Telšių apskrities valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (toliau – VMVT) specialistai suorganizavo seminarą VšĮ „Kretingos maistas“ darbuotojams, teikiantiems maitinimo paslaugas Telšių rajono vaikų lopšeliuose-darželiuose ir mokyklų valgyklose. Seminaro klausytojai susipažino su vaikų ir moksleivių sveikos mitybos pagrindais bei vaikų mitybą reglamentuojančiais teisiniais dokumentais, diskutavo apie praktines problemas.
Praėjusiais metais įsigaliojo nauja mokinių maitinimo tvarka, kurioje numatyta, kad už moksleivių maitinimo organizavimą yra atsakingi mokyklos steigėjai. Telšių rajono savivaldybė yra sudariusi sutartį su „Kretingos maistu“ dėl maitinimo paslaugų teikimo 2 mokyklose ir 6 darželiuose.
Maitinimo paslaugas teikianti įmonė turi užtikrinti, kad visi moksleiviai gautų šilto maisto, organizuoti papildomą socialiai remtinų mokinių maitinimą: pusryčius, priešpiečius ar pavakarius, taip pat pasiūlyti šiltų ir šaltų užkandžių.
„Svarbu, kad visų – darželio, mokyklos, tėvų, maitintojų ir mūsų, kontroliuojančiųjų, – tikslai sutampa – visi norime, kad vaikai valgytų saugų maistą. Be abejo, paslaugos gavėjai – vaikai ar mokytojai – nori, kad maistas būtų ir skanus. Šiandieną diskutuodami apie vaikų maitinimą galime pasidžiaugti, kad jau keletą metų Telšių rajono mokyklose ir darželiuose nebuvo nė vieno atvejo, kada vaikai apsinuodijo maistu arba susirgo per maistą plintančiomis ligomis. Vis dėlto šio seminaro metu supažindinsime su naujausiais vaikų mitybą reglamentuojančius teisės aktais, kartu aptarsime, kaip geriau išvengti vis dar pasitaikančių problemų“, – seminaro dalyviams sakė Telšių apskrities VMVT viršininkas Zigmas Nevardauskas.
Naujoje mokinių maitinimo tvarkoje patvirtintas ir maisto priedų sąrašas, kurių neturi būti mokiniams maitinti skirtuose maisto produktuose: kai kurių dažiklių, konservantų, saldiklių, aromato ir skonio stipriklių.
„Rinkoje esantis maistas yra saugus, tačiau kokybę renkamės patys. Rinkdamiesi maisto produktus pirmiausia atkreipkime dėmesį į produkto pavadinimą, nes jis apibūdina produktų kokybę: varškė ar varškės gaminys, sviestas ar tepus riebalų mišinys, grietinė ar grietinės ir augalinių riebalų mišinys. Rinkdamiesi vaisius ir daržoves atkreipkime dėmesį į kokybės klasę – ekstra, pirma ar antra klasė. Mėsos gaminiai skirstomi į rūšis – aukščiausią, pirmą ir antrą. Galbūt tai padės susivokti, kokį maistą valgome ir iš kokių žaliavų ruošiame maistą vaikams“, – sakė Veterinarijos sanitarijos ir maisto skyriaus vedėjas Ričardas Končius.
Maisto produktų inspektorė vyr. specialistė Dalia Pankauskienė seminaro dalyviams pristatė „Mokinių maitinimo organizavimo bendrojo lavinimo mokyklose tvarkos aprašą“, supažindino su moksleivių maitinimo pasikeitimais. Specialistė, kalbėdama apie problemas, atkreipė dėmesį, kad vaikai maitinasi nesveikai: mažai valgo vaisių, daržovių, pieno produktų, mokyklose neefektyviai ugdomos sveikos gyvensenos nuostatos, rinka spaudžia vartoti mažavertį maistą (bulvių traškučius, gazuotus gėrimus su įvairiais maisto priedais). Sveikos gyvensenos ir sveikos mitybos tradicijų trūksta ir šeimose – kaip vaikai įpratę valgyti namuose, taip nori maitintis ir mokykloje.
D. Pankauskienė pasidžiaugė, kad „Kretingos maistas“ dalyvauja Europos Sąjungos paramos priemonėse: priemone „Pienas vaikams“ vaikai skatinami vartoti pieno produktus ir valgyti kuo įvairesnį maistą (varškę, kefyrą, sūrio lazdeles), o įgyvendinat priemonę „Vaisiai ir daržovės vaikams“ švietimo įstaigose nemokamai dalijami švieži vaisiai ir daržovės.