Kaip ir kasmet, taip ir šiemet meninio žodžio mylėtojai vasarį pradėjo skaitovų konkursu. Telšių rajono savivaldybės administracijos Švietimo, kultūros, sporto ir jaunimo reikalų skyrius kartu su Žemaitės dramos teatru šio mėnesio 12-ąją dieną pakvietė visus raiškiojo žodžio entuziastus į Telšių menų inkubatorių išrinkti pačių geriausių rajono skaitovų. Šiais metais neplanuota gripo epidemija pakišo koją, tad konkursas vyko truputį vėliau nei įprasta.
Nepaisant visų ligų ir drėgno oro, į konkursą susirinko Telšių „Germanto“, „Atžalyno“, „Ateities“, Kaunatavos, Pavandenės, Janapolės, Viešvėnų pagrindinių, taip pat Tryškių Lazdynų Pelėdos, Nevarėnų, Luokės ir Žarėnų „Minijos“ vidurinių mokyklų bei VšĮ Vincento Borisevičiaus, Telšių Žemaitės, „Džiugo“ ir Varnių Motiejaus Valančiaus gimnazijų skaitovai. Juos vertino įvairialypė komisija: rašytojas Steponas Algirdas Dačkevičius, Telšių Vincento Borisevičiaus kunigų seminarijos prefektas Andriejus Sabaliauskas, Žemaitės gimnazijos abiturientė Goda Žukauskaitė, „Kranto“ pagrindinės mokyklos lietuvių kalbos ir literatūros mokytoja Rita Šilanskienė, komisijai vadovavo Žemaitės dramos teatro režisierė Laimutė Pocevičienė.
Konkursas išlaikė savo tradicinę formą – jis vyko dviem etapais: pirmieji skaitė mažieji skaitovai (5–8 klasių mokiniai), po to vyresnieji (9–12 klasių skaitovai). Šis meninio žodžio renginys iš kituose rajonuose vykstančių tokių renginių išsiskiria pasirenkamais tekstais. Turbūt nebūna nė vieno skaitovų konkurso, kuriame neskambėtų žemaitiškai skaitomas kūrinys. Visgi reikėtų atkreipti dėmesį į mokiniams parenkamus tekstus. Daug įtikinamiau skamba kūrinys, kuriame skaitovas išsako savo požiūrį į jam aktualius dalykus, kuriame kalba apie jam rūpimas problemas ar tiesiog dalijasi savo patirtimi. Bet telšiškiai išlieka ištikimi žemaičių tarmei, todėl šiais metais nugalėjo žemaitiškus tekstus skaitę mokiniai.
Pirmąsias vietas pelnė ir Mažeikiuose regioniniame skaitovų konkurso ture Telšiams atstovaus Pavandenės pagrindinės mokyklos šeštokas Modestas Basys bei „Džiugo“ gimnazijos antrokas Matas Gimbutas. Palinkėkime jiems sėkmės ir kad liežuvis nepakištų jiems kojos! Antrąsias, trečiąsias vietas šiame konkurse laimėjo Telšių „Ateities“ pagrindinės mokyklos septintokė Monika Kaunaitė, „Germanto“ pagrindinės mokyklos šeštokė Aušrinė Kaminaitė, Žemaitės gimnazijos trečiokė Gabija Lėverytė bei šios gimnazijos abiturientas Jonas Urvakis. Pasak komisijos, jiems visiems truputėlį pritrūko sėkmės ir drąsos, o galbūt antradienis – ne jų laiminga diena. Nors prizininkais paskelbti net šeši mokiniai, šis skaitovų renginys nustebino ir kiek nuliūdino mažu dalyvių skaičiumi – vos dvidešimt vienas skaitovas abiejose amžiaus grupėse.
Labai smalsu, iš kur kyla tokia problema? Kas skatina nemeilę konkursui: gal mokytojai nebeturi tam laiko ar neranda tuo besidominčių vaikų, galbūt yra ne visai patenkinti vertinimu, ar tiesiog nebemato prasmės meninio žodžio ugdymo tradicijai?! O gal kaltas mažėjantis mokyklinio amžiaus vaikų skaičius, ar vis labiau prieinamos techninės – kompiuterinės pramogos užgožia gimtojo žodžio meilę?! Kad ir kaip ten bebūtų, kartais pamirštame tai, kas svarbiausia: kasdieniniame gyvenime pagrindinė žmonių komunikavimo priemonė – balsas. Jis gali būti įtaigus, tylus ar emocionalus, lankstus ar bespalvis, tačiau balsas padeda bendrauti su kitu žmogumi ir pasiekti norimą tikslą. Kalbėjimas scenoje skiriasi nuo kasdieninio kalbėjimo gyvenime. Tą viešąjį kalbėjimą, kuriam reikalingas specialus pasirengimas, vadiname scenos kalba. Šios kalbos pagrindas – prasminga, vieša ir įtikinama šneka. Būtent meninio žodžio ugdymo pradmenis ir formuoja skaitovų konkursas. Ir svarbiausia čia – ne komisija, ne vertinimai, o kiekvieno mokytojo sukauptas ir į savo ruoštą mokinį įdėtas meninės kalbos įgūdžių bagažas bei skatinamas noras kalbėti apie tai, kas skaitovui svarbu, įdomu ir nepaprasta!