Dizainas padeda išskirti gaminį iš kitų, esančių rinkoje, ir suteikia jam pridėtinės vertės. Siekiant apsaugoti šį unikalumą, rekomenduojama dizaino registracija. Dizaino registravimas suteikia apsaugą – savininkas gali kitiems drausti naudotis jo dizainu bei imtis teisinių veiksmų prieš to dizaino teisių pažeidimą ar kopijavimą. Pateikus dokumentus dizaino registracijai, Patentų biurui gali kilti įvairių klausimų. Į visus klausimus Jūsų pasirinkti patentiniai patikėtiniai atsako išsamiai išdėstydami argumentus ir paaiškinimus, kad Jūsų dizainas būtų sėkmingai registruotas. Tačiau ką daryti jeigu klausimų vis dėlto atsiranda, ypač tuomet, kai paraiška paduodama be specialistų pagalbos? Kokios yra dažniausiai pasitaikančias klaidos dizaino registracijos paraiškose, kurias aptinka Lietuvos ekspertai?
Netinkamai paruošti vaizdai
Kartais registracijos paraiškose pateikiami dizaino vaizdai yra per mažos rezoliucijos, neryškūs, turi šešėlių, turi papildomų (dizainui nepriklausančių) elementų, todėl ekspertui gali būti sudėtinga įvertinti visas norimo apsaugoti dizaino detales. Taip pat labai svarbu, kad dizainas vaizdiniuose būtų pateiktas neutraliame fone. Jei pateikti vaizdai neatitinka reikalavimų, pareiškėjo prašoma juos pakoreguoti, kad būtų pašalinti trūkumai.
Nesutampa dizaino vaizdai
Kai pateikti dizaino vaizdai nesutampa tarpusavyje, greičiausiai sulauksite klausimų iš Patentų biuro ekspertų. Reikėtų prisiminti, kad pateikti dizaino vaizdai, visuose pateikiamuose registracijai dokumentuose, turi būti susiję, juose turi būti tas pats dizainas. Dizainą rekomenduojama pateikti naudojant tik vieną atvaizdavimo būdą (brėžinį, nuotrauką), siekiant išvengti nesusipratimų.
Pavadinimas
Kartais Patentų biuro ekspertui gali kilti abejonių dėl dizaino pavadinimo. Tokiu atveju, Jūsų gali paprašyti trumpai paaiškinti dizaino arba gaminio, į kurį bus įtrauktas dizainas, naudojimą ir funkcijas.
Saugomi simboliai
Pasitaiko, kai ekspertai klausia dėl saugomų simbolių, kai dizaine panaudojami kitų valstybių ar tarptautinių organizacijų herbai, vėliavos ar kiti oficialūs simboliai. Pareiškėjui neleidžiama naudoti saugomų elementų paraiškoje, nebent jis yra gavęs kompetentingos institucijos leidimą. Jeigu ne, paraiška gali būti atmesta.
Dizaino spalva
Dizaino spalva yra dar vienas labai svarbus faktorius. Jeigu pateiktuose dizaino vaizduose nesutampa dizaino spalvos ar jų tonai, tikėtina, kad ekspertas paprašys patikslinti. Pavyzdžiui, jeigu viename vaizde dizaino viršutinė dalis atrodo šviesiai pilkos spalvos, o kitame – tamsiai pilkos, Jūsų gali paprašyti pateikti naujus vaizdus, kuriuose dizaino spalvos sutaptų tarpusavy, nebūtų neatitikimų. Svarbu prisiminti, jog naujai pateiktuose vaizduose turi būti lygiai toks pat dizainas, koks buvo pirminėje paraiškoje.
Visus minėtus aspektus svarbu įvertinti prieš pateikiant dizaino registracijos paraišką, kad išvengtumėte galimų atmetimų, ir nebūtų susiaurinta Jūsų dizaino apsaugos apimtis. Taip pat rekomenduojama pasitikrinti, ar norimame registruoti dizaine nėra panaudotas kitam asmeniui priklausantis prekių ženklas, juridinio asmens pavadinimas, autorių teisių saugomas kūrinys, ar dizainas nėra laikomas kalbos klaida ar svetimybe.
Dabar esate susipažinę su dažniausiai pasitaikančiomis klaidomis pildant dizaino paraišką Lietuvoje. Laikykitės nurodymų, kad registracijos procesas būtų kuo paprastesnis ir greitesnis, jei abejojate visuomet galite pasitarti su patentiniais patikėtiniais, kurie gali padėti teisingai paruošti paraišką dizaino registracijai. Ir atminkite, kad visada lengviau apsaugoti savo dizainą, jeigu jį užregistruojate.