Vis daugiau žmonių susižavi darbo sau galimybe, kadangi tai atrodo ne tik kur kas paprastesnis būdas dirbti norimu metu, tačiau ir “pasiekti” didesnį uždarbį. Žinoma, viskas galbūt tik skamba paprastai, kadangi tenka įdėti nemažai laiko, kol laisvai samdomas asmuo gali vadinti save geriausiu tam tikros sferos specialistu, kuris turi daug klientų.
Apie freelancinimą bei jo galimybes kalbamės su Rūta, kuri teigia, kad šiais laikais daugelis žmonių darbą pagal sutartį gali iškeisti į darbą sau.
Patogu – dirbti nuotoliniu būdu
Galima drąsiai sakyti, kad poreikis ir galimybės dirbti sau išaugo kartu su informacinėmis technologijomis, kurios suteikia šansą dirbti nuotoliniu būdu. Ne veltui daugelis pirmiausia išbando darbo iš namų galimybę, o pamatę privalumus – keičia darbą pagal sutartį į laisvai samdomos specialisto duoną.
„Verta paminėti, kad Lietuvoje būti freelanceriu tikrai verta. Ypač tokiu atveju, jeigu dirbama su individualia veikla pagal pažymą. Mokant mokesčius gaunamos beveik visos socialinės garantijos kaip ir dirbant pagal sutartį. Ir senatvės pensija, ir VPA išmokos, dekretas bei kitos“,- pasakoja Rūta.
Kai kurie laisvai samdomi specialistai renkasi darbą pagal verslo liudijimą. Tačiau juo verstis galima ne visoms veikloms, juolab, tenka susimokėti mokesčius nepriklausomai nuo to, ar gausite pajamų. Tuo tarpu individuali veikla pagal pažymą apmokestina tik pajamas (išskyrus PSD), tad nieko neuždirbus – nereikia mokėti mokesčių (tiesa, negaunamos ir socialinės garantijos).
Mokesčiai kelia daug klausimų?
Nors darbas pagal pažymą atrodo labai patraukli savo veiklos įteisinimo galimybė, tačiau kai kuriuos būsimus freelancerius gąsdina buhalterijos vedimas, kuris dažnai atrodo sudėtingesnis nei yra iš tikrųjų.
„Aš pagal pažymą dirbu jau 9-erius metus, tačiau taip pat kartais vis dar nustembu išgirdusi tam tikrus faktus apie buhalteriją. Tiesa, nesuku dėl to galvos, kadangi klaidas daro visi, o VMI darbuotojai labai mielai konsultuoja, jeigu ne taip pavyksta deklaruoti ar panašiai. Apskaitos vedimui naudoju sąskaita123, kadangi asmeninis buhalteris man per brangus, o sistema sėkmingai apskaičiuoja mokesčius bei padeda pagreitinti sąskaitų išrašymo procesą“,- patirtimi dalijasi Rūta.
Pagal VMI bei Sodros pateiktą informaciją – dirbantys pagal individualios veiklos pažymą turi susimokėti šiuos mokesčius nuo pajamų:
- „Gyventojų pajamų mokestis (GPM). Gyventojų pajamų mokestis yra skirstomas į 5 bei 15 procentų priklausomai nuo to, koks veiklos pelnas.
- Valstybinio socialinio draudimo įmokos (VSD). Šiuo metu socialinio tarifo mokestis yra 28,9 procentų. Jeigu kaupiate pensiją + 2 procentai.
- Privalomasis sveikatos draudimas (PSD). Kiekvieną mėnesį sumokamasis privalomasis sveikatos draudimas. Mokama 9 procentus nuo MMA“.
Svarbiausia mokesčius sumokėti deklaravus pajamas, tai yra, iki gegužės mėnesio. Taip pat Sodrai galima mokėti PSD bei VSD avansu. Galiausiai, dirbant pirmus metus pagal pažymą – Sodrai galima nemokėti jokių mokesčių (taikoma lengvata).
Baimės uždaro kelius…
Mokestinės lengvatos ne taip labai paprastai perkandamos, tačiau galima džiaugtis, kad internete yra labai daug informacijos, kurios padeda suprasti kas ir kaip. Visgi, dažniausiai baimę dirbti sau sukelia galimas klientų trūkumas, nuo kurio, deja, nėra apsaugotas nei vienas.
„Baimė neturėtų klientų yra visiškai normali. Ir taip pat normalu, kad pačioje veiklos pradžioje jų gali būti mažai. Dažniausiai daugėja kartu su praktika, tad reikia laiko. Arba reikia rasti būdus, kaip pritraukti potencialius klientus į savo pusę“,- supranta Rūta.
Greitesniam klientų radimui labai padeda portfolio turėjimas, taip pat, patrauklios kainos, kurios turėtų būti keliamos kartu su patirtimi. Siekiant, kad viskas būtų kuo greičiau ir tiksliau (kaip daugelis klientų nori) – siūlome naudoti paslaugų sutarties šablonus, kurie ne tik įformina veiklą, tačiau ir padeda užtikrinti sklandesnį veiklos atlikimą. „Labai svarbu sudaryti paslaugos teikimo sutartį, kadangi tai apsaugo nuo nemokių klientų“,- pasakoja Rūta.
Jeigu jau seniai galvojate apie darbą sau – dabar yra geriausias laikas. Svarbiausia yra bandyti, kadangi tik norėti – nepakanka. Galiausiai, svarbu rasti sferą, kuri Jums yra artima, kuri kelia malonumus atliekant darbus ir tuo pačiu leidžia uždirbti. Ir tai tikrai nebūtinai darbas su kompiuteriu, kadangi freelancina ir mezgėjai, keramikai, suvirintojai.
Pirmiausia svarbu pasirinkti kokia verslo forma bus verčiamasi. Ar individualia veikla pagal pažymą, ar mažoji bendrija. Manau verta pasikonsultuoti su specialistais, kurie patars ir padės įsteigti norimos rūšies juridinį asmenį.