su žmona būna sunkių dienų, kai norisi tingėti, bet suimame save į rankas, išeiname pasivaikščioti ir aplanko visai kita nuotaika. <…> Judėjimas – tai ne tik veikla. Moksliškai įrodyta, kad mums judant išsiskiria hormonai, pakeliantys nuotaiką, išsiskiria medžiagos, mažinančios skausmą, suteikiančios energijos. Judėdami gauname daug gerų dalykų. Tik nereikia jo įsivaizduoti kaip bausmės“, – skatindamas gyventi aktyviau teigė L. Pocius.