Gyventojai, nusprendę renovuoti savo daugiabutį namą, gali pasinaudoti įvairiapuse valstybės parama. Daugiabučių energinį efektyvumą didinančioms priemonėms ir atsinaujinantiems energijos šaltiniams diegti valstybė skiria finansinę paramą. Butų savininkams, turintiems teisę gauti kompensacijas už šildymą, visos renovacijos išlaidos padengiamos 100 proc. Be to, gyventojams suteikiama galimybė pasinaudoti kreditais su lengvatinėmis palūkanomis.
Norint pasinaudoti 30 proc. finansine parama modernizacijai, svarbu įgyvendinti pagrindinę sąlygą – renovuotas daugiabutis turi pasiekti ne žemesnę nei C energinio efektyvumo klasę. O pasirinkusieji įdiegti specifines energinį efektyvumą gerinančias priemones gali pasinaudoti ir papildoma 10 proc. parama. Projekto parengimo, administravimo ir statybos techninės priežiūros vykdymo išlaidos visiems gyventojams padengiamos 100 proc.
Nusprendę pasirinkti gamtai draugiškus sprendimus – atsinaujinančius energijos šaltinius – gali tikėtis 30 proc. kompensacijos šilumos siurbliams, saulės kolektoriams bei saulės jėgainėms įdiegti. Šios priemonės padeda gyventojams ne tik papildomai sutaupyti, bet ir gerokai prisideda prie kovos su klimato atšilimo krize.
Geresnės sąlygos renovacijos kreditams
Renovacijos išlaidoms, kurių nepadengia valstybė, galima kreiptis dėl lengvatinio kredito, kuris gyventojams suteikia papildomų garantijų. Lengvatinės paskolos užtikrina, kad pirmus 5 metus metinė palūkanų norma neviršys 3 proc., taip pat paskolai nėra taikomi jokie dokumentų pasirašymo, išmokėjimo ar kiti mokesčiai.
Butų savininkams suteikiama galimybė paskolą ar jos dalis grąžinti anksčiau nemokant palūkanų ar kitų papildomų mokesčių. Taip pat galima atidėti paskolos grąžinimą ir palūkanų mokėjimą – kreditą pradėti grąžinti tik pabaigus visus rangos darbus ir gavus valstybės paramą.
Daugiau asmenų, kuriems renovacija nieko nekainuoja
Nors visiems butų savininkams valstybė padengia reikšmingą sumą išlaidų už renovaciją, tačiau sunkiau besiverčiantys gyventojai ne visuomet gali susimokėti už likusias išlaidas. Todėl butų savininkams, kuriems priklauso kompensacijos už šildymą, sudaroma galimybė renovacijoje dalyvauti nemokamai – suteikiama 100 proc. parama. Aplinkos projektų valdymo agentūra primena, kad norėdami išlaikyti teisę į šildymo kompensaciją ir gauti paramą būstui atnaujinti asmenys privalo dalyvauti namo atnaujinimo procese ir jam pritarti.
Pasak socialinės apsaugos ir darbo ministrės patarėjo Tomo Kavaliausko, nuo šių metų didesnė dalis gyventojų gali dalyvauti Daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) programoje nemokamai. Teisė į kreditą, paimtą daugiabučio namo renovacijai, ir palūkanų apmokėjimą tiesiogiai susieta su asmens teise į būsto šildymo išlaidų kompensaciją. Siekiant sumažinti finansinę naštą nepasiturintiems gyventojams dėl padidėjusios šilumos kainos, nuo 2022 m. pradžios sudarytos palankesnės sąlygos gauti būsto šildymo išlaidų kompensaciją – du kartus padidintas valstybės remiamų pajamų dydis, nevertinamas asmens turimas turtas.
„2022 m. I ketvirtį vidutiniškai per mėnesį būsto šildymo išlaidų kompensacijas gavo apie 158 tūkst. gyventojų, tai yra maždaug 66 proc. daugiau nei pernai tokiu pat metu. Iš jų beveik 17 tūkst. kartu gavo ir 100 proc. kompensaciją už renovacijos paskolą bei palūkanas. Išlaidos šildymo kompensacijoms sudarė apie 22 mln. Eur, o būsto renovacijos paskoloms ir palūkanoms – 1,8 mln. eurų“, – teigia socialinės apsaugos ir darbo ministrės patarėjas T. Kavaliauskas.
Įsigaliojus šiems pokyčiams, dalis vidutines pajamas gaunančių šalies gyventojų, kurie įgijo teisę į kompensacijas už šildymą, gali renovacijoje dalyvauti nemokamai.
Daugiau informacijos nemokama telefono linija 8 614 99699.